Listy na wyczerpanym papierze

Okładka książki Listy na wyczerpanym papierze Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Magda Umer
Okładka książki Listy na wyczerpanym papierze
Agnieszka OsieckaJeremi Przybora Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2017-01-02
2010-10-01
listy Agnieszka Osiecka Jeremi Przybora poeci miłość

Wzruszająca korespondencji między dwojgiem poetów, listy pełne nostalgii, tęsknoty.Ich charakter zmienia się z biegiem czasu. Aż żal że w naszych czasach nie pisze się, nie wysyła się kuż listów. E-maile nie mają w sobie nic z romantyczności.
Naprawdę polecam

Naprawdę polecam

Miłość wyczerpana jak i papier, od poczatku była skazana na taki ekspresowy koniec.
Ze wzgledu na charaktery i sytuację życiową tych dwojga niewątpliwie niezwykle utalentowanych i uczuciowych ludzi.
W dodatku poetów, a poeci wiadomo kochaja szalenie, ale zapominają tez szalenie szybko...

Magda Umer w przedmowie do książki pięknie pisze o trudnej miłości między skomplikowaną dziewczyną i poukładanym (pozornie) mężczyzną. O ludziach, obdarzonych przez los więcej niż talentem. "Geniuszem. Czyli kłopotem".

Agnieszka i Jeremi. Ona - piękna, zmienna, kochliwa. On - wrażliwy, elegancki. Zdarzyła im się miłość krótka, pełna zakrętów, twórcza. Uczucie dwojga kochanków zaowocowało najpiękniejszymi piosenkami.
Dzięki uprzejmości Agaty Passent i Kota Przybory możemy wedrzeć się w intymne życie pięknych artystów. Czytając listy, poznajemy ich bliżej, przypatrujemy się miłości, która jednym zapierała dech w piersiach, a innych unieszczęśliwiała. Nikt już dziś takich listów nie pisze. Listów tworzonych na papierze "wyczerpanym tym, czego doznał".

Listy są wspaniałe, uzupełnione pocztówkami i fotografiami. Jako czytelnik przekraczam sferę intymności artystów, ale nie ja zadecydowałam o wydaniu tych tekstów i nie czuję się źle, przewracając kolejne strony.
Czule do mnie przemawiają ludzie, którzy odeszli, ale pozostawili po sobie (szczególnie Osiecka) wiele słownych labiryntów i ciekawych obrazów. Pisałam już, jak bardzo lubię osobiste zapiski Agnieszki, wspomnienia, które snuła o spotkanych ludziach, przeczytanych książkach i zdjęcia, które pozostawiła (fotografia była wielką pasją Osieckiej).

To uczucie nie miało prawa być prostym i klarownym. Nie miało również prawa przetrwać, bo było połowiczne, pełne rozterek, ciągle w podróży. Smutne czasami. Nostalgiczne. Ale piękne. Jednak piękne.

Ta książka to zbiór listów pomiędzy Agnieszką Osiecką a Jeremim Przyborą. To korespondencja z lat 1964 - 1966.

Dwoje poetów, zafascynowanych sobą i swoimi talentami. Korespondencja ta pokazuje nam jakim uczucie darzyło się tych dwoje ludzi. Swój romans ukrywali przed wszystkimi i nikt nie wiedział jak bardzo się kochają. Ich miłość była bardzo burzliwa, ale i dramatyczna. Ja poznając tą historię byłam zdziwiona jak wiele oni podróżowali, jak się ze sobą komunikowali. Od teraz na wiele ich tekstów będę patrzyła przez całkiem inny pryzmat i kontekst, w którym powstały...

zostawiam bez oceny, bo nie mnie oceniać czyjąś prywatną korespondencję. mogę jedynie powiedzieć, że w listach widać, jak agnieszka osiecka stopniowo otwierała się na swoje emocje i uczucia. po przeczytaniu jednak czuję lekki niedosyt — nie czuję, abym poznała ich uczucie w całości, jedynie wybrany fragment.

Drugie, poprawione, wzbogacone wydanie. Nie wiem jak wyglądało poprzednie, ale to jest świetne.
Poeta i poetka, dwie artystyczne dusze, twórcy wspaniałych tekstów. W książce znajduje się ich korespondencja z okresu dwóch lat, wraz ze zdjęciami listów i pocztówek, a także zdjęcia jego i jej z różnych miejsc i w różnych sytuacjach. Wstęp napisała Magda Umer, a zakończenie książki wypełniają fantastyczne teksty obojga.
Moim zdaniem książka dla każdego.
Serdecznie polecam.

Pełna poezji i muzyki.
W trakcie czytania słuchałam też wierszy w wykonaniu Piotra Machalicy, ale i piosenek w wykonaniu Kaliny Jedrusik czy też Magdy Umer.
Delektowałam się tą książką, romansem Jeremiego i Agnieszki.
Osiecką zawsze bardzo lubiłam i z ciekawości sięgnęłam po tą pozycję.
Nie pamiętam, co było impulsem ale bardzo się cieszę, że poznałam ciekwawą historię dwojga tak bliskich sobie ludzi.

Pełna poezji i muzyki.
Delektowałam się tą książką, romansem Jeremiego i Agnieszki.
Osiecką zawsze bardzo lubiłam i z ciekawości sięgnęłam po tą pozycję.

Listy… w nich się nie ukryje. Przebije każda emocja i każdy gorszy dzień.

Listy… w nich się nie ukryje. Przebije każda emocja i każdy gorszy dzień.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Piękne słowa, zarówno te zawarte w listach, jak i tekstach Osieckiej nie zmieniają mojego wrażenia, że "to zła kobieta była".

Wczytywanie się w listy miłosne tej niezwykłej pary artystów było czymś wyjątkowym i intymnym. Przekładając to na dzisiejsze realia, aż trudno jest uwierzyć, że kiedyś ludzie pisali do siebie listy w tak piękny sposób. Cieszę się, że dzieci Osieckiej i Przybory postanowili podzielić się ich historią miłosną, to prawdziwe arcydzieło.

• 2011

Agnieszka Osiecka Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze Zobacz więcej