Nagroda Hugo 2020: Arkady Martine autorką najlepszej powieści

LubimyCzytać
03.08.2020

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej Nagrody Hugo. Za najlepszą powieść uznana została książka „A Memory Called Empire” Arkady Martine.

Nagroda Hugo 2020: Arkady Martine autorką najlepszej powieści
Reklama

A memory called empireDebiutancka powieść amerykańskiej autorki, zatytułowana „A Memory Called Empire”, była już nominowana do innych ważnych nagród literackich w świecie fantasy i science-fiction: Nebuli (gdzie znalazła się w ścisłym gronie finalistów) i Locusa (w kategorii Debiuty). Do listy sukcesów Arkady Martine może dopisać teraz Nagrodę Hugo w kategorii Najlepsza powieść (Best Novel) wydana w 2019 roku. W pokonanym polu autorka zostawiła między innymi „Gideon the Ninth” Tamsyn Muir i „The Ten Thousand Doors of January” Alix E. Harrow. W swojej przemowie po otrzymaniu nagrody Martine dziękowała społeczności science-fiction za „uhonorowanie swojej debiutanckiej powieści, gest akceptacji i zaproszenia”. Jak zauważyła autorka, jej powieść w dużej mierze dotyka tego tematu, ale od drugiej strony: wykluczenia, niepożądania, wygnania.

Urodzona w 1985 roku i mieszkająca w Stanach Zjednoczonych AnnaLinden Weller, pisząca pod pseudonimem Arkady Martine, jest historyczką skupiającą się na czasach Imperium Bizantyjskiego, a także planerką miejską. Wydana w zeszłym roku „A Memory Called Empire” to jej pierwsza książka, która jednocześnie otwiera cykl „Texicaalan”. Druga część, „A Desolation Called Peace”, została zapowiedziana na marzec 2021 roku.

2020 Hugo Awards (starts@30min in) from Dragos Ruiu on Vimeo.

Laureaci wszystkich kategorii Nagrody Hugo zostali ogłoszeni podczas odbywającej się wirtualnie ceremonii, prowadzonej przez George'a R.R. Martina. Najlepszym opowiadaniem zostało „This Is How You Lose the Time War” autorstwa amerykańsko-kanadyjskiego duetu Amal El-Mohtar i Maxa Gladstone'a, zaś za najlepszą nowelę przyznający Nagrodę Hugo uznali „Emergency Skin” N.K. Jemisin.

Reklama

Najlepszą prezentacją dramatyczną utworu ogłoszono „Dobry omen”. Serial stworzony w kooperacji przez BBC Studios, Amazon Studios, The Blank Corporation i opiekującą się prawami autorskimi do utworów Terry'ego Pratchetta firmę Narrativia jest adaptacją powieści „Dobry omen”, napisanej wspólnie przez Pratchetta i Neila Gaimana. Gaiman jest również scenarzystą i głównym twórcą produkcji.

Laureaci Hugo Awards 2020:

Reklama

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na oficjalnych stronach Nagrody Hugo.

Wraz z Nagrodą Hugo wręczono również tak zwane Retro Hugo, czyli nagrody przyznawane na konwencie odbywającym się 50, 75, albo 100 lat po Worldconie, na którym nagrody Hugo nie zostały ogłoszone. W tym roku laureaci pochodzili z roku 1945. I tak samo jak w roku 2020, najlepszą powieścią została książka debiutantki. „Shadow over mars” była pierwszą pozycją w bogatym dorobku literackim Leigh Brackett. Pełne wyniki Retro Hugo 1945 opublikowane zostały pod tym linkiem.

Nagroda Hugo to jedna z najważniejszych światowych nagród literackich, przyznawana w dziedzinach fantasy i science-fiction. Głosującymi są uczestnicy dorocznego, światowego zlotu miłośników fantastyki WorldCon. Wśród laureatów Nagrody Hugo znajdziemy najgłośniejsze literackie nazwiska; wśród nich są tacy pisarze, jak George R.R. Martin, Cixin Liu, J.K. Rowling, Neil Gaiman, Ursula K. Le Guin i Isaac Asimov.

[aj]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asymon 05.08.2020 09:12
Bibliotekarz

"This is How You Loose the Time War" to nie opowiadanie, a coś określanego po angielsku "novella", taka krótka powieść. Hugo za opowiadanie zgarnął ktos inny, można sobie sprawdzić w internecie.

A książka fajna, polecam, ebook bywa na na amazonie za dolara-cośtam. Polscy wydawcy sie nie garną do wydawania nowej fantastyki z Zachodu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
I3althazar 05.08.2020 00:16
Czytelnik

Ale tak poza tym to cieszy mnie statuetka dla Gaimana miło się czytało jego przemówienie. O reszcie się nie wypowiadam bo ne znam (no może z wyjątkiem tego nieszczęsnego Lovecrafta któremu dali Retro Hugo; cóż, ja fanem nie jestem i nie widzę w jego twórczości prawie nic interesujacego, zayczajnie mnie nudzi; ale juz tak mam z horrorami, King też mnie nudzi).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
I3althazar 04.08.2020 17:10
Czytelnik

No dobra, to ja chciałbym ustalić jedną rzecz, bo mose umyka mi jakiś istotny dla sprawy niuans. Jak to właściwie się stało że na tej samej gali przyznano jedną statuetkę za krytykę ksenofobicznego fantasty i drugą statuetkę za całokształt twórczości innego ksenofobicznego fantasty?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.08.2020 10:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd