Żywica

2020-01-21
2020-01-21
kryminał rodzina wyspa

Między bajką a koszmarem

Dobra! Bardzo dobra książka! Nie wiem czemu myślałam, że będzie bardziej „kriminalna”…więc z początku w głowie kołatało się „Ejjj nie tego się spodziewałam” ;) Ale im dalej czyta się…tym większy jest szok! Wciągnęła mnie na maksa! Nie jest to kryminał, bardziej dramat…ale z tych przerażających dramatów! Polecajka!

Naprawdę smutna książka:(

Naprawdę smutna książka:(

Warto oceniać książkę po okładce.
Zazwyczaj moja decyzja czytelnicza jest jakoś tam uzasadniona, ale czasem trochę strzelam.
Tutaj liczyłem na gównokryminał dla zabicia czasu, no bo ileż można męczyć bułę, trzeba czasem się rozerwać, a lepszy literacki szit, niż instagram.
No i okładkowo to wyglądało, jak skandynawskie czytadło, ale dostałem kawał soczystej literatury.
Pomimo (typowej?) duńskiej lapidarności, małej liczbie przymiotników i przysłówków, jest to rzecz treściwa, trafiająca w punkt, doskonale opisująca zderzenie domowych dziwactw, które każda rodzina wytwarza i traktuje jako coś powszechnego, ze światem zewnętrznym.
Napięcie stale namacalne, ale nie jest to napięcie kryminalne, tylko emocjonalne i empatyczne.
Rzecz jasna nie dostajemy na tacy odpowiedzi na fundamentalne pytania, ale one same postawione są tutaj w odświeżającym świetle.
Bardzo dobra książka.

Warto oceniać książkę po okładce.

Pierwszy raz trafiłam na książkę, której już pierwsze zdanie sprawiło, że miałam ciarki na ciele i wiedziałam, że nie odłożę jej zanim nie skończę. Dramatyzmu dodaje narracja, którą prowadzi praktycznie cały czas mała dziewczynka.
Jest to wielowymiarowa powieść o rodzinnych traumach, problemach, braku rozmów, o samotności, chorobliwym zbieractwie i objadaniu się, o życiu w zgodzie z naturą. Tragedia goni tragedię a do dużej części z nich doprowadza pokrętna, ale jednak miłość ojca do córki oraz córki do rodziców. Dziecko nie wie jeszcze co jest dobre a co złe.
Liv i jej historia na długo pozostanie w mojej głowie.
Całość dość klaustrofobiczna, makabryczna, momentami obrzydliwa, napięcie rosło z każdą stroną i rozdziałem. Trochę szkoda, że pod koniec cała akcja została mocno przyspieszona a zakończenie nie do końca pasowało mi do całości. Ale i tak bardzo polecam.

Rodzina Haarder to mama, tata i córka. Mieszkają w odległej i zupełnie odległej części wyspy na tak zwanej głowie. Ich dom otacza las. Matka od wielu lat nie opuszcza sypialni. Jest zbyt ciężka bo choć podnieść się z łózka. Ojciec Jens kiedyś robił piękne meble, teraz zajmuje go głównie zbieractwem. Natomiast Liv ich dziewięcioletnia córka oficjalnie nie żyje. Jens zgłosił jej śmierć by ją na zawsze przy sobie zachować. Dziewczynka dorasta w nienormalnych warunkach. Jest świadkiem rzeczy, których dziecko w tym wieku nie powinno ogladać. Ojciec wpajał jej osobliwe zasady moralne, udzielał dziwnych rad i uczył zabijać. Liv biega po lesie z łukiem i nożem przy pasku. Wie jak polować na zające i wie, że gdy odbiera im życie, one nie cierpią. W ciemności przecież nie czuje się bólu.
"Żywica" to niezwykle poruszająca historia o postępującym szaleństwie i wielkiej miłości która popycha do makabrycznych czynów. Autorka przedstawia nam trzy rózne światy. Świat Jensa, kompulsywnego zbieracza uwikłanego w skomplikowaną relację w matką. Świat Marii nękanej chorobą i świat ich córki Liv. Dziewięciolatki która nie do końca odróżnia co jest dobre, a co złe. Której czas odmierzają polowania, ucieczka i strach.
"Żywica" to taka książka w czytaniu której trzeba robić przerwy na wypłakanie się. Są tu sceny, które przyprawią was o ciary i których długo nie wyrzucicie z głowy. To jedna z ciekawszych powieści z jakimi miałam ostatnio doczynienia. Zdecydowanie polecam!

To nie jest kryminał czy thriller, raczej przerażający opis tego, jak człowiek może pogrążyć sie w brudzie, zapomnieniu, rzeczach.

Maly spoiler:
Należy ostrzec przed opisami śmierci małych dzieci, opisami brudu oraz rozkładu, naprawdę ciężko jest przez nie czasem przejść.

Nie polecam audiobooku, nie spodobala mi się interpretacja lektorki.

Maly spoiler:

Nie polecam audiobooku, nie spodobala mi się interpretacja lektorki.

2078

To było... dziwne. Do pewnego momentu siedziałam zasłuchana, bo w ogóle nie wiedziałam, co się dzieje i w jaką stronę to wszystko zmierza. Na pewno jest to książka nietuzinkowa, dobra i wciągająca, ale chyba nie do końca jest to mój typ thrillera, bo ostatecznie trochę się pogubiłam i nie podobała mi się tak mocno, jak tego oczekiwałam, ale nie żałuję, że sięgnęłam.

Jeśli ktoś spodziewa się kryminału/ thrilleru, tak jak mówi nam kategoria, do której przypisana jest ta książka, to tego gatunku znajdzie tu najmniej.
To wspaniale napisana ciężka oraz trudna historia rodziny, którą powoli pochłania mrok i szaleństwo, a wśród pełnych obsesji dorosłych musi przetrwać dziecko. Liv, niezwykle inteligentna i jak na swój wiek zaradna dziewczynka zabierze nas w swój chory i dysfunkcyjny świat jej rodziców. Książka przeraża, szokuje, budzi sprzeciw. Przyglądamy się dziecku, które przetrwać musi przystosowując się do coraz trudniejszych warunków. A całe cierpienie wynika z miłości, ze strachu, z braku świadomości i perspektyw.

Odcięty dom na odludziu. Rozmyślania w trumnie. Problem zbieractwa. Cisza. Ukryta agresja. Nieświadome krzywdy. Zbrodnia.
"Gdy tata zabijał babcię.." to wymowne pierwsze zdanie wdziera się i boli. Zaczyna się trzęsieniem ziemi, by dać nam później chwilę na ochłonięcie, lecz nic bardziej mylnego. Wśród zielonych drzew, gęstych, pachnących lasów; zimnej uderzającej o brzeg wody oraz przytulnego, pozornego domowego życia rozegra się dramat na naszych oczach. A poza przewracaniem kartek nic więcej nie będziemy mogli zrobić, mimo tego, że bród i ciężki zapach tej historii unosić się będzie w powietrzu. Oblepi nas ten powolny upadek człowieczeństwa, ludzkie cierpienie, niezrozumienie, chęć pomocy. Czy ta historia może mieć szczęśliwe zakończenie?
Musicie przekonać się sami

Książka opowiada historię Liv i jej rodziny. Dziewczynka przyzwyczajona jest do codzienności, która burzy jakiekolwiek standary i im zaprzecza. Mam na myśli choćby życia społecznego, funkcjonowania w rodzinie itp. To co obserwujemy oczami dziewczynki jest wstrząsające, a często również po prostu obrzydliwe.

Nie miałam pojęcia po jakiego rodzaju powieść sięgam i chyba nigdy bym nie odgadła. Nawet znaczenie słowa Żywica nabiera innych skojarzeń po przeczytaniu książki.

Dla osób nielubiących dialogów w książkach ta będzie idealnym wyborem. Dla mnie same opisy są iście męczące dlatego przerzuciłam się na audiobooka no i tutaj niespodzianka. Lektorka była okropna. 🙈 Słyszałam każdy jej wdech czy przełykanie śliny...

Po przygodach jednak książkę udało mi się skończyć i uważam ją za nie łatwą, ale jednak godną polecenia. Nie wyobrażam sobie przenieść się do świata Liv. Słowo brud i odraza nabiera innego wymiaru. Izolacja , odosobnienie towarzyszy na każdym kroku. Wszystko co dla człowieka ma znaczenie tam jest kompletnie spaczone. 🙈

Takie książki poruszają w nas jakieś struny, a to sprawia, że zostają z nami na dłużej.

Nie miałam pojęcia po jakiego rodzaju powieść sięgam i chyba...

Poruszająca, wstrząsająca, oniryczna, smutna, dramatyczna i zarazem intrygująca. Książka przepełniona bólem i tęsknotą, strachem przed utratą bliskich i siebie samego. Mroczne zakamarki otaczającego zewsząd lasu potęgują uczucie grozy a obłęd towarzyszący bohaterom sprawia że czytając ma się ciarki na plecach.