Dziedzictwo posłańca

Okładka książki Dziedzictwo posłańca Peter V. Brett
Okładka książki Dziedzictwo posłańca
Peter V. Brett Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Demoniczny (tom 3.5) fantasy, science fiction
Cykl Demoniczny (tom 3.5)
Messenger's Legacy
Fabryka Słów
2018-08-22
2018-08-22
2014-11-01
Marcin Mortka

Mamy tu kilka opowiadań umieszczonych w realiach uniwersum cyklu demonicznego autora. Są one dość obszerne, prawie jak mini-powieści i uzupełniają bądź poszerzają wątki obecne w książkach głównego cyklu uniwersum demonicznego.
Z moich refleksji, to pisarz powinien chyba zdecydować się na przykład w jaki sposób uśmierca się księcia demonów, bo w jednym przypadku wbicie włóczni w serce czy w mózg księcia uśmierca, w innym nie i trzeba mu odciąć głowę runicznym sznurem, itd. Pewne drobne niekonsekwencje wciąż się pojawiają także w metodach zabijania innych rodzajów demonów.
Opowiadania ciekawe, wciągające, talent narracyjny autora objawia się w nich w całej pełni.
Fanom cyklu demonicznego książkę jak najbardziej polecam.

Czy strach przed innością może przyjąć agresywną formę?

Briar jest synem mieszanego pochodzenia. Jego ojciec jest krasjańczykiem, a matka pochodzi z lokalnej wsi. Sposób życia i wyznawana przez nich wiara w Everama nie przysparzają im zbyt wielu przyjaciół. Mimo że większość ludzi z Zielonych Krain przestało zwracać uwagę na przybyszów, niektórzy wciąż traktują ich jak obcych.

A takim nikt nie przyjdzie z pomocą.

W tragicznych okolicznościach sześcioletni chłopiec traci rodzinę. Z przeświadczeniem, że to przez niego ogień ogarnął całe domostwo, musi teraz zawalczyć o swoje przetrwanie. I choć powstające nocą demony są przerażające szybko okaże się, że nie tylko przed nimi musi nauczyć się bronić.

Ludzie bowiem potrafią być równie przerażający.

Gdy posłaniec Ragen dowiaduje się o tym co stało się z domem i rodziną jego serdecznego krasjańskiego przyjaciela nie zwleka ani chwili. Ponownie wyrusza na szlak; wierzy że jest w stanie pomóc w odnalezieniu Briara. Z każdą nocą szansa na znalezienie chłopca żywego maleje. Minęło już wystarczająco dużo czasu, by doświadczonego mężczyznę zaczęły dręczyć czarne myśli. Mimo wszystko nie zamierza się poddać i z pomocą żony i przyjaciół ma zamiar odnaleźć chłopca i ofiarować mu bezpieczne schronienie.

Walka z czasem będzie bardzo trudna.

„Dziedzictwo posłańca” Petera V. Bretta to krótszy tom Demonicznego Cyklu. Choć nie znajdziemy tu głównych postaci z pozostałych tomów przedstawiona w nim historia naprawdę może zaciekawić.

W roli głównej występuje tu posłaniec Ragen, którego uważny Czytelnik powinien znać ze wcześniejszych książek. Tym razem możemy ujrzeć, jak mężczyzna zmuszony jest podejmować trudne decyzje niemal bez zastanowienia. Autor przygotował dla nas prostą, choć jednocześnie ciekawą przygodę, w której na początku nic nie jest tak oczywiste jak się wydaje. Wraz z upływem fabuły ton historii się zmienia, co łatwo jest wychwycić.

Jestem ciekawa czy w kolejnych książkach spotkamy się z bohaterami tej powieści!

Czy strach przed innością może przyjąć agresywną formę?

Ciężko jest oceniać zbiory opowiadań, dlatego wolę ocenić każde z nich osobno.

"Dziedzictwo Posłańca" 7/10 ⭐
Ragen wyrusza w swoją ostatnią podróż jako posłaniec w towarzystwie swojej żony. Poznajemy nowego bohatera Briara. Mamy tu poruszony problem nie akceptacji emigranta (byłego wojownika Jardira) i jego rodziny. Dowiadujemy się jakiej rośliny nie lubią Otchłańcy i jak małe dziecko może przeżyć wiele lat na wysypisku śmieci.

"Święto w Potoku Tibetta" 2/10 ⭐
Opowiadanie z dzieciństwa Arlena. Nic nie wnosi do fabuły. Zwykły zapychacz, aby liczba stron się zgadzała.

"Selia zwana wyschniętą" 7/10 ⭐
Nie spodziewałam się tu lesbijskiego romansu z dużą różnicą wieku. Selia jest wpływową, 70-letnią kobietą, a jej kochanka 20-letnią dziewczyną. Jest tu miłość dwóch kobiet i nie akceptacja ich związku przez otoczenie ze względu na ich płeć i wiek.
Wydarzenia mają już miejsce po powrocie Arlena do Potoku, a mieszkańcy umieją się już bronić przed Otchłańcami. Selia jest jedną z wojowniczek, gdy zabija demony, pobiera od nich moc. Magia demonów odmładza wojowników i zwiększa w nich popęd seksualny...

Ciężko jest oceniać zbiory opowiadań, dlatego wolę ocenić każde z nich osobno.

"Dziedzictwo Posłańca" 7/10 ⭐

Drugi dodatek do cyklu demonicznego, tym razem osadzony po 2-tomowej 3 księdze, t.j. Wojnie w blasku dnia. Mini powieść składa się z trzech opowiadań, na pozór ze sobą nie powiązanych, jednak wszystkie spaja ze sobą postać Arlena Balesa, Naznaczonego. Tytułowe dziedzictwo to wprowadzenie do historii nowego bohatera, Briara, ukazania jego dzieciństwa i grzechu przez który doprowadził do śmierci swoich rodziców i rodzeństwo w masakrze w domu przez Demony. Zagubiony i dorastający w lasach dostanie szanse na odkupienie winy u boku dawnego mentora i przyjaciela Arlena z młodości, wysłannika Ragena, staczając pojedynek z odziałem najeżdżających miasteczko Krasjan i ratując miejscową ludność przed śmiercią i niewolnictwem. Historia numer 2 to mini opowieść wyrwana z dzieciństwa Naznaczonego, jego obserwacja z przygody i śmierci, w której wraz z rodzicami ledwo uniknął śmierci z łap otchłańców. Wreszcie ostatni, najdłuższy epizod o „Wyschniętej Selii” to dla większości oburzająca opowieść o podstarzałej Mówczyni mającej romans z ledwie dwudziestoletnią kobietą w świecie morderczej walki między ludźmi a potworami, pełnej lesbijskiej propagandy. Dla mnie to jednak najciekawszy element powieści ukazujący nam w bogaty sposób Potok Tibbeta, losy ojca Arlena po odkupieniu winy w oczach syna i pełnego konspiracji najazdu Księcia otchłani z Demonami, co idealnie pokrywa się z wydarzeniami w trzeciej powieści. To krwawa historii pełna zakazanej tajemniczej miłości, dawnego uczucia kobiecego trójkąta w ukrywającym się klubie żeńskim, dręczonego sumienia, dzierżonej władzy i niesionej przez dekady nienawiści i zemsty. Co z tego, że jest kontrowersyjna dla ortodoksów, skoro jest tak świetnie napisana? I tak można opisać całokształt tego przerywnika przed kolejnym tomem… dobrze nakreślona ciekawostka dla fanów brutalnego świata Thesy i mini uzupełnienie wiedzy o pobocznych losach paru postaci spychanych w cień głównych bohaterów sagi.

Fajnie uzupełnienie głównej linii fabularnej.

Fajnie uzupełnienie głównej linii fabularnej.

Ostatni tom ,,Cyklu demonicznego" skończyłem czytać już ponad rok temu, lecz spoglądając ostatnio na półkę zauważyłem, że mam jeszcze nieprzeczytane dwa zbiory opowiadań z cyklu. Wbrew chronologii zabrałem się więc najpierw za ,,Dziedzictwo Posłańca" i był to całkiem niezły powrót do tejże serii.
Zbiór ten składa się z 3 opowiadań. Pierwsze i tytułowe ,,Dziedzictwo Posłańca" będące przedstawieniem historii Briara jest chyba najciekawsze ze wszystkich i uzupełnia wątek postaci, który z głównego cyklu został wycięty. Drugie - króciutkie ,,Święto w Potoku Tibetta" to typowy filler nic nie wnoszący do całości, który przedstawia losowy moment z dzieciństwa Arlena. Trzecie i najdłuższe - ,,Selia zwana wyschniętą" wbrew wielu opiniom jest moim zdaniem niezłe. Przedstawia on historię ( która co prawda również nic nie wnosi do całości ) jaka wydarzyła się w rodzimej osadzie Arlena mniej więcej równolegle do wydarzeń z ,,Otchłani" . Rozumiem, że części osób może nie podobać się początek, gdzie mamy romans między 70-letnią mówczynią Potoku a 20-letnią dziewczyną. Pomijając jednak to, opowiadanie funduje całkiem niezły kawał akcji na miarę całego cyklu, a ,,niesmaczne sceny" po pierwszym rozdziale ustępują. Jak dla mnie solidne 7/10

Zbiór ten składa się z 3 opowiadań. Pierwsze i tytułowe ,,Dziedzictwo...

Pierwsze opowiadanie to najjaśniejszy punkt tej książki, zaciekawiły mnie losy Briara. Drugie napisane chyba tylko po to żeby limit stron wypełnić, a trzeciego nie doczytałem bo sam pomysł romansu 70 letniej lesbijki z dwudziestolatką jest dla mnie niesmaczny. Szkoda czasu.

Audiobook
Rewelacyjnie czyta Filip Kosior

Moje pierwsze spotkanie z Peterem V. Brettem.

Pierwsze opowiadanie "Dziedzictwo Posłańca", naprawdę świetne - oceniam na 7 gwiazdek. Mamy tu nie tylko demony, które są codziennością tego świata, ale też zaczątki wojny z Krasjanami. Opowiadanie ukazuje też zwykłe życie w wiosce i stosunek do obcego przybysza.

Drugie "Święto w Potoku Tibbeta", króciutkie, ale też przyzwoite - 6 gwiazdek. DOPISEK: po przeczytaniu "Malowanego człowieka", wiem że z tym opowiadaniem coś jest nie tak, nie współgra mi z losami Arlena z głównej historii.

Trzecie z kolei "Selia zwana Wyschniętą" strasznie długie i męczące - 3 może 3,5 gwiazdki.
Zaczynamy od sceny łóżkowej damsko-damskiej, a jeśli to dla was za mało, to spokojnie... będzie ich więcej, tak jak i rozważań "miłosnej" natury. Eh! Gdybym chciała wysłuchać/przeczytać lesbijski romans, to bym sięgnęła po taki, ale ja chciałam tylko coś z gatunku fantastyki (czegoś takiego jak pierwsze opowiadanie).
W tym opowiadaniu mamy też opowieści o młodości głównej bohaterki, gdzie autor nieźle nakreślił zbuntowaną i młodzieńczo nierozsądną młodą kobietę (a nawet dwie),ale skąd w nieduzej dolinie nagle mu się wzięło aż tyle LGBetów?. Z kolei główna część opowieści, z wiekową już Selią jest hmm... średnie (delikatnie mówiąc).
Filip Kosior niemalże cudów dokonuje swoim głosem aby utrzymywać napięcie i wciągnąć słuchacza w bitwę tak z oponentami Selii, jak i demonami, lecz cóż z tego, skoro wątki romansowe i "miłosne" rozważania zajmują chyba z połowę. W końcu jedyne o czym myślałam to "niechże w końcu umrą... niech te baby umrą i będzie święty spokój", bo wątek romansowy się skończy. Niestety moje modlitwy nie zostały wysłuchane, a zakończenie wręcz musiało być tęczowe z jednorożcami i dużą dawką merysuizmu w wykonaniu głównej bohaterki (taka siła umysłu, że nawet pokonała księcia demonów...).
Chyba nie muszę wspominać, że tak Selia jak i jej kochanki to wspaniałe kobiety, że do rany przyłóż, a z kolei jej oponenci mają wyłącznie złe cechy i nie uświadczysz ani kropelki dobra, współczucia czy nawet rozsądku...

Ogólna ocena to 5 gwiazdek.

Audiobook
Rewelacyjnie czyta Filip Kosior

Moje pierwsze spotkanie z Peterem V. Brettem.

Drugie "Święto w...

Dodatek do Cyklu Demonicznego, ale mógł się naprawdę podobać. Ciekawe wątki i dynamiczna akcja.
Warto się zapoznać ponieważ przybliża wcześniejsze losy jednego z głównych bohaterów.

Tom zawiera trzy opowiadania. Pierwsze czytało mi się nawet przyjemnie. Co prawda jest dosyć przewidywalne, ale stanowiło miłą rozrywkę wieczorem przed snem. Podobnie drugie opowiadanie, choć wypadło na tyle mdło, że w ogóle go nie pamiętam (po skończeniu książki wczoraj).Cieszyłam się, że póki w tym tomie mogę czytać o tym wcale ciekawym świecie bez żadnych świętych fallusów, gwałt*w i ordynarnych wypowiedzi. Ostatnie opowiadanie wzbudziło moje rozterki moralne. Czy jednak związek blisko 70-letnie kobiety z nastolatką to nie jest pedofilia? Dlaczego autor nie pokusił się o mniejszą różnicę wieku? Czy to z miłości do szokowania czytelników? Samo opowiadanie mieszało niesmak z ciekawością, przewidywalność z zaskoczeniem, nudnawe walki ze zdziwieniem, że Selia okazuje się wojowniczką większą od Arlena, skoro bez żadnego specjalistycznego sprzętu jako nastolatka walczyła z demonami poza kręgiem. Ogólnie uważam, że jeśli zrezygnujesz z przeczytania tego tomu, absolutnie nic nie stracisz. Ja straciłam kilka wieczorów z rzędu, ale to na własne życzenie.

Peter V. Brett Dziedzictwo posłańca Zobacz więcej
Peter V. Brett Dziedzictwo posłańca Zobacz więcej