Pianistka

1997-01-01
Data 1. wydania:
1986-10-01
Ryszard Turczyn
pianistka rodzina uzależnienie psychiczne Nagroda Nobla Ryszard Turczyn literatura austriacka

więcej Więcej

Książka trudna i pogmatwana, lecz jest to dobre pióro... Niestety ta tematyka odstręcza i trzeba podchodzić do takiego pisarstwa z dystansem, żeby w ogóle móc powieść przeczytać. Relacja z matką i młodym uczniem przejaskrawiona i przesadzona. Powieść z klimatem, niestety smutna.

Toksyczny związek matki z córką - niewiele tematów tak mrozi krew w żyłach. Ta miłość - nienawiść jest zmysłowa, wręcz namacalna i rozgrywa się w rytmie dynamicznej muzyki wygrywanej na pianinie. Piękno, kruchość, delikatność poddane ostrym narzędziom - dosłownie i w przenośni. Arcydzieło warte Nobla!

Podobnie jak wielu czytelników mam problem z oceną „Pianistki”. Sięgnęłam po nią ze względu na tematykę toksycznych relacji. Nie czytałam wcześniej żadnych utworów Jelinek ani nie zwracałam szczególnej uwagi na rozdmuchane skandale, więc nie miałam oczekiwań ani uprzedzeń.
Jedno jest pewne – nigdy wcześniej nie czytałam takiej książki jak „Pianistka”. Bywały książki z...

Książka o współczesnej kobiecie, która walczy ze swoją cielesnością. Erika Kohut, niespełniona pianistka, żyje pod kloszem matki, która kontroluje każdy aspekt jej życia. Człowiek prędzej czy później musi się jednak sparzyć. Przez lata tłamszenia uczuć bohaterka zaczyna się fascynować skrajnymi rzeczami. Wszystko to za sprawą jej młodego ucznia Waltera.

Para łączy się w...

Jest w tej książce tyle bolesnej życiowej prawdy, że nie sposób negatywnie jej ocenić. Choć jest straszna pod wieloma względami; mnie odrzucał między innymi ów wychwalany nowatorski styl.
Lektura dla ludzi odpornych psychicznie na cierpienie w literaturze.

"Pianistka" austriackiej zdobywczyni literackiej nagrody Nobla, Elfriede Jelinek, to powieść o cechach autobiograficznych. Wielkiej odwagi wymagało przedstawienie swojej bolesnej historii i na pewno nie miało to na celu wywołania u czytelnika współczucia. Prowokacyjny styl pisarki ma na celu zwrócenie uwagi na konkretną problematykę. Jelinek szarga świętości i uwydatnia...

Książka atypowa. Napisana przez kobietę, a pełna wulgaryzmów i "męskiego" świata erotyzmu oraz seksualnych perwersji. O terroryzowanej przez matkę czterdziestoletniej nauczycielce gry na pianinie, a konkretnie o jej problemach z własną seksualnością. I o pogmatwanej relacji z o połowę młodszym uczniem.
Świetny portret psychologiczny kobiety życiowo (w tym seksualnie)...

Opisy muzyczne nieco mnie nużyły, ale sama fabuła dość ciekawa, wielopoziomowe postacie, ładny język. Lektura warta polecenia.

tylko do połowy...

Nie przepadam za książkami nastawionymi na szokowanie odbiorcy, a „Pianistka” niewątpliwie zalicza się do tej kategorii.
Temat bardzo ciekawy – utalentowana (choć nie tak bardzo jak sama o sobie myśli) pianistka Erika jest uzależniona od zaborczej matki. Jednak wykonanie – tekst ciągły, bez dialogów – sprawia, że całość jest bardzo ciężka w odbiorze.

Początek irytujący,...

2 257