This Is How You Lose the Time War

Okładka książki This Is How You Lose the Time War Amal El-Mohtar, Max Gladstone
Okładka książki This Is How You Lose the Time War
Amal El-MohtarMax Gladstone Wydawnictwo: Simon & Schuster fantasy, science fiction
Simon & Schuster
2019-07-19
2019-07-19
podróże w czasie
Inne

Okładka książki Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu Amal El-Mohtar, Max Gladstone
Tak właśnie pr... Amal El-Mohtar, Max...
Okładka książki Nowa Fantastyka 440 (05/2019) Max Gladstone, Łukasz Malinowski, Beatrycze Nowicka, Vina Jie-Min Prasad, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk, Michael Swanwick
Nowa Fantastyk... Max Gladstone, Łuka...
Okładka książki Magazyn Silmaris nr 1/2017 (4) Leszek Bigos, Sylwia Finklińska, Max Gladstone, Bartosz Kalinowski, Magdalena Lewańska, Redakcja magazynu Silmaris, Marcin Zwoleń
Magazyn Silmar... Leszek Bigos, Sylwi...

Bardzo dziwne sci-fi o walce agentek z przeciwnych krańców multiwersum, podróżujących w czasie, by zmienić historię świata, tak aby to ich cywilizacja wygrała. Oryginalne. Poetyckie. Ach i och.

Poruszyło mnie to w jaki sposób są opisane tam uczucia, to jak je poznają i co przeżywają. Bardzo ciekawy sposób poprowadzenia historii. Trzeba bardzo się wczytać w tekst, żeby odnaleźć sens i powiązania z przyszłości i przeszłości. Pewnie warto przeczytać dwa razy by wszystko do nas dotarło.

Nic nie napiszę, bo łatwo o spojler, ale polecam gorąco👍🏻.

Nic nie napiszę, bo łatwo o spojler, ale polecam gorąco👍🏻.

To kolejna książka, o której za dużo nie napiszę w obawie przed niezamierzonym spoilerowaniem :v Wciągnęła mnie od razu i przez nią prawie przegapiłem swoją stację. Jeżeli ktoś lubi zabawy czasem i nie przeraża go wizja książki będącej w połowie listami, to brać i czytać od razu, a już na pewno nie czytać recenzji, żeby sobie nie popsuć niczego. Zdecydowanie polecam

Nie zliczę ile razy łezka poleciała podczas czytania, bo ta książka w tak przepiękny sposób opisuje i wyraża miłość względem kobiety.

Książka jest napisana bardzo pięknym językiem. Ma ciekawą formę, niemniej to nie do końca było czymś co mnie porwało. W zasadzie to co działo się pomiędzy listami Blue i Red było niezapamiętywalne i z perspektywy historii ( może nawet sami autorzy do tego nie dążyli) nieistotne. Dla mnie w każdym razie nieciekawe. W relację bohaterek nie uwierzyłam. Była zbyt wydumana i nierealna. Jednak doceniam.

Relacja bohaterek okej, ale cała reszta nie dla mnie

Relacja bohaterek okej, ale cała reszta nie dla mnie

Zaczęło się rewelacyjnie, Red i Blue są antagonistkami w toczącej się Wojnie Czasu, czyli kreują różne zdarzenia z przeszłości na swoje potrzeby, no i w pewnym momencie zaczynają pisać do siebie, tak chyba z nudów, żeby podrażnić nawzajem swoje ego. Ale po ok 1/3 książki (ogólnie krótka jest) nagle fabuła zmienia się o 180 stopni, nic, co zapowiadał początek nie zostaje pociągnięte za to mamy jakieś romantazy. Pisane jest to pięknie, poetycko, no ale nie. Nie kupuję tego, zawiodłam się.

Książkę określiłabym jako mini-powieść lub rozbudowane opowiadanie. Pomysł przemyślany i ciekawy, tylko... Czegoś mi zabrakło. Ciężko ocenić mi to dzieło. Słuchałam w audiobooku i mam nieodparte wrażenie, że to zakłóciło mi odbiór - dlatego bez gwiazdek, bo niewątpliwie skrzywdziłabym tę książkę. Nie ten czas, interpretacja lektorów, nastrój. Chciałabym dowiedzieć się więcej o skonstruowanym świecie. Poznać i zrozumieć więcej. Na uwagę zasługuje fakt, że historia napisana jest pięknym językiem, mądrze i z przesłaniem.

W rozgałęziających się wiązkach i liniach czasu rozgrywa się wojna dwóch społeczności z odległej przyszłości.
"Ogród" i "Agencja" toczą ze sobą Wojny Czasu, które rozgrywają się w przeszłości naszej planety Ziemi.
Nie wiadomo, co było punktem zapalnym konfliktu oraz co walczące strony chcą osiągnąć.
I tego się nie dowiemy.
"Ogród" i "Agencja" mają swoje superagentki - wojowniczki, byty przypominające ludzi, ale niebędące istotami ludzkimi. Ich zadaniem jest torpedowanie działań wroga. "Agencję" reprezentuje pewna siebie, harda, próżna i zaczepna Red, nieco mniej charakterna Blue jest agentką "Ogrodu".
Wojna toczy się w tle, a na pierwszym planie nawiązuje się listowna relacja pomiędzy Red i Blue. Ton listów stopniowo się zmienia, harda niechęć i przechwałki ustępują obopólnej fascynacji i przeradzają w gorące uczucie. Dla mnie wybuch tej wielkiej miłości okazał się niezbyt przekonujący, nie dałam mu się porwać.
Natomiast uwiódł mnie język samych listów - lekki, momentami liryczny i poetycki, wręcz urzekający.

Dziwny romans rozwijał się w najlepsze, ale do czasu. Agentki były przez cały czas obserwowane i ich niesubordynacji nie udało się ukryć. Co zrobią, gdy nie będą mogły i nie będą chciały wyplątać się z tej relacji? Jakie działania zaplanują, gdy nie będą mogły się już cofnąć?
Czy z przegranych obustronnie Wojen Czasu dziewczyny "wycisną" jakieś ocalenie dla ich związku? Jeśli was to interesuje, to z pewnością przeczytacie tę powieść.

Według mnie, zarówno pomysł jak i forma książki zaskakują oraz intrygują, ale niestety romans, w tym bardzo skomplikowanym świecie fantasy, przysłonił ów oryginalny pomysł, a forma zdominowała treść. Uważam, że potencjał tkwiący w pomyśle duetu pisarskiego, który stworzył tę powieść, nie został wykorzystany.
Swobodne poruszanie się w "dół" i w "górę" alternatywnych linii czasu pozbawia fabułę ograniczeń wynikających z przyczynowo -skutkowego następstwa zdarzeń. Dominuje zapętlenie, powielanie, zamienianie, umowność i ogólne zakiwanie fabularne. Uniwersum, w którym toczą się Wojny Czasu istnieje w wersji szczątkowej. Czytelnik cały czas ma wrażenie, że Red i Blue tkwią w jakiejś bańce zawieszonej nad sceną. Czasami bańka z superagentkami jest opuszczana w dół i wtedy obserwujemy ich działania. Widzimy je np. podczas zabójstwa Cezara, w XIX-wiecznym Paryżu lub podczas (niewiadomo już której z kolei) zagłady Atlantydy.
Książka niewątpliwie zaskakuje nieoczywistością pomysłu, ale też frustruje brakiem spójnego świata przedstawionego. Listy opisują jedynie namiastkę zdarzeń, kreślą tylko wątek miłosny, ale nie budują fabuły. Według mnie, fabuła w tym utworze jest bardzo wątła i poszarpana, składa się z sekwencji zdarzeń, które często nie przylegają do siebie, funkcjonują w oderwaniu od siebie.
Nie polubiłam Red i Blue, nie zachwycił i nie przekonał mnie ich romans, nie urzekł mnie świat, w którym żyły i trudno było mi go sobie wyobrazić. Po ukończeniu tej powieści pozostało we mnie głębokie i drażniące poczucie niedosytu.

Wysłuchane w ramach lutowego wyzwania LC: książka nominowana w plebiscycie "Książka Roku 2023".

I tego się nie dowiemy.
"Ogród" i "Agencja" mają swoje superagentki -...

• Audiobooki

Max Gladstone Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu Zobacz więcej