Możliwe sny

2003-01-01
2003-01-01
83-08-03302-4
powieść polska literatura polska 1990

'' I wymyślę dla siebie święty spokój, najbardziej bowiem lubię mieć święty spokój. Nie należy brać udziału w świecie, mieszać się do spraw ludzi .
I wymyślę tego, kto przeżyje za mnie moje życie: niespokojne, poranione, bezsensowne, bezładne, przypadkowe ''

To była jedna z ważniejszych książek w moim życiu, jedna z tych nielicznych, do których miałam wrócić po dekadzie, albo i po dłuższym czasie, by sprawdzić powtórnie siłę jej '' rażenia ''. Coś jak '' Buszujący w zbożu '' dla tamtego pokolenia młodych gniewnych, zbuntowanych i zrezygnowanych jednocześnie. Przeczytałam ją więc powtórnie po blisko dwóch dekadach nawet. Już do mnie tak silnie nie przemawia, owszem, wciąż uważam ją za dobrą książkę i myślę, że właściwie to swoje zadanie, w swoim czasie spełniła, jednak teraz mogłabym ją spokojnie komuś odstąpić bez żalu i bez poczucia straty. Wciąż podobały mi się, zwłaszcza te momenty '' senne '', te zahaczające o prozę poetycką. Na przykład z lekka makabryczna historia wisielca, któremu ktoś ukradł buta i przez to marzła mu stopa albo topielca, który trochę już poodpadał i nie wiedział co z tym zrobić, więc musiał zasięgnąć rady z pewnego poradnika. Czytałam wciąż z zainteresowaniem, lecz poziom moich emocji był ledwie letni, zupełnie inaczej niż przy pierwszym czytaniu. Jednak wciąż myślę, że młodym zagubionym w dzisiejszym coraz dziwniejszym świecie, książka ta może się spodobać, mimo że opowiada o czasach zgoła innych niż te obecne.

Chyba mam sentyment do nieoczywistych książek o ludziach z problemami. Co tu dużo mówić. Przyciągnął mnie obraz Beksińskiego na okładce i przecena książki, a skończyłam bardzo poruszona lekturą.

Przechodząc obok regalu z książkami, boję się spojrzeć w jej kierunku..Jest takim małym diabełkiem, który szepcze mi do ucha: "Daj spokój, szkoda czasu na czytanie książek, znowu będziesz się męczyć niemiłosiernie..". Nie chciałabym urazić ani autorki, ani czytelników, którym przypadła ona do gustu, myślę jednak, że to nie moje klimaty. Książka raczej dla wrażliwców, którzy lubią rozwodzić się nad każdym psychologicznym wywodem.

Proza poetycka, podejrzewam, że raczej dla nadwrażliwców i miłośników gatunku. Ja tam lubię takie tam.

o chłopaku który ma czasami sny które się spełniają, o miłości i przyjaźni

o chłopaku który ma czasami sny które się spełniają, o miłości i przyjaźni

książka nie spełniła moich oczekiwań. Czasem nawet czytana na siłę... Spodziewałam się czegoś lepszego

Sam się zdziwiłem, jaka to dobra książka. Pełna emocji, rozgrywek wewnętrznych. Nie słodka, nie brutalna. Dla mnie bomba, ale tylko na jeden raz. Później do niej ciężko wrócić.

"Gdyby to ode mnie zależało, nigdy bym się tutaj nie znalazł.
Na pewno.
I nigdy."

"Gdyby to ode mnie zależało, nigdy bym się tutaj nie znalazł.
Na pewno.
I nigdy."

Nie powiedziałabym, że to pozycja dla młodzieży. To raczej dla dojrzalszych czytelników.

Jedna z lepszych książek, które przeczytałem w życiu

Jedna z lepszych książek, które przeczytałem w życiu