Moja wojna trzydziestoletnia

Okładka książki Moja wojna trzydziestoletnia
Magdalena Samozwaniec Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Satyry literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Satyry
Czytelnik
1957-01-01
1957-01-01

więcej Więcej

Coś mi ostatnio nie po drodze z Samozwaniec. Nie wiem czemu ale jak kiedyś uwielbiałem wszystko co napisała ta autorka tak teraz nie podoba mi się. Jedno z dwojga - albo trafiam na kiepskie rzeczy albo minęła mi fascynacja Samozwaniec.

"Moja wojna trzydziestoletnia" to zbiór kilkunastu felietonów, parodii i krótkich powieści. Jedyna rzecz z całego zbioru, która mi się...

"Moja wojna trzydziestoletnia" to zbiór felietonów, humoresek, satyr i parodii Magdaleny Samozwaniec.

Jak to w przypadku zbiorów bywa, jedne teksty są bardziej udane, inne mniej. Całość jednak wypadła w moich oczach bardzo dobrze.
Szczególnie przypadły mi do gustu utwory podszyte ironią i sarkazmem, z dobitnymi, nieraz zabawnymi, ale i dającymi do myślenia puentami....

Ten rodzaj humoru bardzo do mnie trafia, plus smaczki brydżowe. A już wszystko w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej to sama dobroć.

Felietony mistrzowskie, parodie dają radę, powieści słabiutkie. Może zapalony brydżysta wyciągnie z nich coś więcej.

Felietony w porządku, miło się czyta. Widać otwartość umysłu autorki. Niestety, trzy powieści ("Na ustach grzechu", "Wielki szlem" i "Maleńkie karo karmiła mi żona") raczej przeciętne. "Na ustach grzechu" momentami zabawne, jednak im dłużej się czyta, tym bardziej chce się skończyć. Ogólnie rzecz biorąc, książka warta przeczytania- ot tak, choćby do śniadania.

Skrzący się humorem zbiorek mistrzowsko opisanych perypetii, nie tylko z wielkich sfer ale i w powojennej, zupełnie innej Polsce. POLECAM.

"Kazdy walczy, czym moze,jeden bronia palna, drugi szpilkami i szpileczkami.Przyznaje sie wiec szczerze,ze z koltunstwem,drobnomieszczanstwem,"babstwem" i przesadami walczylam bardzo po kobiecemu.Raz targalam kawiarniana paniusie za utlenione kudelki,innej dawalam tylko kuksanca w bok,a znow ktorejs robilam bolesny zastrzyk cieniutka igielka...pod samo zebro."
Ksiazka...

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2008
  • 2016
  • 2018
  • Starocie wydawnicze

Dodaj cytat z książki Moja wojna trzydziestoletnia