Foresta Umbra

Okładka książki Foresta Umbra Paweł Jaszczuk
Okładka książki Foresta Umbra
Paweł Jaszczuk Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Jakub Stern (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jakub Stern (tom 1)
Szara Godzina
2017-10-16
2004-01-01
kryminal retro zbrodnia Jakub Stern

Wróciłem do powieści po pieciu latach, myslac, że moze wtedy czegoś nie zrozumialem, czy nie dostrzegłem. Niestety, czas tu nie pomogl. Książka jest naprawdę fatalna. Nie ma żadnej akcji, czyta się ją z mozołem, szukając - bezowocnie - choćby cienia czegoś interesującego. To, że autorowi wydano po tak złej książce kolejne (nieco lepsze) jest dużym zaskoczeniem. Szkoda, bo miejsce i czas akcji (to słowo koszmarnie tu nie pasuje) są interesujące.

1934

Dzięki książkom Marka Krajewskiego o Breslau bardzo rozpopularyzowano kryminał osadzony w przedwojennej Polsce. Jednym z tego typu utworów jest pierwszy tom cyklu o Jakubie Sternie autorstwa Pawła Jaszczuka. Czy zachęca on do sięgnięcia po kolejne?

Akcja dzieje się w 1936 r. we Lwowie. Jakub Stern jest dziennikarzem badającym sprawę serii morderstw kobiet w miejscowości Rowy. Przy okazji dziennikarskiego śledztwa będzie musiał się zmierzyć z własną przeszłością.

Pozornie wszystko wygląda w porządku. Jest tu masa interesujących postaci, miejsce akcji jest bardzo klimatyczne, a także dobrze oddane są realia historyczne. Jednakże paradoksalnie bardzo ciężko czyta się tę książkę.

Zdarza się, że w kryminałach stosowane są wątki poboczne, które mają urozmaicić akcję albo wprowadzi mylne tropy. Tutaj jednak zastępują one niemal zupełnie śledztwo. Wydają się one do niczego nie prowadzić i szybko stają się nużące. Dużo jest przy tym jałowych przemyśleń bohatera.

Rozwiązanie zagadki jest autentycznie zaskakujące, ale trochę wydaje się na siłę. Można je wprawdzie uzasadnić wcześniejszymi wydarzeniami, ale czytelnik może poczuć się oszukany. Zastanawia mnie tylko jak będą wyglądać kolejne tomy przy takim zakończeniu.

Niestety lektura okazała się strasznym rozczarowaniem. Powieść ma fajny klimat, ale niewiele poza tym. Chyba nie sięgnę po kolejne tomy.

Słabiutki kryminał.

Słabiutki kryminał.

Zapowiadała się fajnie, ale tył nie ma nic do tego co dzieje się w środku i patrząc na język, to opisu chyba nie pisał autor :')
Przeczytałam ponad połowę i wymiękam. Tak złej książki dawno nie widziałam. Przez PONAD POŁOWĘ intrygi kryminalnej jak nie było tak nie ma, mamy tylko ciągłe, uciążliwe myśli głównego bohatera, z których nic nie wynika. Zmęczyła mnie ona jak nie wiem co. Nikomu nie polecam, bo to chyba największe rozczarowanie tego roku.
Dodam, że nie sądziłam, że tak ciężko będzie mi czytać książkę, przez to, że nie ma rozdziałów, a to także minus.

Tajemnicze morderstwa kobiet w Rowach, których dokonuje "kowal z lasu". Dziennikarz, który poświęca relacje z rodziną, aby odkryć co się dzieje i kto jest mordercą.
Podzieliłabym tę książkę na dwie części, gdzie pierwsza kończy się mniej więcej w połowie książki. Pierwsza połowa zanudziła mnie, męczyłam ją i męczyłam dobry tydzień (mimo że miała tylko około 115 stron!),za to drugą połowę przeczytałam w jeden wieczór.
Kreacja bohaterów była dziwna, praktycznie do samego końca nie czułam do nich żadnych emocji. Ich losy były mi obojętne, chociaż przyznaję że podczas zakończenia emocje zaczęły się pojawiać.
Niestety mam wrażenie, że pewne wątki zostały rozpoczęte oraz niezamknięte, a niektóre fragmenty nic nie wznosiły i tylko dodawały niepotrzebnego chaosu.
Jeśli chodzi o samo zakończenie było dla mnie szokujące i początkowo niezrozumiałe, ale po odłożeniu książki i przemyśleniu tego co przeczytałam miało to trochę sensu. Warto przeczytać tę książkę dla poznania tego zakończenia! Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.
Gdyby nie pierwsza połowa historii moja ocena na pewno byłaby wyższa, ale patrząc całościowo myślę że 6/10 to odpowiednia ilość gwiazdek.

Wspaniala,wspaniala ksiazka i wspaniale pisarstwo!!!

Wspaniala,wspaniala ksiazka i wspaniale pisarstwo!!!

Zaintrygował mnie tytuł, dlatego postanowiłam wysłuchać audiobooka pt. "Foresta Umbra" autorstwa Pawła Jaszczuka.
Akcja Rowy k. Lwowa, rok 1936 i tajemnicze morderstwa kobiet, które łączy jedna rzecz, po śmierci mają podkute stopy.
Śledztwo prowadzi, oprócz policji, także ambitny dziennikarz gazety lwowskiej-Jakub Stern.
Mordercę nazwano "kowalem z lasu".
36-letni dziennikarz za wszelką cenę, chce rozwiązać zagadkę i odszukać sprawcy.
Poświecą, w tym celu życie prywatne, rodzinne, a nawet popada w obłęd.
Akcja powieści od początku jest dynamiczna, przyprawia o "gęsią skórkę".
Pisarz bardzo wyraziście opisuje w powieści historyczny Lwów, a to min. na przykładzie mieszkającego tam przyjaciela Sterna Żyda Samuela Hillera.

Cytat z książki:
"Nie może osądzać ten, kto sam ma nieczyste sumienie".

Polecam, bo to dobry, psychologiczny kryminał:)

Mordercę nazwano "kowalem z lasu".
36-letni...

Oj zawiódł mnie Paweł Jaszczuk. Byłam przekonana o dobrym kryminale retro, a tu klapa. Jakub Stern dziennikarz Kuriera Lwowskiego próbuje rozwikłać sprawę tajemniczego mordercy kobiet, który atakuje w podlwowskim lesie... Jednak wydaje mi się, że za dużo jest tutaj zagadek, fantasmagorii i niedopowiedzeń , które w jakiś sposób rozmywały mi całą fabułę.

"...Foresta Umbra - zaakcentował odpowiednio - to po włosku Las Cienia. Jako malarz ostrzegam, że cień bywa różny: mokry jak woda, śliski jak żabi skrzek, ostry jak pieprz, a nawet podwójny lub potrójny..."

Chronologicznie wracam z części piątej do pierwszej części z cyklu o dziennikarsko - śledczych perypetiach Jakuba Sterna.
Niezwykle mroczna okładka przedstawiająca las spowity mgłą i tajemnicą, i dziewczyna...
Cofamy się w czasie do roku 1936 i miejscowości położonej niedaleko Lwowa - Rowy, które stają się sławne dzięki serii morderstw i "kowalskiej sztuce" podkuwania kobiecych stóp...
Dziennikarz lwowskiej gazety "Kurier" Jakub Stern niczym paparazzi ściga gorące tematy, dostarcza "brudne" sprawy i jak hiena żeruje na ludzkiej krzywdzie, aby tylko zaspokoić "żądnych sensacji" czytelników, redaktora naczelnego i wciąż sprawdzać siebie , swój warsztat i etykę dziennikarską.
Fabuła i narracja przeplata się dwufazowo - przeszłość i teraźniejszość, wielowątkowość, wiele postaci, oraz historia rodzinna Sterna i konflikty z drugą żoną i córeczką.
Panorama miasta, topografia, specyficzny śpiewny język, gra słów wprowadza w pierwszą część, potrzebuję wejść w specyfikę dziennikarską Jakuba Sterna i jego otoczenia, bo na ten czas trudno mi wyrobić sobie pozytywne zdanie.

Niezwykle mroczna okładka przedstawiająca...

Co to było – makabra!!!!
Nie jestem feministką, ale już dawno tak seksistowskiej książki nie czytałam . Mężczyźni to umysł, kobiety to ciało, oczywiście odpowiednie. Nie czuję Lwowa, ta powieść mogła by się toczyć w każdym mieście, tylko trzeba by zmienić nazwy ulic. Jeden wielki chaos, ileś wątków pobocznych, które do niczego nie prowadzą. Między nimi są i morderstwa. Śledztwo prowadzi dziennikarz Jakub Stern. Trudno to nazwać śledztwem, raczej są to wynurzenia faceta z problemami średniego wieku. On taki genialny i błyskotliwy , a świat nie kręci się wokół niego. Do tego dochodzą odwiedziny w domach różnych warstw społecznych z dokładnym ich opisem, łącznie z umeblowaniem. Gdzieś tam w tym gąszczu opisów mebli i własnych rozterek dziennikarza pojawia się morderca.
Naciągana, kompletnie nie budząca grozy, raczej nudę i rozdrażnienie. Ten tytułowy las jest wyłącznie migawką. Jeżeli można by dawać punktu ujemne, to by dostał dużo.
Nigdy więcej takiego kryminału. Koszmar.

Co to było – makabra!!!!

• Kryminał
  • Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Polskie kryminały, sensacje, thrillery i okolice

Dodaj cytat z książki Foresta Umbra