Costa Book Awards przyznane. Zwyciężczyni z Trynidadu

Remigiusz Koziński
27.01.2021

Monique Roffey i jej „The Mermaid of Black Conch” zdobyła najwyższe trofeum literackiego konkursu Costa Book Awards. Najwyższe, bowiem kwalifikacja książek do tej, jednej z ważniejszych po Bookerze, nagród literackich jest wielostopniowa i dopiero finaliści w pięciu różnych kategoriach stają w szranki, oceniani przez jurorów, aby otrzymać tytuł Costa Book of The Year, czyli Książki Roku.

Costa Book Awards przyznane. Zwyciężczyni z Trynidadu Costa Book Award

„The Mermaid of Black Conch” to historia niezwykłej miłości

Monique Roffey była niezwykle wzruszona, kiedy szefowa jury „The Costa Book Awards” profesor Suzannah Lipscomb ogłosiła werdykt jury.

W pierwszych słowach, zaraz po usłyszeniu gratulacji współnominowanych – szczególnie serdecznych od Ingrid Persaud, drugiej pisarki z Trynidadu i Tobago w pierwszej piątce – Monique Roffey wykrztusiła głosem rwanym wzruszeniem, że jest absolutnie zachwycona i przyjmuje werdykt jury z pełną pokory wdzięcznością.

„The Mermaid of Black Conch” to opowieść o miłości, niezwykłym uczuciu łączącym Aycayię i Davida. Sama miłość między dwojgiem nie jest w literaturze niczym niezwykłym, jednak Aycayia jest żyjącą od wieków w morskich głębinach syreną, a David młodym rybakiem z Karaibów. To już tak oczywistym wątkiem w love stories nie jest. Pieśń śpiewana przez Davida na łódce zauroczy syrenę, a z tego wynikną dalsze, trudne do przewidzenia konsekwencje.

Trynidad i Tobago – „kulturalne” wyspy

Aż dwie pisarki z karaibskiego państwa w piątce nominowanych do jednej z głównych brytyjskich (czy może raczej anglojęzycznych) nagród literackich mogą budzić zdziwienie. Wyspiarskie państwo kojarzy się z pięknymi plażami i tropikalnymi lasami. To wszystko prawda, trzeba jednak pamiętać, że to właśnie w tamtejszej stolicy, Port of Spain, odbywają się: Trynidad and Tobago Film Festival i NGC Bocas Lit Fest – największe w tej części świata festiwale (filmowy i literacki). Na Trynidadzie urodzili się reżyserzy, laureaci filmowych Oscarów: Sam Mendez i Steve McQueen, a także literacki noblista sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul. Wielonarodowa i wielojęzyczna (oficjalnym językiem Trynidadu i Tobago jest nadal angielski) mieszanina kultur wydaje, jak widać, niezwykle smaczne i soczyste owoce.

W tym kontekście, zarówno nominowane, jak i sama laureatka dziwią już zdecydowanie mniej, a czytelnicza wizyta na wyspie Czarnej Muszli i spotkanie z syreną Aycayią zapowiada się niezwykle obiecująco. Niestety, póki co, po angielsku. Na razie nie udało się potwierdzić zainteresowania polskich wydawnictw przekładem powieści Monique Roffey. Po polsku wydano do tej pory tylko jej „Białą kobietę na zielonym rowerze” (2011 rok, Wydawnictwo Nasza Księgarnia).

W ubiegłym roku tytuł Costa Book of The Year otrzymała biografia rotmistrza Pileckiego „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” autorstwa Jacka Fairweathera. Publikacja ukazała się już w języku polskim pod tytułem „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”.

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
4220
3980
01.02.2021 09:49

Nie wiem,czy przeczytam.Jak trafię to tak.


202
54
27.01.2021 10:19

Zapraszam do dyskusji.


zgłoś błąd