rozwiń zwiń

Sarah Paulson jako siostra Ratched w serialu na podstawie „Lotu nad kukułczym gniazdem”

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.09.2020

W serialu opowiadającym o pielęgniarce ze szpitala psychiatrycznego z „Lotu nad kukułczym gniazdem” oprócz Sarah Paulson grają również Sharon Stone i Amanda Plummer. Premiera już 18 września. Dłużej będziemy musieli poczekać na premierę „Żeby nie było śladów”. Zdjęcia do filmu na podstawie książki Cezarego Łazarewicza dopiero się rozpoczęły.

Sarah Paulson jako siostra Ratched w serialu na podstawie „Lotu nad kukułczym gniazdem”

Lot nad kukułczym gniazdem„Lot nad kukułczym gniazdem”, Ken Kesey (wyd. Albatros)

Historia z „Lotu nad kukułczym gniazdem”, unieśmiertelniona w oscarowym filmie przez Miloša Formana, została podjęta na nowo. Tym razem z punktu widzenia Mildred Ratched, rządzącej żelazną ręką pielęgniarki oddziałowej pracującej w szpitalu psychiatrycznym. Netflixowy serial „Ratched” ma pokazać przeszłość i wydarzenia, które ukształtowały charakter przerażającej pielęgniarki. W tytułowej roli zobaczymy znaną z serii „American Horror Story” i „American Crime Story” Sarah Paulson. W obu seriach Paulson spotkała się na planie z jednym z twórców serialu, Ryanem Murphym. W obsadzie „Ratched” są także Cynthia Nixon, Judy Davis, Amanda Plummer i Sharon Stone. Serial będzie miał swoją premierę 18 września na platformie Netflix.

Żeby nie było śladów„Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, Cezary Łazarewicz (wyd. Czarne)

Rozpoczęły się zdjęcia do ekranizacji nagrodzonej Nagrodą Nike książki Cezarego Łazarewicza, opowiadającej szczegółowo historię Grzegorza Przemyka. Łazarewicz opisuje zarówno zatrzymanie i śmiertelne skatowanie w 1983 roku Przemyka, jak i cynizm władz komunistycznych i bezsilność rządów III RP, którym nie udało się znaleźć winnych tej zbrodni.

Prace trwają na planach w ślaskich miastach, między innymi na ulicy Cynkowej w Katowicach oraz w Sosnowcu, gdzie ekipa filmowa musiała posłużyć się sztucznym śniegiem. Zdjęcia powstają również na warszawskim Żoliborzu Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Jan P. Matuszyński, autor „Ostatniej rodziny”, opowiadającej historię Zdzisława Beksińskiego. Reżyser ten ostatnio pracował przy innej ekranizacji książki, kręcąc serial „Król” na podstawie prozy Szczepana Twardocha. Scenariusz do „Żeby nie było śladów” napisała Kaja Krawczyk-Wnuk, a obraz wyprodukuje Aurum Film. Książka Łazarewicza była wcześniej adaptowana, ale na potrzeby sztuki teatralnej. Na podstawie reportażu Teatr Polonia wystawił sztukę w reżyserii Piotra Ratajczaka.

„Diuna”, Frank Herbert (wyd. Rebis)

Ukazał się długo wyczekiwany pierwszy zwiastun „Diuny”. W pierwszym trailerze pojawiają się wszyscy najważniejsi aktorzy widowiska, z Timothée Chalametem, Zendayą i Rebeccą Ferguson na czele. Możemy podejrzeć szczegóły charakteryzacji najważniejszych postaci, między innymi barona Harkonnena (w tej roli Stellan Skarsgård) i Glossu Rabbana, niepokazywanych na wcześniej publikowanych fotosach. W zwiastunie ukazano również pustynny krajobraz planety Arrakis oraz tajemnicze czerwie pustyni. Jeśli data premiery nie ulegnie zmianie, to do kin na wyreżyserowaną przez Denisa Villeneuve'a adaptację klasyki literatury science-fiction będziemy mogli udać się 18 grudnia.

Kroniki rodu Kane pierwszy tom„Czerwona piramida”, Rick Riordan (wyd. Galeria Książki)

W maju informowaliśmy o tym, że Rick Riordan rozpoczął współpracę z platformą Disney+. Na platformie amerykańskiego giganta ma się znaleźć nowa serialowa ekranizacja flagowego cyklu Riordana: „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”. Okazało się, że to niejedyna kooperacja amerykańskiego pisarza z platformą streamingową; niedawno Riordan podpisał również umowę z Netflixem. Przedmiotem umowy jest stworzenie serii filmów aktorskich bazujących na kolejnej młodzieżowej serii książek, mianowicie „Kronikach rodu Kane”.

Cykl „Kroniki rodu Kane” opowiada historię rodzieństwa Sadie i Cartera, którzy po śmierci matki zostają rozdzieleni. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i Sadie na eksperyment naukowy do British Museum, w nadziei, że uda mu się z powrotem połączyć rodzinę. Zamiast tego jednak uwalnia egipskiego boga Seta, który skazuje doktora na wygnanie, a jego dzieci zmusza do ucieczki.

Rebeka książka„Rebeka”, Daphne du Maurier (wyd. Albatros)

Młoda kobieta zaraz po ślubie wprowadza się do ogromnej posiadłości męża na angielskim wybrzeżu, gdzie musi zmierzyć się z duchem tajemniczej Rebeki — pierwszej żony swojego wybranka. We współczesnej adaptacji powieści gotyckiej autorstwa Daphne du Maurier występują Lily James, Armie Hammer i Kristin Scott Thomas. Film Bena Wheatley'a, który będzie miał swoją premierę na platformie stremingowej Netflix 21 października, musi stawić czoła poprzednim ekranizacjom powieści du Marier, w tym tej najbardziej znanej, nagrodzonej dwoma Oscarami adaptacji stworzonej przez samego mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Fotografia otwierająca: materiały prasowe serialu „Ratched”, fot. Netflix

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 15.09.2020 08:22
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post