Kobieta ze szkła

2019-11-14
Łukasz Małecki

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Początek zapowiadał, że będzie to coś innego, wciągającego i nietuzinkowego. I nie można tego "Kobiecie ze szkła" odjąć. Ale gdzieś po drodze bardzo się dłuży, niewiele się zmienia, akcja przyspiesza pod koniec, ale jest dziwna, jakby autorka w ostatniej chwili zmieniła koncepcję fabuły.

Czuć zimno krajobrazu Islandii w 17 wieku. Atmosfera panująca w książce na wielki plus. :)

Ogromne zaskoczenie, bo nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak dobra i tak mnie wciągnie. Trochę przypomina "Rebekę" Daphne du Maurier. Główną bohaterką jest Rosa, która ze względów materialnych musi wyjść za mąż za starszego od siebie mężczyznę. Nie wie, że Jon nie ma zbyt dobrej opinii wśród sąsiadów i że wiąże się z nim pewna tajemnica. Tym bardziej, że Jon był już wcześniej żonaty, ale jego żona zmarła. Tak jak i w "Rebece", tak i tutaj główna bohaterka czuje obecność byłej żony męża. Rosa musi poradzić sobie w nowej rzeczywistości, jako żona i gospodyni. Co z tego wyniknie i do czego doprowadzą tajemnice to już czytelnik musi się sam przekonać. Historia ciekawa i trzyma w napięciu, momentami jest zaskakująca. Przez taką gęstą ciężką mroczną atmosferę będzie to idealna lektura na jesienne wieczory.

Poleciła mi bibliotekarka, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać. Islandia 1686 r. Przepadałam i nie mogłam się oderwać aż do końca. Porywająca opowieść.

Porywająca, wciągająca i godna polecenia.
Ciekawa opowieść przepleciona tajemnicą ,trzyma w ciągłym napięciu. Ciężko było mi się od niej oderwać. Przyjemny język , opisy miejsc i sytuacji bardzo realistyczne. Chłodna, wręcz lodowa oprawa przyprawia momentami o dreszcze.

Porywająca, wciągająca i godna polecenia.

Historia ta dzieje się w 1686 roku, na ponurej Islandii. Rosa ma już ukochanego- Palla, ale nie stać go na uratowanie życia jej chorej matki, w przeciwieństwie do Jona- bogatego wodza dalekiej osady. Mimo, iż jego poprzednia żona, zmarła niedawno w niewyjaśnionych okolicznościach, Rosa zgadza się go poślubić. Okazuje się, że z małżonkami dom dzieli Petur- przyjaciel Jona- o którym ludzie mówią, że nie jest człowiekiem. Jest to wyjątkowo zagadkowa postać i do tej pory nie wiem czy był błyskotliwy i obdarzony nietypowym poczuciem humoru czy tylko wyrachowany?
Rosa musi stawić czoła niechęci nowych sąsiadów i dojmującej samotności. Niechęć sąsiadów do Rosy jest zastanawiająca, w końcu dziewczyna nikomu nie zrobiła nic złego, czemu wszyscy jej unikają? Czemu jej mąż zabrania jej szukać towarzystwa wśród mieszkańców własnej osady? W domu słychać dziwne odgłosy, a jej nie wolno wchodzić do wszystkich pomieszczeń. Ale czy ona naprawdę coś słyszy, czy już wariuje z samotności i życia w ciągłym napięciu? Mąż wzbudza w niej strach, oddziela ich od siebie tajemnica śmierci poprzedniczki Rosy. Mimo, że dziewczyna stara się go zadowolić i być przykładną żoną, mężczyzna nadal jest niedostępny. Kiedy na zewnątrz rozpoczyna się nawałnica sprawy w obejściu Jona się komplikują. Dochodzi do tragedii i życie mieszkańców zostaje narażone na niebezpieczeństwo.

Opisy w tej powieści są bardzo plastyczne i przekonujące, kiedy za oknem chaty Rosy było zimno, ja również dygotałam. Dziwna wrogość jej nowych sąsiadów mnie również bardzo niepokoiła...
Jest to przepiękna powieść okraszona mitologią i historią Islandii. Akcja jest osadzona w momencie kiedy do Islandii wkracza chrześcijaństwo. Niby ludzie wierzą w naukę płynącą z Biblii, a jednak głęboko w kieszeniach mają ukryte kamienie ze znakami runicznymi. Niby uczestniczą w niedzielnej mszy, ale pod nosem szepczą zaklęcia i rzucają klątwy, pomimo kary śmierci grożącej za używanie magii. Przypomina mroczną baśń, lecz wszystkie wątki mają logiczne, realne rozwinięcie. Rozwinięcie, które jest wzruszające, smutne i niespodziewane. To nietuzinkowa powieść o miłości, i poświęceniu, pełna mrocznych tajemnic. Czytałam ją pięć książek temu, ale do tej pory nie mogę przestać o niej myśleć ani definitywnie pożegnać się z jej bohaterami.

Skuta lodem Islandia, życie w małej osadzie, walka z przyrodą i ludzkimi żywiołami. Nie jest to rzecz wybitna ale na swój sposób klimatyczna i oryginalna.

Średnia ta książka była, powiem szczerze. Wielka tajemnica głównego bohatera to ograny już motyw, który lekko mi się przejadł. W sumie można się tego domyślić już na początku ;).Stylistycznie też wyszło średnio. Na plus klimat surowej Islandii oraz okładka która jest piękna. Generalnie przeczytać można, jednak nie spodziewajcie się fajerwerków.

Wymęczyła mnie ta książka niemiłosiernie. Początek ciekawy i wciągający, dalsza część to już tylko równia pochyła... Najbardziej irytujące w tej historii jest to, że każdy z bohaterów z początku miał w sobie jakiś pierwiastek tajemniczości, a na końcu okazało się, że wcale nic tajemniczego w nich nie było...

Świetny klimat surowej Islandii. Poza tym książka bardzo kiepska - kiepska fabuła, kiepska narracja, kiepskie opisy, źle zarysowani bohaterowie, nie ma w tym ładu ani składu.

Polecam z całego serducha. Przepięknie napisana powieść. Nie jest sztucznie rozwleczoną nadąsana powieścią. Opisy natury i relacje między ludzkie w punkt. Czytają ja płynie się jak na tafli oliwy. Dawno tak dobrze nie śledziłam czasu z książka. Uwielbiam
Takie książki 💜💚💜💚💜💚💜💚

Takie książki 💜💚💜💚💜💚💜💚