Ojciec chrzestny. Lucky Luciano i tajemnice amerykańskiej mafii

Okładka książki Ojciec chrzestny. Lucky Luciano i tajemnice amerykańskiej mafii Przemysław Słowiński
Okładka książki Ojciec chrzestny. Lucky Luciano i tajemnice amerykańskiej mafii
Przemysław Słowiński Wydawnictwo: Videograf II reportaż
reportaż
Videograf II
2010-01-01
2010-01-01
mafia gang

Niezła biografia, spodziewałam się trochę czegoś innego, stąd pełnego zachwytu nie ma, jednak fajnie się czytało.

Warto przeczytać dla pasjonatów tematyki. Dobra książka.

Warto przeczytać dla pasjonatów tematyki. Dobra książka.

Biografia legendarnego gangstera, ktory zainspirowal Puzo do napisania 'Ojca Chrzestnego'. Charles'a Luciano, a wlasciwie Salvatore Lucanie poznajemy jako malego chlopca, ktory przybywa z Sycylii do Ameryki wraz z rodzicami w poszukiwaniu lepszego zycia. I znajduje je, choc zapewne nie tak jak sobie jego rodzice wyobrazali.
Ksiazka opisuje jego droge od drobnego przestepcy, az po zdobycie wladzy w calym gangsterkim swiatku owczesnej Ameryki. Poznajemy nie tylko struktury i sposoby zarzadzania wloskiej Mafii, ale takze aspekty spoleczne i problemy tamtego swiata. Jest tez sporo ciekawostek o wprowadzeniu prohibicji, pierwszej i drugiej wojnie swiatowej oraz zalazkach rewolucji seksualnej.
Bardzo ciekawa i swietnie napisana.

Ksiazka opisuje jego droge od drobnego...

Interesującą biografia jednego z najsłynniejszych gangsterów w historii. Książka w ciekawy sposób łączy literaturę faktu z fabularyzowaną powieścią. W lepszym odnalezieniu się w realiach pomagają opisy czasów, obyczajów, a nawet jadanych potraw i pitych trunków. Jest tu też opisane sporo interesujących faktów historycznych, jak np. o prohibicji, przystąpieniu USA do II Wojny Światowej, życiu na Kubie przez rewolucją Castro itd. Te opisy pozwalają lepiej wczuć się w tamtejsze realia i poczuć klimat.

Nietuzinkowa biografia. Napisana z polotem, zawierająca wiele ciekawostek, o których wiele osób nie ma pojęcia. Orginalny sposób tytułowania poszczególnych rozdziałów.
Książka nie tylko przedstawia biografię znanego bossa mafii, ale także wyjaśnia szczegółowo genezę powstania tej organizacji.

bardzo dobra biografia jednego ze słynniejszych gangsterów działających na terenie Stanów Zjednoczonych, i nie tylko - Charlesa "Lucky" Luciano

Sherman pisze w sposób bardzo przystępny i ciekawy, nie pomija żadnych wątków, po raz drugi (wpierw czytałam "Iluzjonista. Historia Harry'ego Houdiniego") nie zawiodłam się

z książki prócz informacji na temat działania mafii, prohibicji czy narkotyków, dostajemy fajną dawkę ciekawostek na temat dań (włoskich, żydowskich),jak i trunków alkoholowych (każdy rozdział jest przypisany innemu alkoholowi, np. prolog to TEQUILA, a rozdział czwarty to ABSYNT, itp.)

lekturę polecam wszystkim; nie tylko tym lubującym się w tematyce mafijnej, ale książka również nadaje się dla osób, które po prostu lubią wczytać się w dobrą literaturę faktu :)

z książki prócz informacji na temat działania mafii,...

Ogólnie spoko, ale mieszanie prozy z literaturą faktu i wstawki na temat tego w jaki sposób warzy się alkohol, były tylko mętnym nabijaniem kolejnych stron. Książka by mi dała tyle samo informacji, gdyby była o połowę krótsza. Oczywiście będą osoby, którym ten sposób narracji odpowiada, ale mi nie...

Ciekawa książka z której można dużo się dowiedzieć. Dobry styl pisania autora.

Ciekawa książka z której można dużo się dowiedzieć. Dobry styl pisania autora.

Sama nie lubię biografii, jednak mój facet je uwielbia. Kupiłam mu tą książkę w prezencie i był nią tak zachwycony, że przeczytał ją w trzy dni. Ja także postanowiłam się skusić i ją przeczytać, jednak mi "przełknięcie jej" zajęło więcej czasu z racji dużej ilości nazwisk i dat, do których nie mam głowy a tu musiałam zwracać na nie uwagę.
Choć dość wolno, książkę czytało mi się przyjemnie. Bogate opisy przedstawiały świat jaki widział Salvatore Lucania, jego podróż z rodzinnej Sycylii do Nowego Jorku, życie w nowym kraju oraz drogę jaką przebył by z jednego z wielu sycylijskich chłopców stać się Lucky Lucciano - największym mafijnym bossem.
Jednak książka ta nie przedstawia tylko życia Lucciano, pokazuje także jak przez lata zmieniał się Nowy Jork, jakie transformacje przechodziły dzielnice miasta, jak powstawała ta ogromna tętniąca życiem metropolia, którą NY jest teraz. Odsłania przed czytelnikiem jak w trakcie tych lat wraz z miastem zmieniał się cały organ mafijny - ze zwykłych zbierających haracz oprychów stali się ludźmi rządzącymi miastem.
Książka ta jest także pełna ciekawostek i tradycji o Sycylii, Włoszech i Stanach, pełna opisów przepysznej kuchni (głównie dań sycylijskich) i alkoholi a także anegdot o ludziach świata przestępczego i nie tylko. Z niej dowiemy się jak wyglądały pierwsze mafie, skąd się wzięły oraz pierwsze instytucje do walki z nimi.
Choć nadal nie przekonałam się do biografii to cieszę się, że przeczytałam tą książkę, jest prawdziwą kopalnią wiedzy o świecie przestępczym, Sycylii, Nowym Jorku, gospodarce i życiu ludzi w tamtych latach. Mogę szczerze polecić jej przeczytanie i z pewnością nie będzie to stratą czasu dla nikogo, kto po nią sięgnie.

Choć dość wolno, książkę czytało mi...

Bardzo przyjemnie się czyta przenosząc do początków ubiegłego wieku. Poboczne opisy aktualnej w tamtych czasach polityki, gospodarki czy obyczajów sensownie wkomponowują się w całość, szczególnie przypadając do gustu czytelnika lubiącego twórczość Mario Puzo bądź tematyki włosko-amerykańskiej mafii.

• Mafia
  • Literatura faktu
  • Biografie

Przemysław Słowiński Ojciec chrzestny. Lucky Luciano i tajemnice amerykańskiej mafii Zobacz więcej