Odkrycie grobowca Tutanchamona

Okładka książki Odkrycie grobowca Tutanchamona Howard Carter, Arthur C. Mace
Okładka książki Odkrycie grobowca Tutanchamona
Howard CarterArthur C. Mace Wydawnictwo: Amber Seria: Tajemnice przeszłości popularnonaukowa
popularnonaukowa
1997-01-01
2012-10-19
9788324162017
Bogdan Żurawski

Nie spodziewałem się, że ta książka aż tak przypadnie mi do gustu.

Starożytny Egipt fascynował mnie od dzieciństwa i była to moja ulubiona z antycznych cywilizacji, gdy jako kilkuletni chłopak zainteresowałem się historią. Pierwszym faraonem, o istnieniu którego się dowiedziałem, był oczywiście Tutanchamon. Jego legendarna złota maska to coś, co natychmiastowo przychodzi mi na myśl, gdy wspominam swoje pierwsze „spotkanie” z niezwykłą cywilizacją egipską.

Właśnie dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy w ręce wpadła mi (trochę przypadkowo) książka opisująca odkrycie tego słynnego faraona przez duet niemniej słynnych odkrywców. Fakt, że autorem książki jest sam Howard Carter jeszcze bardziej wzmagał moją ciekawość.

Carter drobiazgowo, ale równie interesująco opowiada o tym, jak doszło do jednego z najsłynniejszych odkryć w dziejach archeologii. Dzięki lekturze tej książki można dowiedzieć się sporo o tym, czym w ogóle była i jest archeologia. Drobnym, choć ważnym atutem książki są piękne fotografie z epoki Cartera.

Osobiście oceniam tę opowieść bardzo wysoko, choć raczej nie każdemu przypadnie ona do gustu. Powinni sięgnąć po nią zwłaszcza miłośnicy Egiptu.

Nie spodziewałem się, że ta książka aż tak przypadnie mi do gustu.

Carter i Mace nie zmarnowali potencjału tytułowego odkrycia, napisali ciekawą i wciągającą książkę, bardzo konkretnie omówili problemy i emocje związane z pracą przy grobowcu. To jedna z tych pozycji, które powinno się przeczytać, jeśli ktoś się interesuje (lub dopiero zaczyna) historią tego okresu czy archeologią.

Autorzy w kilku pierwszych rozdziałach pokrótce przedstawiają całą historię Doliny Królów, dostajemy też obszerny wstęp od polskiego tłumacza, który z polotem i fantazją, od samego początku, omawia relację Carter-Carnarvon. Wszystko to składa się w solidną całość i dobrze zarysowane tło późniejszej opowieści.

Przyczepić się można o błędy językowe, zwłaszcza z początku pozjadane litery w środku wyrazu, kropki zamiast przecinków i pomieszany szyk zdania kłują w oczy. Szkoda że w wydaniu z 2017 roku nikt nie pokusił się o uaktualnienie chociaż niektórych czarno-białych zdjęć. Książka zostawia ogromny niedosyt, omawia tak naprawdę tylko pewien etap prac, który kończy się w momencie wejścia do komory grobowej. To pierwszy z trzech tomów, o czym polski wydawca już nie raczył poinformować; poczułbym się wrednie oszukany gdybym kupił tą książkę.

PS.: Grobowiec Tutanchamona NIE BYŁ „w stanie nienaruszonym”, nigdy niezrabowanym. Cała książka traktuje właśnie o tym jak to naprawdę było.

Autorzy w kilku pierwszych rozdziałach pokrótce...

Na chwilę zostaniemy w Egipcie. Uwielbiam ten kraj i zabytki. Byłam dwa razy i za każdym razem odkrywam coś nowego. Już od dzieciństwa interesuje się historią Starożytnego Egiptu.
W tej książce poznamy historię odkrycia grobowca Tutenchamona. Przypominam, że ten grobowiec został odkryty dopiero w roku 1922 i to w stanie nienaruszonym. Nigdy go nie zrabowano. .

Pozycja dla każdego, kto choć na chwilę pokochał Egipt ❤

Pozycja dla...

Książka stanowi dokładną relację z odkrycia w dniu 26 listopada 1922 r. grobowca faraona Tutanchamona przez Howarda Cartera.
Główny odkrywca wspomina w jakich okolicznosciach doszło do natrafienia na ten od długiego czasu poszukiwany grobowiec, jakie okoliczności temu towarzyszyły i jakie skarby tam znaleźli. Do tego ukazano z jakimi problemami borykano się by zachować w nienaruszonym kształcie przedmioty i w jaki sposób je transportowano.
W książce zamieszczono sporo zdjęć znalezionych przedmiotów wraz z ich opisem.

Warto przeczytać, tym bardziej, że jest to relacja opowiedziana przez samego odkrywcę Howarda Cartera.

Serdecznie polecam !

Zawód przeżyją osoby szukające w tej książce sensacji bądź opisów słynnej w kulturze klątwy. Jest to ciekawy i analityczny opis odkrycia jedynego nie splądrowanego grobowca egipskiego faraona a więc wydarzenie bez precedensu w historii egiptologii jak i całej starożytności. Podobać może się ukazanie czasów, sytuacji i okoliczności w całej Dolinie Królów w jakich autor dokonał odkrycia. Na duży plus zdjęcia i dokładne opisy przedmiotów znajdujących się kilka lat odciętych całkowicie od świata, złożonych razem z sarkofagiem w dniu pogrzebania faraona.

Wystawiam ocenę "tylko" dobrą mając nadzieję, iż nie krzywdzę tej pozycji -- jest to bowiem relacja z odkrycia grobowca Tutanchamona, wydarzenia bez precedensu i niebywałej gratki dla zawodowych historyków, jak hobbystów. Pisana jeszcze na gorąco, kiedy zespół H.Cartera dopiero wkraczał do głównej komory grobowej.

Ale to aż tyle i tylko tyle. Odkrycie jest pasjonujące, bowiem pozwala niejako przerzucić pierwszy znaczący pomost przez kilka tysięcy lat, ale to też powoduje, iż tę książkę pochłania się po prostu piorunem, tym bardziej, iż z drugiej strony była pisana niemal na jednym oddechu. Ledwo się herbata zdąży zaparzyć, a tu już po lekturze.

Ciekawy jest nie tylko aspekt historyczny (czyli przywołanie postaci faraonów),ale także czysto techniczny -- jak w ogóle podnieść przedmioty, które się rozsypują w dłoniach (np. wiązanki kwiatów). Jak następnie wszystkie te skarby przetransportować. Fascynujący aspekt pracy archeologa i cieszę się, że znalazł swe miejsce na kartach książki.

Niniejsza pozycja jest bardzo bogato ilustrowana zdjęciami, ale są to wyłącznie zdjęcia czarno-białe, wydawca powinien się wstydzić -- autorzy nie są pierwszymi, którzy zachwycają się barwami odkrywanych przedmiotów, niestety na każdym kroku czytelnik musi brać to wyłącznie na wiarę.

Oczywiście polecam, ale zwracam uwagę, iż jest to zaledwie lekki egipski deser. Natomiast tym, którzy zastanawiają się od czego zacząć swą przygodę ze starożytym Egiptem poleciłbym zdecydowanie najpierw przeczytać regularną historię dziejów -- np. wspaniałe "Powstanie i upadek starożytnego Egiptu" Toby'ego Wilkinsona.

Ale to aż tyle i tylko tyle. Odkrycie jest pasjonujące,...

„Odkrycie grobowca Tutanchamona” jest książką doprawdy zdumiewającą i wciągającą, która zabiera nas w głąb zapierających dech w piersiach wypraw archeologicznych XX wieku. Howard Carter i Arthur Mace dokonali niebywałych znalezisk w egipskiej Dolinie Królów, dokonując tym samym ogromnego odkrycia jednego z największych w historii. Podczas badania grobowca Tutanchamona znaleziono wiele zdumiewających artefaktów, które pozwoliły w lepszym stopniu zrozumieć nasze tajemnicze i zdumiewające dzieje.

Grobowiec faraona Tutanchamona odkryto 26 listopada 1922 roku, a za określenie jego położenia odpowiadał znamienity archeolog Howard Carter. Odnalezienie grobowca Tutanchamona stało się jednym z największych sensacji w dziejach i przyniosło ogromną ilość fenomenalnych odkryć. Badania prowadzone w Dolinie Królów przyniosły sporą ilość odpowiedzi, nastręczając również wiele intrygujących pytań. Przedsięwzięcie podjęte przez zespół Howarda Cartera i Arthura Mace'a można śmiało określić mianem wyjątkowego dla historii egiptologii i archeologii.

Książkę czyta się niemal jak rasową powieść przygodową, emocjonując się od pierwszej do ostatniej strony. Przeczytamy w niej między innymi o życiu autorów, ich przygotowaniach do wyprawy, jak i fenomenalnych znaleziskach. Prastara klątwa Tutanchamona oraz nieprzebrane skarby grobowca faraona oddziałują na wyobraźnię czytelnika i sprawiają, że jeszcze mocniej wsiąkamy w lekturę. Książka została napisana językiem barwnym i ciekawym, sprawiając, że zostaniemy wchłonięci od pierwszej do ostatniej strony. Badania grobowca nie obyły się jednak bez ofiar. W niewyjaśnionych do końca okolicznościach zginęli lord Carnarvon oraz Arthur Mace stając się podstawą legendy o klątwie Tutanchamona.

„Odkrycie grobowca Tutanchamona” jest pozycją obowiązkową dla miłośników historii, jak i archeologii. W książce znajdziemy wiele pięknych zdjęć, które w jeszcze lepszym stopniu pomogą nam zapoznać się z tą awanturniczą wyprawą. Tutanchamon w swej złotej masce stał się już niemal ikoną popkultury, a to właśnie za sprawą odkryć Howarda Cartera i Arthura Mace'a. Determinacja i upór tych odkrywców sprawiły, że opinia publiczna mogła się w ogóle dowiedzieć o tych fenomenalnych skarbach. Odkrycia tego rodzaju zmuszają do jeszcze wnikliwszych badań i poszukiwań, aby lepiej można było poznać historię naszych przodków. Serdecznie polecam.

W końcu prawdziwa historia :)

W końcu prawdziwa historia :)

Książka składająca się de facto z trzech części - krótkiej biografii Cartera, historii odkreycia grobowca Tutanchamona oraz opisu zabezpieczania artefaktów znalezionych w grobowcu.

Czyta się szybko, sporo zdjęć.

Polecam.

Czyta się szybko, sporo zdjęć.

Polecam.

• Historyczne