Opowiadania

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Marquez i jego opowiadania

Link do recenzji

Interesujący zbiór, ale nic a nic nie może się równać z "Dwunastoma opowiadaniami tułaczymi".

Większość opowiadań przeczytałam jakiś czas temu. Ta książka to połączenie trzech innych zbiorów opowiadań. Wróciłam więc do tych, które mi się podobały, przeczytałam trzy których nie było w poprzednich książkach i tyle. Trochę szkoda, nie doczytałam i musiałam obejść się smakiem.

Trzyczęściowy, znakomity zbiór, szczególnie część druga i trzecia. Liczne nawiązania do innych tekstów autora, zwłaszcza "Stu lat..", "Nie ma kto pisać do pułkownika" czy "Jesieni patriarchy". Ich wyłapanie w tekście powoduje specyficzną czytelniczą przyjemność. Magiczne, zawiłe, karaibskie, świetne.

Oto przed wami najnudniejszy pisarz świata. Mimo to nie mogę mu odmówić talentu, pięknego stylu i delikatności z jaką pisze.

Ten zbiór to ledwie namiastka tego, co ten wybitny pisarz zaprezentował w "Dwunastu opowiadaniach tułaczych". Dlatego nie polecam tej pozycji. Można ją pominąć, nic się nikomu nie stanie. Sam Maqrquez też raczej nie powinien się obrazić.

Krótka forma nie służy Marquezowi. Powieści pisał wybitne. Opowiadania słabiutkie.

Ale się wymęczyłam na tej pierwszej części... Jeszcze zabrałam tą książkę na wakacje. Chciałam coś przyjemnego, ale na poziomie do czytania na plaży, tymczasem okazało się, że opowiadania otwierające zbiór, z części Dialog lustra to jakieś straszliwie nudne monologi - wykwity gadania do siebie - sny. Jakbym miała zapisywać, bezrefleksyjnie, to co przymyka przez moją głowę w...

Nie bez powodu 12 opowiadań tułaczych to osobny zbiór. To, co jest tutaj jest słabsze i to dużo.

Zestawienie w jednym tomie trzech osobnych zbiorów opowiadań Márqueza pozwala dostrzec, jak bardzo hermetyczne są to pozycje i jak bardzo do siebie niepodobne. "Dialog lustra" to zbiór zaskakujących tekstów dotyczących śmierci czy właściwie raczej bycia martwym. W większości pozbawione dialogów, wydają się chwilami zapisem stanu świadomości "po drugiej stronie", a...

Opowiadania to doskonała rzecz, gdy ma się mało czasu. Opowiadania Marqueza to rzecz jeszcze doskonalsza. Moje dwa ulubione z tego zbioru to te o deszczu w Macondo oraz o Erendirze i jej babci. Rewelacja, bardzo polecam.

• Literatura iberoamerykańska
  • Nobliści