Wybuchowa osiemnastka

Okładka książki Wybuchowa osiemnastka Janet Evanovich
Okładka książki Wybuchowa osiemnastka
Janet Evanovich Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Stephanie Plum (tom 18) kryminał, sensacja, thriller
Stephanie Plum (tom 18)
2011-01-01
9788379642038
Dominika Repeczko
humor sensacja Trenton Stephanie Plum Evanovich

Skomplikowana sprawa z tą Stephanią Plum. Niby to tylko komedia kryminalna, niby bohaterka nie należy do super babek, które potrafią złożyć rakietę, odpalić działo i takie tam, a na dokładkę prześladuje ją pech, to wszystko układa się w logiczną całość.
W tym odcinku Stefka jest rozdarta pomiędzy facetami wypełniającymi jej bliską życiową przestrzeń. Na poważnie: nie może się zdecydować. Wybór jest również trudny przy podejmowaniu decyzji, którego delikwenta najpierw zgarnie za niestawiennictwo w sądzie. A przecież nigdy nie jest tak łatwo, żeby chodziło jedynie o odszukanie i doprowadzenie zagubionego.
Czytelnik nie przewiduje, że może coś pójść nie tak. Czytelnik wie, że będzie się działo! I to na każdym poziomie. Złoczyńcy lubią sobie pogrywać z łowcami nagród. Szczególnie taki jeden, któremu lepią się do rąk damskie torebki, a gdy poznaje pannę Plum przerzuca się na samochody. A raczej TEN konkretny samochód. I nawet to mnie nie drażni, że raz po raz Stephanie traci z oczu swój samochód, a jej koleżanka Lula więcej mówi o akcji niż działa, a w sytuacji kryzysowej, jak i każdej innej, głównie posila się. I to nie byle czym. Nie przejmuję się, że placówka jej firmy (ha!) znów straciła fundament, czy bardziej grunt pod sobą, bo zmieniłam podejście i chyba stałam się równie opanowana co Connie.
W sumie nic się nie dzieje, jest błogi spokój jak na stypie, w której Steph uczestniczy z babcią. A babcia jak zawsze urocza. Zresztą stypa okazała się też niczego sobie. Dialogi są dość dobre, sytuacja potrafi rozbawić, wydarzenia momentami zwariowane i na pewno nie jest nudno. Do tego czytając cykl w dowolnej kolejności jest równie zabawnie. Przy okazji Śliweczka nie zapomina dodawać podstawowych informacji dotyczących współwystępujących z nią bohaterów oraz relacji jakie się między nimi zdarzyły.
Taaak, osiemnastka gwarantuje wybuchową przyjemność w odkrywaniu przygód Śliwki.

Perypetie Stephanie Plum, łowczyni nagród przyciągającej kłopoty jak pis bezrozumnych, są remedium na wszystko. Skutecznie poprawiają nastrój, resetują, pozwalają zakosztować rozrywki samej w sobie. To już osiemnasta część cyklu, fanom Stephanie nie trzeba jej polecać a tym, którzy jej nie znają sugeruję zacząć przygodę od początku. Niby taka głupotka ale swoją rolę spełnia, komedia kryminalna na na prawdę niezłym poziomie.

Między Stephanie a jej mężczyznami robi się coraz goręcej i jak to sama skwitowała... to skomplikowane. Poza tym jak zwykle pakuje się w sam środek czegoś, czego nie powinna, nawet o tym nie wiedząc. Zdolności Stephanie do wyjścia cało ze wszystkich dziwnych i niebezpiecznych sytuacji sprawia, ze cała seria jest bardzo przyjemna. A "Wybuchową osiemnastkę" czyta się tak samo dobrze jak i wcześniejsze części.

Kolejna część przeczytana. A jednak autorce udało się po raz kolejny znaleźć pomysł na poprowadzenie fabuły dalej. Tym razem na drodze Stephanie staje nie tylko przed problemem zgarnięcia kilku zbiegów. Jak się okazuje z niefortunnych wakacji na Hawajach wraca z fotografia nieznanego człowieka, którego poszukuje nie tylko FBI. Osobiście uważam, że jest to chyba jedna z lepszych do tej pory przeczytanych przeze mnie części.

oj dziwna to część, dziwna. Steph wraca z wczasów ze śladem na palcu, ale sama!!
Początek ksiązki nic nie wyjasnia. Kto gdzie z kim?? Z którym?? Wszyscy sie dopytują. Steph nie puszcza pary z ust. Dopiero po jakimś czasie dowiadujemy się o co chodzi. Trochę mnie dziwi zachowanie Morellego. Jest nazbyt spokojny w tej cześci. I jakby... pogodzony?
Postacie jak dla mnie trochę w tej cześci zbyt nieudacznikowe. Ale Steph daje radę. Widać dziewczyna po tylu częściach zahartowała się. Mniej histeryzuje. A płacze tylko jak jest po wszystkim . Jednak coś z niej wyrośnie :D
Jak zwykle niezła porcja humoru, podawana w takiej ilości jakiej Lula zjada pączki :D

Postacie jak dla mnie...

Bywało lepiej, ale Stephanie Plum jest moim lekiem na całe zło świata i jako taki się sprawdza. Czytam z przyzwyczajenia i sympatii do tłumaczki, która odwala kawał dobrej roboty - to przez jej tłumaczenia mam na półce całą serię.

Zabawnie i lekko. Zawsze chętnie sięgnę po książki z tej serii. Wpływa dobrze na "nudną codzienność". Polecam.

Książka zdecydowanie lepsza niż poprzedni tom. Mimo to fabuła nie przypadła mi do gustu, ale być może następny tom okaże się lepsza.

Mimo, że lubie serie o Stephani Plum, to ta część mnie trochę zawiodła. Nie wiem czy to w wyniku mniejszej dozy humoru, czy może już znudzenia seria. Tak czy inaczej nie porywa

Kolejny tom z dobrą zabawą.

Kolejny tom z dobrą zabawą.

Janet Evanovich Explosive Eighteen Zobacz więcej