Moja wojna trzydziestoletnia

Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
felietony humoreski powieści

Coś mi ostatnio nie po drodze z Samozwaniec. Nie wiem czemu ale jak kiedyś uwielbiałem wszystko co napisała ta autorka tak teraz nie podoba mi się. Jedno z dwojga - albo trafiam na kiepskie rzeczy albo minęła mi fascynacja Samozwaniec.

"Moja wojna trzydziestoletnia" to zbiór kilkunastu felietonów, parodii i krótkich powieści. Jedyna rzecz z całego zbioru, która mi się szczerze podobała to parodia "Na ustach grzechu" ale czytałem to już raz dawno temu więc się w sumie nie liczy. Ale nawet ta przezabawna i bardzo udana parodia nie jest w stanie uratować całości jako takiej, która po prostu mnie wynudziła.

Na czas jakiś dam sobie chyba spokój z Magdaleną Samozwaniec.

"Moja wojna trzydziestoletnia" to zbiór felietonów, humoresek, satyr i parodii Magdaleny Samozwaniec.

Jak to w przypadku zbiorów bywa, jedne teksty są bardziej udane, inne mniej. Całość jednak wypadła w moich oczach bardzo dobrze.

Autorka bezlitośnie rozprawia się z hipokryzją, dwulicowością i umysłowym ubóstwem.
Dużo miejsca poświęca instytucji małżeństwa oraz wszelkiej maści związkom damsko-męskim. Mamy tu zdradzanych małżonków i kochanków, nieśmiałych zalotników i wytrawnych podrywaczy, blagierów, oszustów, ale i uczciwych ludzi, którym ta uczciwość nie zawsze wychodzi na dobre.

Magdalena Samozwaniec pokazuje świat w krzywym zwierciadle. Mimo iż powstania jej utworów minęło sporo lat, nie starzeją się one - w wielu felietonach i humoreskach można odnaleźć ponadczasowe wady i zalety, życiowe sytuacje, codzienne dylematy i problemy.

Styl może już nieco strąci myszką, ale ma dzięki temu niepowtarzalny urok. I niezmiennie bawi, a to na pewno duża zaleta.

Polecam audiobooka rewelacyjnie czytanego przez nieodżałowaną Irenę Kwiatkowską.

Szczególnie przypadły mi do gustu utwory podszyte ironią i sarkazmem, z dobitnymi, nieraz zabawnymi, ale i dającymi do myślenia puentami....

Ten rodzaj humoru bardzo do mnie trafia, plus smaczki brydżowe. A już wszystko w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej to sama dobroć.

Felietony mistrzowskie, parodie dają radę, powieści słabiutkie. Może zapalony brydżysta wyciągnie z nich coś więcej.

Felietony w porządku, miło się czyta. Widać otwartość umysłu autorki. Niestety, trzy powieści ("Na ustach grzechu", "Wielki szlem" i "Maleńkie karo karmiła mi żona") raczej przeciętne. "Na ustach grzechu" momentami zabawne, jednak im dłużej się czyta, tym bardziej chce się skończyć. Ogólnie rzecz biorąc, książka warta przeczytania- ot tak, choćby do śniadania.

Skrzący się humorem zbiorek mistrzowsko opisanych perypetii, nie tylko z wielkich sfer ale i w powojennej, zupełnie innej Polsce. POLECAM.

"Kazdy walczy, czym moze,jeden bronia palna, drugi szpilkami i szpileczkami.Przyznaje sie wiec szczerze,ze z koltunstwem,drobnomieszczanstwem,"babstwem" i przesadami walczylam bardzo po kobiecemu.Raz targalam kawiarniana paniusie za utlenione kudelki,innej dawalam tylko kuksanca w bok,a znow ktorejs robilam bolesny zastrzyk cieniutka igielka...pod samo zebro."
Ksiazka sklada sie glownie z utworow przedwojennych autorki oraz kilku powojennych humoresek i parodii.Miedzy innymi wspaniala parodia ckliwych romansow z wyzszych sfer - "Na ustach grzechu".Purnonsens w formie czystej.Cytat:
"zaplonila sie az po bialka, a nawet zoltka swoich oczu"...
Polecam i zycze dobrej zabawy:-)

Ksiazka...

• Audiobooki
  • Magdalena Samozwaniec
  • Przeczytane w 2008
  • 2016

Dodaj cytat z książki Moja wojna trzydziestoletnia