Nieważcy

Oficjalne recenzje i

Opowieść o duchach

Link do recenzji

1893 14 287

Czytając odczuwałam niepokój. Miałam wrażenie, że nakładające się narracje mają wprowadzić mój umysł w stan otumanienia. Czułam oderwanie od rzeczywistości. Za wszelką cenę próbowałam ocalić i umiejscowić drzewko pomarańczy, które ostatecznie okazuje się być elementem materii łączącym różną czasoprzestrzeń.

Ufff... wreszcie to skończyłam... Okropna jest ta książka. I to nie dlatego, że jest źle napisana, bo tak nie jest, a ze względu na to, o czym traktuje. Nie pamiętam, żebym czytała tak dołujący tekst. Forma jest dość oryginalna, do czytania całkiem znośna, natomiast opis rozpadu rodziny i w pewien sposób człowieczeństwa jest potworny. Wszyscy tu uciekają od tego, co się...

"Nieważcy" to trzy powieści w jednej: kobieta mieszkająca z rodziną w Meksyku zaczyna pisać książkę o swoim dawnym życiu. Jej bohaterka pracuje jako tłumacz w niszowym nowojorskim wydawnictwie i zaczyna obsesyjnie badać życie i twórczość mało znanego meksykańskiego poety, Gilberta Owena, by w rezultacie spreparować jego rzekome manuskrypty. Tenże z kolei opisuje swój...

Zasugerowałam się opiniami czytelników, dlatego oczekiwałam czegoś wyjątkowego. Moje oczekiwania nie zostały spełnione.
Szczerze mówiąc to okropnie się wynudziłam i zmęczyłam. Walczyłam z formą wypowiedzi, próbując ułożyć w całość porozrzucaną i przemieszaną treść. Autorka nie potrafiła mnie zainteresować, przykuć uwagi, sprowokować emocji.
To nie była moja wrażliwość.

Książka jest absolutnie rewelacyjna dlatego nie dziwię się, ze tak wiele osób po nią sięga. Jest dobrze napisana, zaskakuje, ale pokazuje nam też troszkę inny świat. Brawo dla autorki, że pomimo tak młodego wieku potrafiła stworzyć tak dojrzałe dzieło.

Mnie osobiście książka ta bardzo przypadła do gustu i zgadzam się tutaj ze wszystkimi opiniami, mówiącymi o tym, że jest to idealne lektura na jesienne wieczory. Przede wszystkim sama fabuła jest bardzo ciekawa, bo zawiera liczne nawiązania do zjawisk paranormalnych, a w końcu raczej na co dzień nie obcujemy z duchami, przynajmniej ja takich doświadczeń nie mam. Poza tym...

ciekawa, niepokojąca z dużą dozą melancholijnego nastroju..uwielbiam takie pozycje - w sam raz na jesienne, długie wieczory. Książka nie jest łatwa i na pewno każdemu nie przypadnie do gustu.

Świetna pozycja! Wreszcie jakiś powiew świeżości. Książka pisana niekonwencjonalnie - kilka historii przeplata się na każdej stronie. Jedyny minus to taki, że łatwo można się pogubić w wątkach jak się odejdzie od książki. Dlatego polecam przysiąść w sobotę lub niedzielę i przerobić ją na raz :)

ciekawa pozycja...klimat dość ciężki i gęsty w książce przeplatany fajnymi historyjkami rodzinnymi z dziećmi w roli głównej. Pasuje na długie jesienne wieczory.

mocna pozycja to na pewno. ciężka - dość, nie odpuścisz w połowie książki, bo wciąga i masz świadomość, że szybko możesz stracić wątek. Tematyka- totalny miks :) Z jednej strony lekka, dowcipna opowieść o rodzinie z dwójką dzieci i duchem w tle. Z drugiej strony troszkę jak requiem dla snu - nie wiesz, kiedy akcja dzieje się naprawdę, a kiedy to tylko iluzja i wyobrażenia...

• 2018
  • 2019