Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku.

Okładka książki Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku. Waris Dirie, Cathleen Miller
Okładka książki Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku.
Waris DirieCathleen Miller Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Waris Dirie (tom 1) Ekranizacje: Kwiat pustyni (2010) biografia, autobiografia, pamiętnik
Waris Dirie (tom 1)
Marek Wrześniewski
Ekranizacje:
Kwiat pustyni (2010)
Somalia pustynia obrzezanie kobiet

Od wielu jest to moja ulubiona biografia, a Waris Dirie uwielbiam za to co robi dla innych kobiet, przeczytałam wszystkie jej książki, obejrzałam film "Kwiat pustyni" i jestem pod ogromnym wrażeniem jej osoby, to ile robi dla innych uświadamiając świat o procedurach obrzezania dziewczynek na całym świecie, bo to już nie tylko Somalia.
Polecam bardzo bardzo :)

Polecam bardzo bardzo :)

Przeczytałam tę książkę jakieś 15 lat temu i wywołała we mnie tak silne emocje, że nadal to pamiętam. W głowie się nie mieści, że człowiek jest zdolny do takiego okrucieństwa i to wobec niewinnego (WŁASNEGO) dziecka. Jestem pełna podziwu dla tych kobiet, że potrafią to przetrwać i znaleźć swoje miejsce w życiu. Wielki szacunek dla autorki, że zdecydowała się podzielić swoją historią, zwracając uwagę na tragiczny los milionów dziewczynek.

Ops życia w Somalii poraża. Najbardziej fakt świadomości, że takie rzeczy NADAL mają miejsce. Obrzezanie kobiet, gwałty na dzieciach, cały szereg innych sytuacji, które opisuje autorka.

Co tu dużo mówić, moje oczekiwania były ogromne, a wyszło słabo, bardzo słabo.

Podjęcie tematu obrzezania kobiet. W Judaizmie obrzezaniu podlegają mężczyźni i na całym świecie o tym słyszano. Z tego co słuchałam, oglądałam wypowiedzi pewnego Żyda, odbywa się, to w sterylnych warunkach i stara się, by chłopiec jak najmniej odczuwał. O obrzezaniu kobiet nie mówi się w ogóle, jest to temat tabu.
Trafiłam raz na dokument, gdzie przedstawiano sposoby okaleczania kobiet, by były przygotowane dla mężczyzny lub odwrotnie by mężczyźni nie zwracali uwagi na dziewczęta (obrzezanie miejsc intymnych, wypalanie piersi, ścienianie piersi itd.) Przerażenie, jakie mnie ogarnęło było nie do opisania. Można było pomyśleć, ze faceci nie różnią się niczym od zwierząt, a kobiety chcąc się chronić, okaleczały się w bolesny sposób.
Temat Afryki. Niewielki wgląd w ich kulturę i życie.

w książce pojawiają się fragmenty ważne i bolesne. Obrzezanie, gwałty, wykorzystywanie. Autorka/Narratorka nie zagłębia się w to, właściwie nie czuć jej odrazy, większych emocji, za to widać, że bardziej przejmowała się swoją drogą do sławy. Największy nacisk w moim odczuciu nałożono właśnie na ten dziwny, szczęśliwy zbieg okoliczności, w którym dziewczynka z dziczy staje się światową sławy modelką.
Te ważniejsze tematy, dla których chciałam przeczytać książkę, zostały zmarginalizowane. Przykład:
SPOILER/SPOILER/SPOILER
siostra bohaterki (kilkuletnie dziecko) została zgwałcona -brak większych emocji, ot norma, stało się
sama bohaterka została zgwałcona - ZERO EMOCJI (nie odczuwałam wyparcia, tylko znowu, ot stało się)
Temat obrzezniaia - myślałam, że w książce ten problem zostanie szerzej opisany, bardziej się w niego zgłębimy. Niestety na ten temat jest tylko Kika zdań.
Moje odczucia:
Książka jest biografią, która nie wiele wnosi do życia. Popularność zawdzięcza tylko i wyłącznie dlatego, że bohaterka została obleczona, ale o samym okaleczeniu jest nie wiele. W życiu modelki wydarzyło się dużo zła, ale nie wyczuwa się tutaj potępienia, wściekłości czy smutku. Tak jak wspomniałam wyżej, bohaterka miała podejście "ot, stało się". Większe emocje można zobaczyć na kartach powieści w momencie, gdy kobieta podbija świat modelingu.
Dla mnie książka pisana na kolanie wydana tylko dla zarobku i by podbić sławę Waris.
Tematy jak gwałt, okaleczanie, trudne warunki w Somalii było tłem - co powinno być zapewne osią historii, ponieważ na samym końcu narratorka najwyraźniej próbowała mnie przekonać, że te kilkadziesiąt stron są ważne i nakreślają problem.
Uderzyło mnie, że kobieta nie próbowała kontaktować się z rodziną, jakoś jej pomóc cokolwiek. Podkreślała wielokrotnie tęsknotę, zmartwienie, ale nawet jej spotkanie po paru latach z matką było jałowe.
Rozumiem, ze mogła mieć żal o to co się wydarzyło, ale czytając czułam po prostu sztuczność.
Tu mamy ogromna miłość, a tam zero kontaktu.
Tu mamy strach o matkę, ale nie próbujemy nawet siłą jej pomóc.
Wspominamy o rodzeństwie, ale nie próbujemy ich edukować.
Książka dla mas, dla rozgłosu.

Co tu dużo mówić, moje oczekiwania były ogromne, a wyszło słabo, bardzo słabo.

super

super

Aż trudno uwierzyć, że można przeżyć.

Aż trudno uwierzyć, że można przeżyć.

Piękną książka której historia wydarzyła się na prawdę. myślę ,że ucieczką Waris od rodziców pokazała ,że można poradzić sobie w każdych warunkach od biednej Nomadki do gwiazdy modelingu w USA jest co czytać. Afryka przeraziła mnie już nie tylko bieda ale i przemoc panująca tam.;(( serdecznie polecam ale łzy same polecą...Film na podstawie książki nie odda tego co jest w niej zawarte ,radze najpierw zapoznać się z książką.

Piękna i poruszająca

Piękna i poruszająca

Super książka, przeczytałam w dwa dni. Początkowo widziałam kilka lat temu film i w końcu zdecydowałam się żeby skapnąć po książkę- naprawdę warto, zupełnie inne odczucia

Poruszająca

Poruszająca