Omerta

2018-04-20
Marek Fedyszak
2018 ocen 112 opinii

2018 ocen

Podczas wystawiania opinii zawahałam się między oceną 6 i 7. Z podpowiedzią skali oceniania uznałam ostatecznie, że jest to książka dobra(6 gwiazdek).
Omerta różni się nieco od innych mafijnych historii przedstawionych przez Puzo, ale jednocześnie nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia. Wplecenie wątku policji i FBI jest chyba główną nowością ze strony autora. Wielki...

Po kilku latach wróciłem do jego twórczości i o ile sama Omerta nie jest szczególnie wybitna, jak chociażby Ojciec Chrzestny, to miło wrócić na Sycylię i Nowego Jorku. Dobra przygoda w stylu za jaki polubiłem Mario. Typowy Puzo.

Wskazywana, jako ostatnia część trylogii "Ojciec Chrzestny" - zawarta nawet w niedawnym zbiorczym wydaniu od Albatrosa - ma jeszcze mniejszy związek fabularny z oryginałem niż znajdujący się w tym samym woluminie "Sycylijczyk". W sieć intryg wmieszani są - co prawda - jacyś Corleonesi, ale mogą oni być jedynie dalekimi cieniami i pociotkami rodziny "cosci" Corleone, albo...

Taki klimat Sycylii i mafijnych rodzin można znaleźć tylko u Puzzo. Bardzo dobra pozycja.

Taka ta książka nijaka, temat niby fajny, mafijne porachunki, omerta itp. Itd. Jednak jakoś to nudnawe było, a zakończenie niczym z harlequina. Duże rozczarowanie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyczny Puzo. Wszystko czego można spodziewać w książce o włoskiej mafii w USA. Mamy klasyczne mafijne porachunki, sprzedajnych stróżów prawa i zemstę w sycylijskim stylu. Dla miłośników Puzo przyjemna i szybka lektura, coś co już człowiek dobrze zna i sprawia przyjemność. Jeżeli ktoś Puzo nie lubi lub nie zna to powinien jednak zacząć od klasyki czyli Ojciec Chrzestny.

Książka lekka w odbiorze, chociaż raczej nie jest arcydziełem. Fabuła taka raczej po łebkach. Takie popłuczyny po Ojcu Chrzestnym. Czyta się szybko, ale nic w pamięci nie zostaje.

Mario Puzo - ,, Omerta ‘’. Drugie spotkanie z tym pisarzem. Co mogę powiedzieć o tej książce, jest dobra, chociaż prawdę powiedziawszy liczyłem na arcydzieło. Biorąc książkę w półki wiedziony przeczuciem, a może to była nadzieja ? Pragnienie ? po lekturze ,, Ojca chrzestnego ‘’ liczyłem na również taką sama spektakularną bombę atomową. No cóż….

Jest parę dobrych momentów...

Bardzo dobra powieść. Polecam jednak wcześniej przeczytać wcześniejsze książki autora aby łatwiej zrozumieć honor opisywanych mafiozów. Czemu jeszcze filmu nie nakręcono?!

Lubię Mario Puzo, jednakże akurat ten tytuł nie jest moim ulubionym. Jeżeli ktoś chce zaczynać przygodę z tym autorem - to raczej nie od tego tytułu.

Dyskusje

2 488