1493. Świat po Kolumbie

2012-01-01
Janusz Szczepański
historia Ameryki podboje odkrycia geograficzne
Inne

Świetna kontynuacja. Tak jak pierwsza część przedstawiała Nowy Świat przed zjawieniem się Kolumba, tak druga przypomina nam jak silnym przemianom uległ ówczesny i ulega obecny świat po odkryciu Ameryk. Można poznać historię kauczuku i całego przemysłu z nim związanego, co działo się na maleńkich wyspach Chincha u wybrzeży Peru, co się stało z chińską armadą, czy można było zapobiec klęsce głodu w Irlandii, jak przebiegała wymiana handlowa na Filipinach między Europejczykami a lokalnymi mieszkańcami. Dzięki książce można uprzytomnić sobie, że wiele warzyw i owoców "tradycyjnie" uprawianych w różnych częściach świata ma swój rodowód w Amerykach. Polecam, choć obecnie trudno oba tytuły znaleźć w polskich księgarniach.

Świetna książka. Próba szerokiego spojrzenia na zachodzące zmiany związane z tzw. kurczeniem się Świata. Autor stara się na ile to możliwe na 550 stronach przedstawić rożne aspekty wymiany kulturowej. Dla mnie książka była o tyle odkrywcza że globalizm był zawsze, jedynie w poprzednich wiekach procesy wolniej zachodziły, ale były destrukcyjne jak i konstruktywne tak jak dziś.
Dobrze czasem przypomnieć że procesy Globalnym Świecie jakie dziś zachodzą wcale nie są wyjątkowe jeśli chodzi o wymianę kulturową/technologiczną.

To zupełnie inna kategoria niż poprzednia książka Charlesa C.Manna -- chociaż początek zwiastował katastrofę, gdyż autor zaczął snuć opowieść o samolocie ponadczasowym i dość szybko potrafił zgubić czytelnika względem jakich punktów w czasie odlicza dane zdarzenia. Na szczęście to tylko początek, bo danie główne jest absolutnie rewelacyjne.

To nie jest bowiem stricte książka historyczna, "historyczność" ma tu zaledwie dwa aspekty -- początek panoramy sięga w czasy przeszłe i okres testu wynosi kilkaset lat. A jakie to testy? Przeróżne -- kulturowe, polityczne, ekonomiczne, biologiczne, ekologiczne. Jesteśmy ciekawi, jakie skutki przynosi masowa wycinka drzew? To już było, wystarczy przeczytać. Chcemy się dowiedzieć jakie skutki przynosi walka np. z hazardem? To też już było, więc także wystarczy przeczytać.

Rdzeń książki jest napisany niezwykle barwnie, miejscami nawet z przekąsem, więc całość czyta się lekko, a że okresy danej opowieści są długie łatwo połączyć przyczynę ze skutkiem. W odróżnieniu od poprzedniej książki, tutaj dostajemy wielowymiarowy, ekologiczno-polityczno-ekonomiczny dynamit, który potrafi oszołomić.

A to dlatego, że właśnie w świetle historii, więc całych generacji ludzi, trudniących się rolnictwem, uwijającym się przy handlu, jakże śmieszne są działania przeróżnych jednostkowych person wyniesionych do władzy, które uszcześliwiają społeczeństwo jeszcze jednym zakazem, jeszcze jednym ciężarem, jeszcze jedną regulacją. I mówię tu zarówno i o naszym bieżącym, lokalnym grajdole, jak i rzeczach minionych, jak np. zakazach osiedleń w centrum miasta dla Chińczyków "bo fryzjerzy protestują". Doprawdy można nabrać obrzydzenia do tzw. współczesnych czasów, bo poza zmianą dekoracji nie zmienia się kompletnie nic -- historia nas uczy, że niczego nas nie uczy. Niestety.

Autor porusza zbyt wiele aspektów, żeby je tutaj detalicznie zrecenzować, ale w moim przypadku każdy z nich był interesujący, nawet jeśli jestem daleko od danej dziedziny jak np. medycyny -- rozwój chorób zafascynował mnie jak najlepszy thriller, a opis wnikania pasożytów do rosnącego ziemniaka przywodzi na myśli ni mniej ni więcej, tylko kultowego Aliena. Czapki z głów!

Przedostatni rozdział (kwestie migracyjne) utracił tempo całości, ostatni to jak rozumiem usilna chęć spięcia całości jakąś ładną klamrą -- próba wyszła niemrawo i jest ewidentnie przyszywana, zwłaszcza, że autor przeoczył dwie kwestie globalizacji, brak umiaru i brak synchronizacji (który występuje i na poziomie lokalnym, słynny przykład ze wspólną łąką i wypasem owiec).

O ile poprzednia książka była fatalnie wydana (zdjęcia robione/reprodukowane prodiżem) to w tej zdjęcia są bez zarzutu, chociaż kilka z nich jest mało czytelnych, bo reprodukcje są czarno-białe. Najgorzej pod tym względem dostało się mapom.

Werdykt? Oczywiście możliwy jest tylko jeden -- uważam, że książka powinna być zakazana. Nieostrożny czytelnik nabierze dystansu do bieżących wydarzeń, trzeźwo spojrzy na religię i hierarchię kościelną, dostrzeże prawdziwe sedno w kolejnym etapie uszczęśliwienia ludzkości i nie da się zaskoczyć efektami ingerencji w przyrodę. Podatnikowi to zupełnie niepotrzebne i należy go przed tym uchronić.

To nie jest bowiem stricte...

Książka, która rzuca światło na wiele spraw związanych z odkryciem Ameryk. Może nie będzie łatwa w odbiorze dla niektórych, ale warto wczytać się w historie, o których nieczęsto można znaleźć napisanego coś sensownego. I lepiej zacząć od "części pierwszej" - "1491. Świat przed Kolumbem". Te dwie książki razem to naprawdę kawał rzetelnej wiedzy o historii obu Ameryk.

Równie dobra pozycja jak 1491. I podobnie jak inne książki tego autora, również ta zmieniła moje poglądy co do niektórych spraw.

Książka ciekawa ,podaje dużo nieznanych faktów o wpływie jaki wywarło odkrycie Ameryki na rozwój Europy i Azji ze szczególnym uwzględnieniem Chin.Bardzo interesujące ujęcie problemu niewolnictwa afrykańskiego i emancypowania się tychże niewolników.Jak dla mnie fascynujące pokazanie przenikania ,rozprzestrzenienia i wpływu( globalizacji ,to bardziej topowe słowo)amerykańskich roślin jadalnych i przemysłowych na dzieje świata.Moim zdaniem książka napisana przystępnym językiem , chociaż podaje dużo faktów co zmusza do uważnego czytania

Autor, który zachwycił mnie już przy „1491”, ponownie solidnie przygotował się do kolejnej pozycji. Bibliograficzny rozmach* i dziennikarskie umiejętności pozostały znakiem firmowym Manna. Jego lekkie pióro pozwala z łatwością brnąć przez historyczne fakty, chociaż kosztem uczynienia faktów interesującymi jest pewna beletryzacja historii.
Główną ideą książki jest zderzenie Eurazji i Afryki z Amerykami. Cytując: „Z punktu widzenia ekologów było to najważniejsze w historii Ziemi wydarzenie od czasu wymarcia dinozaurów”.

Główną ideą książki jest zderzenie...

Charles C. Mann 1493. Świat po Kolumbie Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne