Anne of Green Gables. Ania z Zielonego Wzgórza w wersji do nauki angielskiego

Okładka książki Anne of Green Gables. Ania z Zielonego Wzgórza w wersji do nauki angielskiego Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, Lucy Maud Montgomery
Marta FihelDariusz Jemielniak Wydawnictwo: Poltext Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1) Ekranizacje: Ania z Zielonego Wzgórza (1989) inne
inne
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Poltext
2017-01-01
2017-01-01
Ekranizacje:
Ania z Zielonego Wzgórza (1989)

Okładka książki AI w strategii. Rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu Dariusz Jemielniak, Aleksandra Przegalińska
AI w strategii... Dariusz Jemielniak,...
Okładka książki 1984. Rok 1984 w wersji do nauki angielskiego Marta Fihel, Marcin Jażyński, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, George Orwell
1984. Rok 198... Marta Fihel, Marcin...
Okładka książki Animal Farm. Folwark zwierzęcy w wersji do nauki angielskiego Marta Fihel, Marcin Jażyński, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, George Orwell
Animal Farm. F... Marta Fihel, Marcin...

Książka przeciętna.

Książka przeciętna.

Po niepotrzebnych poprawkach może być tylko jedynka.

Po niepotrzebnych poprawkach może być tylko jedynka.

Z wielką ciekawością sięgnąłem po książkę pani Montgomery w nowym przekładzie pani Anny Bańkowskiej i pod nowym tytułem: 'Anne z Zielonych Szczytów'. Chciałem napisać 'wróciłem', ale nie, nigdy nie czytałem tej książki, chociaż oglądałem film, a nawet sztukę teatralną. Na początku słuchało mi się świetnie audiobooka: jest w tej opowieści o rudowłosej dziewczynce, sierocie przygarniętej przez Marillę i Matthew, coś urzekającego i poruszającego. Ma Anne piękną zdolność do zachwytu nad otaczającym światem, jest też bardzo uważna na piękno natury wokół, to są akurat cechy, których jej zazdroszczę. Z pewnością zaś nie chciałbym mówić tyle, co ona, gadulstwo i egzaltacja Anne są dosyć irytujące i przypominają mi pewne reprezentantki płci pięknej....

Przez całą książkę Anne często ściera się z Marillą, mamy tu konflikt dwóch silnych osobowości, a z boku stoi Matthew – zawsze szukający kompromisu, nieśmiały wycofany i spokojny. Niemniej ów konflikt nigdy nie jest rozwinięty, Anne zawsze ustępuje, takie to były czasy: młodzież musiała być zupełnie posłuszna dorosłym i kropka.

Wszystko w tej książce jest takie piękne, wręcz rajskie, jeśli zdarzają się problemy (na przykład przypadkowe upicie się winem owocowym),to są szybko rozwiązywane. Aż się chce dołożyć łyżkę dziegciu: wiemy, że Marilla i Matthew chcieli chłopca, który by im pomagał w gospodarstwie a dostali dziewczynkę, więc co z tą pomocą? Przecież praca rolnicza w tamtych czasach to była ciężka harówka, w książce tego zupełnie nie widać, przeważają wesołe paplaniny Anne i jej koleżanek. Niby Anne coś tam pomaga w gospodarstwie, ale bardzo mało się o tym dowiadujemy. Ale pewnie taki był cel autorki: stworzyć słodką, nie bardzo realistyczną powieść dla dziewcząt.

Muszę powiedzieć, że po początkowym zauroczeniu książką przyszło znudzenie, jej słodkość i przewidywalność sprawiły, że ciężko mi się słuchało audiobooka w znakomitym wykonaniu Vanessy Aleksander, dokończyłem lekturę, czytając e-booka. Miałem wrażenie, że rzecz cała ze swoją rajskością przypomina trochę 'Dzieci z Bullerbyn', ale w tamtej książce było więcej realizmu i życia, ta wygląda na dosyć oderwaną od rzeczywistości. Gwoli prawdy muszę przyznać, że pod koniec książka staje się bardziej realistyczna, pojawia się w niej śmierć i mocno naznacza życie Anne, dość poruszające to jest.

Konkludując, książka się mocno zestarzała i myślę, że dla dzisiejszej młodzieży byłaby trudną lekturą, oni zdecydowanie wolą powieści young adult. Oczywiście piszę to wszystko z pozycji dorosłego faceta i moje hipotezy mogą być funta kłaków niewarte...

,,Ania z zielonego wzgórza" Lucy Maud Montgomery to jedna z tych historii, o których zawsze będę myśleć ciepło, gdyż kojarzy mi się z pewnym ciepłym dniem kobiet (dostałam wtedy od taty cudowną skarbonkę-świnkę, którą mam do dzisiaj i spróbowałam po raz pierwszy rozpuszczalnej kawy),w którym poznałam tę historię w formie filmu i się zakochałam, a parę lat później przeczytałam książkę (i dalsze części) i zakochałam się jeszcze bardziej, a teraz po trzech latach wróciłam do zielonego wzgórza, bujania w obłokach w formie audio, by pokochać i docenić tę opowieść jeszcze bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

Maryla i Mateusz Cutberthowie postanawiają przygarnąć chłopca z sierocińca, aby ten pomógł im przy pracy na roli, ale przez pomyłkę zostaje przysłana im dziewczyna. Ania Shirley to dziewczyna obdarzona niezwykle bujną wyobraźnią, którą rodzeństwo ostatecznie postanawia się zaopiekować. Przez bujanie w obłokach Ani przytrafia się wiele przygód, a także poznaje przyjaciółkę od serca - Dianę Berry!

Historię rudowłosej Ani zna z pewnością większość, ale ci co nie znają - mam nadzieję, że zmienią zdanie, bo naprawdę warto. Jest to książka, która pomimo upływu lat, wciąż jest ponadczasowa, gdyż pokazuje wiele istotnych, uniwersalnych wartości takich jak przyjaźń (Ani i Diany - coś cudownego),miłość Maryli i Mateusza do przygarniętej sieroty (ich relacja - uwielbiam),miłość do świata, ukazanie jego piękna, ale także tych negatywnych wad, zaakceptowanie swojego wyglądu (Ania nie może pogodzić się długo z rudym kolorem swoich włosów i piegami na twarzy),dorastanie (to długa, kręta droga, przez którą przechodzi Ania),wiara, wybaczenie, które nie zawsze łatwo przychodzi, ale czasem lepiej wybaczyć niż żyć wiecznie w złości i gniewie. Zwłaszcza jeśli ta osoba żałuje i okazuje skruchę.

Ta książka nie byłaby tym samym gdyby nie to, autorka wykreowała ciekawych, barwnych, żywych bohaterów. Ania jest bardzo sympatyczną, gadatliwą, pełną energii główną bohaterką, która podbije serce niejednej osoby. Mateusz nieśmiały i cichy zdobędzie serca każdego jego rozczulającą relacją z Anią. Maryla choć na pozór wydaje się surowa wcale taka nie jest i w głebi duszy bardzo kocha Anię. Ciekawą bohaterką jest także Małgorzata Linde, która zawsze mówi to, co myśli bez ogródek, przez co wielu jej nie lubi (scena przeprosin Ani pani Linde jest genialna😅). Warto zwrócić uwagę także na Dianę Berry, przyjaciółkę od serca Ani oraz Gilberta, który jest przykładem bohatera, który popełnił błąd, jaki bardzo żałuje, ale pomimo to nie może uzyskać przebaczenia. Oj szkoda mi go było, lecz jednocześnie rozumiałam intencje Ani i żal jaki do niego miała to i tak uważam, że trochę przesadzała.

Jest to historia przesycona marzeniami, ciepłem, letnim urokiem z kolorowym spojrzeniem na świat, w której znajdziecie ciekawe przygody Ani. Oczywiście czuć w niej klimat czasu, w którym powstała, który jedynie dodaje jej uroku, bo pomimo upływu lat ta książka wciąż posiada uniwersalne wartości takie jak przyjaźń czy miłość. Sądzę, że dla fanów klasyków i niekonwencjonalnych powieści będzie to prawdziwa perełka, ale nie tylko. Lekturą zadowolą się również osoby, które chcą miło spędzić czas.

Cudo!!!!!!
Książka porusza ważne tematy i zmusza nas do docenienia tego co mamy. Opisy przyrody cudowne przy niektórych momentach miałam zeszklone oczy, a w przypadku niektórych musiałam przejść się po pokoju (z zażenowania). Książka wywołuje najróżniejsze uczucia od uśmiechu na twarzy do łez w oczach.

Cudo!!!!!!

Zawsze wracam do tej lektury gdy chce wskrzesić na nowo optymizm względem życia. ;)

Piękne tłumaczenie! Bardzo zbliżone do oryginału, wspaniale się czytało.

Pięknie napisana historia małej Anne. Zaskoczyło mnie jak wiele wydarzyło się w tej części, jak szybko upływał czas. Gdy książka kończy się Anne jest już dorosła. Nie pamiętałam, że tak wiele lat upływa w pierwszej części.

Chętnie sięgnę po następne cześci, oczywiście w tym samym tłumaczeniu! :)

Piękne tłumaczenie! Bardzo zbliżone do oryginału, wspaniale się czytało.

Chętnie sięgnę po następne cześci, oczywiście w tym samym tłumaczeniu! :)

W książkach o Ani zaczytywałam się 30 lat temu i myślałam, że raczej już do tej lektury nie wrócę. Ale zamieszanie przy nowym tłumaczeniu sprawiło, że sama chciałam się przekonać, jak te zmiany odbiorę. I jestem zaskoczona, jak historia, którą w sumie znam, nie jest taka, jaką ją pamiętam. Jest to dość prosta i krótka opowieść, czasami jeden rozdział to kilka dni, a czasem pół roku, więc czas płynie w niej bardzo szybko. Pamiętałam głównie rożne wpadki głównej bohaterki czy marzenie o sukience z bufkami, ale to, co gra tu główną rolę, to przede wszystkim emocje i uczucia wszystkich bohaterów. I to jest główna wartość tej książki.

Wspaniała, nieoczywista bohaterka główna. Bliska mi ze względu na posiadanie swojego drugiego świata jako remedium na nudę, niedostatki lub nieszczęścia życia w realnym świecie.

Jest pewna rudowłosa dziewczyna, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Bohaterka wykreowana przez Lucy Maud Montgomery to wybuchowa mieszanka nieskończonej wyobraźni, wrażliwości, rękawów z bufkami i piegów 🥰

Anne Shirley w wyniku pewnego zbiegu okoliczności trafia do Avonlea, chociaż rodzeństwo Cuthbert'ów czekało na chłopca, który mógłby pomóc w gospodarstwie. Marilla po początkowym szoku i poznaniu smutnej historii Anne podejmuje decyzję, która odmieni życie jej i Matthew - dziewczynka zostaje w Zielonych Szczytach ❤️

Od tego momentu stajemy się świadkami zwariowanych przygód Anne, która co chwilę pakuje się w nowe tarapaty, poszukuje bratniej duszy i nawiązuje pierwsze szkolne znajomości. Mamy tu wspaniale wykreowanych bohaterów, każdy jest inny, barwny, po prostu jakiś, co bardzo mi się podoba. Dzięki temu Avonlea staje się klimatyczną miejscowością, której uroku dodają nazwy wymyślane przez Anne - kto nie chciałby odwiedzić Alei Zakochanych czy Doliny Fiołków? 💮🌸🌺

Trochę nie wiedziałam czego mogę się spodziewać
po tej serii - powroty po latach bywają ryzykowne. Jednak w tym przypadku ani trochę się nie zawiodłam. Ta seria dostarcza mi masę dobrych emocji, za niedługo zaczynam trzeci tom i mam nadzieję, że ten czar nie pryśnie :)

• Lektury
  • Dzieciństwo