Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie.

Okładka książki Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie. Serhii Plokhy
Okładka książki Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie.
Serhii Plokhy Wydawnictwo: Znak historia
395 str. 6 godz. 35 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Forgotten Bastards of the Eastern Front
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2022-06-20
Data 1. wyd. pol.:
2022-06-20
Liczba stron:
395
Czas czytania
6 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324087341
Tłumacz:
Bartłomiej Pietrzyk
Tagi:
II wojna światowa amerykańskie lotnictwo powstanie warszawskie
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
398
34

Na półkach:

Zapraszam do mojej recenzji:
http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3411:most-nad-piekem-amerykaskie-bombowce-na-polskim-niebie&catid=19:recenzje-ksiazek&Itemid=112

Zapraszam do mojej recenzji:
http://portal.strategie.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3411:most-nad-piekem-amerykaskie-bombowce-na-polskim-niebie&catid=19:recenzje-ksiazek&Itemid=112

Pokaż mimo to

avatar
515
14

Na półkach:

Na początku warto zaznaczyć, że polski wydawca zrobił bardzo brzydką rzecz - w taki sposób zmienił tytuł, okładkę i opis książki, abyśmy mieli wrażenie, że poświęcona jest ona amerykańskim zrzutom zaopatrzenia nad Warszawę. To jednak nieprawda - o amerykańskich próbach pomocy walczącej stolicy jest jedynie relatywnie krótka wzmianka.

Oryginalny tytuł tej książki to "Forgotten Bastards of the Eastern Front: American Airmen behind the Soviet Lines and the Collapse of the Grand Alliance" ("Zapomniani dranie z frontu wschodniego: amerykańscy lotnicy za sowieckimi liniami i upadek Wielkiego Sojuszu").
Zabieg polskiego wydawnictwa oceniam na 1/10, ale tutaj postaram się skupić na treści książki. Przeczytałem ją w oryginale i nie miałem złudzeń co do roli tematu powstania warszawskiego w tej pozycji, więc tutaj się nie rozczarowałem. Niestety, spotkał mnie inny zawód.
Autor stawia tezę, że do pierwszego zgrzytu pomiędzy Aliantami Zachodnimi a ZSRR doszło w amerykańskich bazach lotniczych na terenie sowieckiej Ukrainy. Początkowo Stalin był niechętny bazom, ale w końcu się zgodził. Sowiecki personel lotniczy był pod wielkim wrażeniem amerykańskich bombowców, umiejętności ich załóg i zaplecza technicznego. Zdarzały się jednak problemy - Sowieci nie potrafili zapewnić należytej osłony przed wrogimi bombowcami, a ponadto często dochodziło kradzieży amerykańskich rzeczy. Poza tym do załóg dołączano sowieckiego obserwatora, którego nieformalnym celem było sprawdzanie czy Amerykanie nie robią zbaczają z trasy i nie robią zdjęć lotniczych, które mogłyby zostać wykorzystane w ewentualnej wojnie z ZSRR.
Lotnicy niekiedy mieli okazję porozmawiać z miejscową ludnością i przekonać się o jej niechęci do władz radzieckich. Raz próbowali pomóc w uciecze z terenów kontrolowanych przez ZSRR polskiemu obywatelowi co zakończyło się niepowodzeniem, innym razem udało im się wywieźć innego człowieka co wprawdzie się udało, ale alianckie władze zdecydowały o jego odesłaniu. Największe napięcia pojawiły się jednak w związku ze sprzeciwem władz sowieckich wobec kontaktu personelu z miejscowymi kobietami. Komunistyczni funkcjonariusze grozili kobietom i żądali od nich zerwania relacji z Amerykanami. Często działali w sposób bezpośredni i przerywali randki, wyzywając i policzkując kobiety. Amerykanom mówili, że są one byłymi kolaborantkami, które wcześniej zadawały się z Niemcami i roznoszą choroby zakaźne. Niezależnie od zasadności tych oskarżeń Amerykanie wydawali się nieprzekonani. Nabrali minimalnej świadomości na temat prawdziwego oblicza radzieckiego reżimu.
W pewnym momencie radziecka propaganda zaczęła agitować przeciwko bazom, a obydwie strony - amerykański personel baz i ich nadzorcy zaczęły liczyć się z możliwością wybuchu konfliktu. Spór został jednak złagodzony, a gdy sowiecka linia frontu przesunęła się daleko na Zachód, bazy straciły na znaczeniu.
Niemniej, w międzyczasie pozostawienie samym sobie wyzwolonych przez ZSRR amerykańskich jeńców wojennych pogorszyło stosunek USA do swojego sojusznika.
Książka zawiera szczegóły, które mogą znudzić czytelnika. Jednak kompleksowość byłaby nawet zaletą, gdyby nie zabrakło bardzo ważnego elementu - nalotów z baz lotniczych. W zasadzie o samych nalotach, ponoszonych w trakcie nich stratach czy rezultatach nie ma najmniejszej mowy. Całość narracji koncentruje się na zapleczu. A to wielka szkoda.

Na początku warto zaznaczyć, że polski wydawca zrobił bardzo brzydką rzecz - w taki sposób zmienił tytuł, okładkę i opis książki, abyśmy mieli wrażenie, że poświęcona jest ona amerykańskim zrzutom zaopatrzenia nad Warszawę. To jednak nieprawda - o amerykańskich próbach pomocy walczącej stolicy jest jedynie relatywnie krótka wzmianka.

Oryginalny tytuł tej książki to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    11
  • Historia
    2
  • 2022
    2
  • II Wojna Światowa
    2
  • E-Booki
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Mariusz
    1
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]
    1

Cytaty

Więcej
Serhii Plokhy Most nad piekłem. Amerykańskie bombowce na polskim niebie. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne