Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie filozofia, etyka
2018-01-17
2006-01-01
Wydawnictwo Literackie
choroba cierpienie filozofia humanistyka intelekt literatura pisarz poszukiwanie sensu życia refleksja twórczość
filozofia, etyka
2018-01-17

Nie tyle kurs, a zbiór notatek przemyśleń o filozofii.
Gombrowicz luźno pisze o różnych filozofach.
Nie mamy zbyt szczegółowych analiz poglądów filozofów, szczerze powiedziawszy niewiele jest tu treści która mogła by uzasadniać stosunkowo wysoką cenę.
Jedyne co broni tekst to bardzo przyjemny język Gombrowicza.
Filozofii się z tego człowiek nie nauczy, ale jest to swego...

Każdy student filozofii powinien mieć lepsze notatki - i to nie z wykładów, tylko z własnych przemyśleń.

Skrypty wykładów, niestety dziurawe i niedomknięte.

Nic wielkiego, ale Sartre'a dobrze masakruje. No i podobnie jak Bernhard, cenił Schopenhauera, miło wiedzieć.

Ciekawa jako szczątkowy rys filozofii, coś co łatwo przeczytać i zaciekawić się. Całkiem jasno wyraził poglądy filozofów, ale pewnie są z pewną naleciałością i przez to nie do końca obiektywne.

Czasami trafia się na książkę niepozorną. Pozycję krótką i przez niejedną osobę negatywnie ocenianą. Kiedy jednak zagłębiamy się w nią, przewracamy kolejne kartki, to zaczynamy odkrywać sens, który innym umknął. Pobocznymi ścieżkami docieramy do...

Z całą moją wielką sympatią i słabością do Gombrowicza, ta lektura była dla mnie jednak stratą czasu. Być może za dużo oczekiwałem i za słabo znałem okoliczności powstania tych wykładów. Sam nie wiem.

Han Solo przebył drogę na Kessel w 12 parseków, a ja na jego podobieństwo przeczytałam powyższe notatki w czasie krótszym niż przewidywał tytuł. W istocie jest to czytanie zeszytu z zapisem z prywatnych wykładów Gombrowicza. W skrócie, ale to nie znaczy, że pobłażliwie, wytłumaczy nam egzystencjalizm oraz marksizm. Kawałek dalej ślad się urywa, ale jeśli zabraknie komuś...

To nie książka, to dobre notatki.

Gombrowicz spieszył się, by zostawić po sobie jak najwięcej myśli swoich, przekonań, poglądów, których był świadom, że są warte przechowania w czasie.
Choć i tak uważam, że mógł napisać więcej, dłużej żyć, dłużej dzielić się swoimi przemyśleniami. Jak na długość życia nie miał wpływu , tak na ilość napisanych tekstów miał, nawet jeśli jakość stuprocentowo przebija znaczenie...

• Filozofia
  • Chcę w prezencie