Policja

Okładka książki Policja Sławomir Mrożek
Okładka książki Policja
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Noir sur Blanc utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Noir sur Blanc
2017-05-11
2017-05-11

Świat bez przestępców

1956 14 299

Mrożek jak to Mrożek - klasa sama w sobie. „Sztuka ta nie zawiera niczego poza tym, co zawiera, to znaczy nie jest żadną aluzją do niczego, nie jest też żadną metaforą i nie trzeba jej odczytywać” - oczywiście z racji okresu i miejsca wydania nie sposób wziąć tej deklaracji na poważnie (choćby nie wiem jak usilnie autor o tym przekonywał),podobnie jak "nie jest to także, broń Boże, komedia", gdyż poziom humoru, groteski i absurdu nie pozwala inaczej podejść do tego dramatu. Niedługa, nieskomplikowana w odbiorze, ale inteligenta i przezabawna sztuka.

W „Indyku” krowa odezwała się do Marcina mucząc ludzkim głosem: „Nie jest dobrze, Marcinie” i pewnie miała na myśli zdarzenia do jakich doszło w „Policji”. A dramat w dramacie „Policja” polega na tym, że w totalitarnym państwie (rolę Umiłowanych Przywódców pełnią tam Infant i Regent),wróg publiczny numer jeden, czyli ostatni więzień polityczny, po dziesięciu latach odsiadki właśnie był pękł. Nie z hukiem, tylko w sensie, że podpisał lojalkę. Inaczej mówiąc - przeszedł na Jasną Stronę Mocy. Od tej chwili sto procent obywateli tego państwa kocha rząd i nie ma już nikogo, kto byłby w opozycji i zamiast rządu, popierałby nie-rząd.

Nie wiem jak taka powszechna praworządność wpłynęłaby na poziom zadowolenia Very Jourovej i innych komisarzy KE, ale skromny Naczelnik Policji, wpadł w panikę. Uświadomił sobie, chłopina, że w tej nowej nieoczekiwanej sytuacji, policja będzie niepotrzebna i zostanie postawiona w stan likwidacji. Wpadł więc na pewien pomysł, który wspólnie i w porozumieniu z Sierżantem wprowadził w życie, niechcący doprowadzając do tego, że wszyscy policjanci wyaresztowali się nawzajem.

W ramach podjętego na ten rok osobistego zobowiązania, że każdego miesiąca przeczytam jedną sztukę teatralną, z dużym upodobaniem sięgnęłam po Mrożka i jego „Policję” – dramat ze sfer żandarmeryjnych. Jest rzadziej wystawiany, a przez to znacznie mniej znany, ale też daje kopa i sporo do przemyślenia. Zwłaszcza nad przenikliwością autora.

Niech żyje wolność!

Niech żyje wolność!

Przyznam że Policja nie zrobiła na mnie aż tak wielkiego wrażenia jak inne prace Mrożka. Jest co prawda humor, jest duże pole do interpretacji i prześmiewczość wobec absurdów biurokracji. Jednak ten kontekst historyczny wg. mnie dużo dawał tej pozycji kiedy wychodziła, a obecnie już nie oddaje tak bardzo. Ktoś oczywiście, mógłby się pokusić o opinię, że nadal jest aktualna. Możliwe. Ale nie przełożyło się to na wciągającą lekturę i ciężko było mi znaleźć powód dlaczego spór aresztowanego z policją miałby mnie obchodzić. Nie jest to zła książka, ale nie czerpałem przy niej jakiejś dużej frajdy czytając.

Oczywistą oczywistością jest, że ta najsłynniejsza sztuka Mrożka aktualna była, jest i będzie zawsze. Niemniej w obecnej Polsce jest ona aktualniejsza nade wszystko - w sensie nieco odwrotnym od oryginału. Najwidoczniej recepcja tej sztuki bynajmniej nie powtarza się jako farsa. Jak mówi klasyk, strach się bać...

Opowieść, której zgodnie z wolą autora nie należy odczytywać jako metafory czy aluzji do czegokolwiek. Faktycznie, nie trzeba tego robić - obraz jest na tyle czytelny, że nie domaga się od czytelnika wielkich interpretacji. Dramat o drogach do przemiany ustroju, do obalenia reżimu. Od podejmowania prób zamachu na niego, przez wewnętrzne konflikty interesu, ciągłe kształtowanie mentalności, po zniszczenie od środka. Którą drogę wybrać? Sprawa pozostaje otwarta, gdy okazuje się, że mimo podobieństw, każda historia toczy się sama nieco innym torem. Dzieło doskonałe, ponadczasowe, zawsze aktualne.

Że też teatry pozamykali, Mrożek beneficjentem systemu, ofiarą systemu, koniec końców recenzentem rzeczywistości nie tylko ówczesnej ale każdej noszącej znamiona i zapędy dyktatorsko-policyjne. Czyta się wspaniale.

Jak sam Mrożek określił, dramat nie został napisany po to, by mnożyć interpretacje. Policja to dramat warty przeczytania choćby ze względu na dowcipny, inteligentny język, typowy dla Mrożka.

Treściwa w formie i przekazie, jednym słowem rewelacyjna.

Treściwa w formie i przekazie, jednym słowem rewelacyjna.

Króciutka lekturka, a tyle zostawia... Ciągle aktualne, co smutne, bo zdaje się, że od tysięcy już lat nic się w ludziach nie zmienia. Celem jest władza i jej utrzymanie, a nie zmiana czegokolwiek na lepsze. I z tą myślą warto zostać, i przywoływać ją za każdym razem gdy podnoszą się sztandary ideowe.

Sławomir Mrożek Policja Zobacz więcej
Sławomir Mrożek Policja Zobacz więcej