Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata

Okładka książki Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata
Yee-Lum Mak Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Art Egmont interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
2018-04-18
Michał Rusinek, Kuba Rusinek

Okładka książki Angara, córka Bajkała Irina Jertachanowa, Olga Jertachanowa
Ocena 7,6
Angara, córka ... Irina Jertachanowa,...
Okładka książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek Francesca Cavallo, Elena Favilli
Ocena 7,3
Opowieści na d... Francesca Cavallo, ...

Oficjalne recenzje i

Gdy brak nam słów

841 1 260

Lektura na 15 minut. Piękne ilustracje.

Lektura na 15 minut. Piękne ilustracje.

Niestety rozczarowanie! Jak już ktoś wspomniał, najwięcej słów z języka angielskiego, ponadto, wiele z przytoczonych słów nie jest żadnymi ciekawostkami, jak np. Erlebnisse, czyli przeżycia. Zarówno w polskim, jak i w niemieckim słowa te są używane na co dzień. Tak samo ekwiwalent słów drżeć/dygotać. Sądzę, że potencjał przy tworzeniu tej książki nie został w pełni wykorzystany.

Za krótka!

Za krótka!

Książka ciekawa, jednak zawiódł mnie fakt, że większość słów pochodzi z języka angielskiego.

Mała książeczka o obcych słowach trafiających w punkt, jak portugalskie saudade, oznaczające tęsknotę za czymś ukochanym, lecz utraconym.

Szwedzi mają określenie na posiłek spożywany przed świtem, który pozwala im usłyszeć pierwszy śpiew ptaków. Takie rozpoczynanie dnia od podziwiania przyrody pięknie świadczy o Szwedach. Podobną wrażliwością na uroki natury wykazują się Japończycy: komorebi to światło słoneczne przesiane przez liście drzew, a shinrin-yoku oznacza kąpanie się w lesie, zanurzanie w naturze. Słowa, odnoszące się do czerpania przyjemności z przyrody, z otaczającego piękna, należą do moich ulubionych.
Podczas lektury „Atlasu osobliwości” uderzyły mnie niektóre naprawdę osobliwe pomysły Niemców: w niemieckim Muzeum Rzeźnictwa zaobserwować można, jak na przestrzeni wieków zmieniały się metody uboju zwierząt. W języku tego narodu istnieje też słowo określające nadmiar tkanki tłuszczowej, spowodowany jedzeniem jako formą radzenia sobie ze stresem. To Kummerspeck. Daleko odeszliśmy od wrażliwości Japończyków.

Nie dziwi nas, że Anglicy posiadają specjalne nazwy dla pełnych deszczowych chmur, szarych dni (brumous) i dla niskiego dźwięku odległych grzmotów (brontide). Pasuje nam to do angielskiego klimatu. Dla narodów zimnej północy charakterystyczne będą z kolei słowa oznaczające przytulność, z szalenie modnym dziś hygge na czele.

Rozbrajający są Francuzi, którzy najwyraźniej uwielbiają być zdezorientowani. Francuski rzeczownik derive oznacza dosłownie zbaczanie z kursu, a używany jest jako określenie spontanicznej wyprawy, porzucenie codziennego życia i podążanie ścieżką wyznaczaną przez nowy krajobraz i architekturę. W języku francuskim istnieje też wyrażenie l`appel du vide (dosł. „zew pustki”). Odczuwamy go, gdy podczas spaceru ścieżką biegnącą wzdłuż krawędzi urwiska ogarnia nas przemożne pragnienie skoczenia w przepaść, albo gdy korci nas, by rzucić się pod koła nadjeżdżającego pociągu. Jak zauważył Jean-Paul Sartre, l`appel du vide wywołuje w nas niepokojące zwątpienie we własne instynkty, które pchają nas do samozagłady. Ale „zew pustki” to także niewytłumaczalny pociąg do niebezpiecznej i nieznanej przyszłości, chęć porzucenia spokojnego życia, by zaznać nowych przygód czy doświadczeń. Warto tu też wspomnieć o francuskim odkrajowieniu (depaysement), czyli poczuciu dezorientacji, jakie odczuwamy za granicą, a także o ilnx, organicznym stanie oszołomienia, płynącym z potrzeby destrukcji (chęć wyrzucenia papierów za okno, roztrzaskania filiżanki, przewrócenia kosza na śmieci).

Jak zauważył podróżujący do Brazylii Michael Palin, Brazylijczyk i ekstrawertyk to synonimy. Zdystansowanego Europejczyka może szokować otwartość, z jaką kultury południowe wyrażają uczucia. Portugalski rzeczownik cafune oznacza w Brazylii przeczesywanie palcami włosów komuś, kogo się kocha.

Łatwo można by mnie oskarżyć o posługiwanie się stereotypami, jednak uważam, że występujące jedynie w danym języku słowa (podobnie jak charakterystyczne dla danego narodu osobliwości) mogą nam dużo powiedzieć o tym, co jest ważne dla tej konkretnej grupy ludzi i w jaki sposób odróżnia ją to od innych grup. Nieprzetłumaczalne, dystynktywne słowa doskonale potrafią oddać ducha narodu i charakter kultury. Odkrywają też przed nami nowe sposoby patrzenia na świat i w tym dostrzegam ich największą wartość. Odpowiednie słowa pozwalają nam zidentyfikować emocję, wyodrębnić ją spośród innych, przeżyć intensywniej. Wydobywają z otaczającej nas rzeczywistości to, co nam umknęło, nazywają nienazwane i szkoda tylko, że ze względu na nieprzetłumaczalność nie możemy ich swobodnie używać (spróbujcie wprowadzić do swojego słownika mamihlapinatapai…). Niektóre z nich zamierzam jednak przy sobie zatrzymać, w tym japońskie mono no aware („patos rzeczy”), nazywające melancholię przemijania.

Recenzja opublikowana na blogu:

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo się zgadzam z językoznawcami kognitywnymi, że język oddaje sposób myślenia o świecie. Poza samymi słówkami i ich znaczeniem interesowało mnie mocno, który naród uznał za ważne nazwać promienie słoneczne przedzierające się przez gałęzie drzew, który wstanie wcześniej, by móc posłuchać śpiewu ptaków, który obowiązki, jakich spodziewa się po nas społeczeństwo, a który pragnienie rzucenia wszystkiego na rzecz podróżowania. Bardzo ciekawa lekcja. Już wiem, czego będę się uczyć, żeby ćwiczyć pamięć (i wzbogacić język).
(Pierwszy raz: 7 VI 2018)

p e r ł a

p e r ł a

Innymi słowy... tytuł mówi wszystko :)

Fantastyczny pomysł na książkę :) Na 64 stronach mamy zebrane - z wszystkich stron świata! - przykłady słów, które swym wyrazem i lingwistyczną pojemnością, choć krótkie, to zawierają w sobie całe mnóstwo treści. To nawet nie do końca idiomy, czy rodzaje idiomów, lecz... piękne przykłady na to, że ludzki język potrafi cuda ;) I to pod każdą szerokością geograficzną ;)

Przykłady? Proszę bardzo:
"saudade" - "miłość, która pozostaje", tęsknota za kimś lub czymś ukochanym, lecz utraconym (portugalski)
"hoppipolla" - skakanie po kałużach (islandzki)
"psithurism" - odgłos wiatru wśród drzew (angielski)
"sobremesa" - czas przy stole po posiłku spędzony na rozmowach; czas radości z jedzenia i z przyjaźni (hiszpański)

Takich perełek jest w książce dużo dużo więcej :) A sama książka jest przepięknie wydana i świetnie zilustrowana.

Polecam!

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Innymi słowy... tytuł mówi wszystko :)

Tak to jest, jak się kupuje przez internet. Książeczka raczej skierowana jest do dzieci, ale nic to. Pięknie wydana i hasła też ciekawe. Jak już zostało zauważone, przydałoby się umieścić wskazówki co do wymowy, ale poza tym super. Chciałoby się więcej haseł, na pewno gdzieś tam są. Każdy bibliobibuli się ze mną zgodzi. ;)

Barwnie ilustrowany zbiór słów z różnych zakątków ziemi dzięki któremu poznamy wyjątkowe słowa których brakuje nam do określenia rzeczy niezwykłych, niespodziewanych, ulotnych, czasem dziwnych i wieloznacznych. Tych wszystkich na które być może najczęściej nie zwracamy szczególnej uwagi, ale które są nieodłączną częścią naszego życia. A to wszystko w lekki i przyjemny sposób. Nie są to drętwe definicje ze słownika języka polskiego a ciekawa opowieść - podróż do świata słów i do krajów świata.

Książka zainteresowała mnie od pierwszych stron, jednak uwagę. Niestety Michał Rusinek, który przygotował przekład tekstu, nie umieścił informacji jak poprawnie dane słowa wymówić ani też, czy ich zapis jest właśnie poprawną wymową. Ponadto tych słów mogłoby być więcej - 64 pozostawia lekki niedosyt ;)

Mimo tego książkę uważam za bardzo ciekawą. Według mnie to ciekawy prezent dla wszystkich wielbicieli odkrywania nowych wyrazów i ich znaczeń a także miłośników i kolekcjonerów niezwykłych słów i nie tylko.