Niewidzialny

Okładka książki Niewidzialny
Mari Jungstedt Wydawnictwo: Bellona Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 1) Seria: Mistrzynie Kryminału Obyczajowego kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Anders Knutas (tom 1)
Mistrzynie Kryminału Obyczajowego
Den du inte ser
Bellona
2017-07-13
2010-09-09
Teresa Jaśkowska-Drees
morderstwo tajemnica śledztwo zabójstwo seryjny morderca dziennikarz współpraca

Oceniam na 5 1/2 gwiazdki. Zdecydowanie był potencjał na więcej. Za mało wiadomo o śledztwie policyjnym (co z badaniem inhalatora???). Jakim cudem tak późno wpadli na powiązanie pomiędzy ofiarami?
Serio, żadna z dziewczyn się nie zorientowała, że jest zagrożona przez konkretną osobę? Helena nie miała żadnej refleksji, że dręczyła kiedykolwiek syna swojego ukochanego?
W jaki sposób morderca zaatakował Helenę, skąd wiedział, że ona wyjdzie z domu o tej porze? Koczował u niej pod werandą?
Frieda w knajpie też nie rozpoznała typa, gadając z nim godzinę?
Żadnej z nich majtki wciśnięte w usta nic nie powiedziały?
Trochę przykro też, że nie poświęcono żadnej refleksji mordercy jako ofierze. To takie łatwe, ubrać go w miano psychola, który morduje. Ok, to jest straszne. Ale brak jakiegokolwiek zdania potępienia dla tego, co zrobiły dziewczyny.
Mam nadzieję, że w kolejnych tomach autorka rozwinie skrzydła i nie będzie takich niedociągnięć. Bo to, co mi się podoba w tej książce, to klimat niewielkiej społeczności, ze zróżnicowanymi mieszkańcami i powiązaniami między nimi. Z takimi zasobami naprawdę można pisać dobre kryminały.

W jaki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ciekawa. Nie ma się do czego przyczepić 😉.

Książka ciekawa. Nie ma się do czego przyczepić 😉.

Spokojny, lekki kryminał. Gdzieś w połowie dostajemy od autorki wszystko jak na tacy, motywy, mordercę, więc żadnego zaskoczenia ani zwrotu akcji na końcu nie było. Większość książki to śledztwo plus piękne opisy Gotlandii, pozostała część to rodząca się fascynacja pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy dopiero się poznali...
Nie porwała mnie, ale jeżeli ktoś lubi lekkie klimaty to jak najbardziej polecam.

Nie porwała mnie, ale jeżeli ktoś lubi lekkie klimaty...

Bardzo fajna powieść, autorka miała ciekawy pomysł na historię. Książka trzyma w napięciu, akcja rozkręca się właściwie już od pierwszych stron. Duży plus za styl pisania, który naprawdę jest bardzo przyjemny, przez co szybko się czyta
Jedyną wadą jest to, że po przeczytaniu 2/3 książki można się domyśleć kim jest zabójca, co sprawia że zakończenie nie jest super zaskakujące.

Na Gotlandii, małej szweckiej wyspie Komisarz Knutas rozpoczyna dochodzenie w sprawie brutalnego zabójstwa młodej kobiety i jej psa. W wyjaśnieniu sprawy pomagają mu dwaj dziennikarze z miejscowej szweckiej telewizji, niestety kroczą po omacku, a kilka dni później znajdują ciało innej kobiety zamordowanej w podobny sposób.

To moje drugie spotkanie z piórem autorki, która skradła moje serce książką "Niewypowiedziany" i w tym przypadku nie było inaczej.
#niewidzialny to świetny kryminał skandynawski, są morderstwa, tajemnice i zagadki do tego klimat malowniczej Skandynawii - coś co zdecydowanie do mnie przemawia. Rozdziały przeplecione są historią mordercy co daje nam szerszy obraz jego postaci oraz pokazuje jakie motywy nim kierują i po raz kolejny uświadamia jak bardzo krzywdy wyrządzone w dzieciństwie wpływają na życie dorosłe. Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam kryminały w skandynawskim stylu🖤 Z przyjemnością sięgnę po pozostałe książki autorki.

To moje drugie spotkanie z piórem autorki, która...

Moje pierwsze spotkanie ze skandynawskim kryminałem.
Na małej szwedzkiej wyspie - Gotlandii dochodzi do makabrycznego morderstwa kobiety i jej psa. Komisarz KNutas wraz z ekipą policjantów próbuje złapać mordercę. Jednocześnie sprawą interesuje się dwóch dziennikarzy z regionalnej szwedzkiej telewizji. Mając swojego informatora na wyspie są czasem o cały krok przed policją w prowadzonym śledztwie. Niestety liczba ofiar drastycznie wzrasta a komisarz razem ze swoimi ludźmi zaczyna odczuwać duża presję ze strony przełożonych.
Ciekawy pomysł na fabułę, choć dla mnie zbyt nierównomiernie rozłożona akcja. Przez 90% książki śledzimy pracę policjantów, którzy błądzą po omacku i są dość słabo zorganizowani. By później, w ostatnich 10% wyjaśnić wszystko tak nagle i niespodziewanie, że czytelnik czuje lekkie zdezorientowanie.
Na duży plus zapisuję przedstawioną krajobrazowo oraz historycznie Gotlandię🤩 tam po prostu musi być pięknie.
Sam komisarz wydał mi się taki nijaki, ale może w kolejnych częściach bardziej mnie do siebie przekona, ponieważ tej serii nie zamierzam porzucać 😉
Polecam.Ocena 7/10.

Moje pierwsze spotkanie ze skandynawskim kryminałem.

Przyzwoity kryminał, ale nie wciąga jakoś szczególnie.

Przeczytana w ramach sierpniowego wyzwania czytelniczego LC.

Przyzwoity kryminał, ale nie wciąga jakoś szczególnie.

Przeczytana w ramach sierpniowego wyzwania czytelniczego LC.

Wcześniej czytałam dalsze tomy z cyklu o Inspektorze Andersie Knutasie. Pierwszy dopiero teraz trafił w moje ręce. Widać tutaj, że autorka dopiero zaczyna tworzyć tę postać. Jest jeszcze trochę szorstka ale obiecująca. Kolejne książki były lepsze więc jest progres. Plusem są krótkie rozdziały i wstawki z życia mordercy, którego to zaczęłam podejrzewać dopiero pod koniec lektury. Nie jest także zbytnio rozbudowane życie prywatne śledczych co jest akurat dobre, w końcu to nie obyczajówka. A w sumie czytało mi się szybko i lekko. Jak uda mi się zdobyć pozostałe książki z cyklu to je także przeczytam.

Kolejny świetny kryminał, który pochłonęłam w 2 dni.
Polecam !

Kolejny świetny kryminał, który pochłonęłam w 2 dni.
Polecam !

Tą książkę można przeczytać. Jest to najzwyklejszy kryminał, który jakoś mnie nie porwał. Ani nie zaciekawił na tyle żebym czytała go z większym zainteresowaniem.

Dodaj cytat z książki Niewidzialny