Pianistka

W.A.B.
2010-01-01
2010-01-01
Ryszard Turczyn
pianistka rodzina uzależnienie psychiczne Nagroda Nobla Ryszard Turczyn literatura austriacka

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Zdecydowanie najbardziej popieprzona książka, jaką w życiu czytałam.

Zdecydowanie najbardziej popieprzona książka, jaką w życiu czytałam.

Erika, prawie czterdziestoletnia niespełniona artystka, mieszka z demoniczną matką, od której jest uzależniona psychicznie. Wychowana bez ojca i w izolacji od męskiego towarzystwa, kobieta nie radzi sobie z własną seksualnością. Czy młody mężczyzna, który pojawi się w życiu Eriki, przerwie destrukcyjny związek matki i córki?

Powieść Austriackiej pisarki, feministki i dramatopisarki Elfriede Jelinek budzi sporo emocji. Przepełniona jest ona bowiem ogromną wręcz ilością nienawiści, gniewu, brzydoty oraz erotyki w wyjątkowo obleśnym wydaniu. Dochodzi do tego wyjątkowy kontrast wytworzony przez autorkę książka opowiada przecież o pianistce zajmującej się na co dzień (jakkolwiek sensowne te pojęcie jest) kulturą wysoką kojarzoną z czystością, subtelnością i pięknem, które nie występują tu prawie wcale. Jelinek podbija tą jadowitą estetykę chyba najbardziej cyniczną, okropną, ale przy tym wyjątkowo przenikliwą i inteligentnie wbijającą szpilki narracją. W tak dużej ilości brudu bardzo łatwo można było popaść w groteskową wręcz śmieszność to się jednak nigdy nie dzieje. Prawdopodobnie przez świetnie rozpisanych głównych bohaterów, którzy są o tyle postaciami strasznymi, co też takimi, którym w jakimś stopniu współczujemy zamknięcia w pułapce współuzależnienia. Dzięki dużej ilości strumieni świadomości rozumiemy dogłębnie te postacie i relacje między nimi (Być może student pod koniec przechodzi w mocno niespodziewaną stronę, co było mocno zaskakujące i trochę rozpraszające). Pomaga w tym specyficzna konstrukcja powieści bowiem bardzo rzadko skupia się ona na opisywaniu konkretnych wydarzeń stawia bardziej na przedstawieniu procesu zachodzącego między elementami fabuły. Gdy my jednak momentami próbujemy spojrzeć na postacie z większym współczuciem narratorka jest nastawiona do nich w otwarcie wrogi sposób.

To chyba najbardziej kontrowersyjna rzecz w Pianistce jednocześnie jedna z najbardziej pamiętliwych. Cały czas nastawiała mnie ona do lektury w ambiwalentny sposób, ponieważ ta świadoma nienawiść do swoich bohaterów nie prowadzi do żadnej konkluzji jest po prostu elementem tego szalonego pisarskiego być może eksperymentu. Ten ironiczny kwas oblewa nie tylko główne postacie lecz też społeczeństwo, Wiedeń i wszystko. Często ma w tym wiele racji lecz cały czas nie do końca kupuje te efektowne wręcz plucie. Nie są to raczej opinia na świat autorki tylko pewna konwencja. Niestety sprawia ona, że choć bardzo bardzo doceniam budowę utworu to nie mogę do końca zaakceptować jego genialności. Jestem chyba zbyt wrażliwy i przez to muszę otrzymywać pewien dystans od okrucieństwa Jelinkowej prozy nawet wśród jej świetności.

Powieść Austriackiej pisarki, feministki i...

Czytanie tej książki było jak oglądanie w internecie różnych medycznych przypadków - dla osoby niebędącej lekarzem to widoki obrzydliwe, ale jednak, mimo wszystko, przez palce chcesz je dalej oglądać, bo wzbudzają ludzką ciekawość. Ta książka jest dokładnie taka - obrzydliwa tak bardzo, że nie mieściło mi się to w głowie. Przerażająco klaustrofobiczna, dziwna, przerażająca i wzbudzająca uczucie niepokoju. Jednocześnie fascynująca, wciągająca i językowo fantastyczna. Przeraża mnie, co musiała przeżyć autorka, żeby powstał taki twór - jedyna autobiograficzna powieść Jelinek. Trudno powiedzieć, że książka mi się bardzo podobała, bo nie wiem, czy takie historie mogą się podobać. Wiem na pewno, że nigdy jej nie zapomnę.

Tradycyjnie zacząłem od filmu. Ekranizacja Haneke (jak i większość jego twórczości) bardzo przypadła mi do gustu. Po latach przyszła kolej na książkę, która okazała się równie rewelacyjna. Trzeba zaznaczyć, że to nie jest literatura dla wszystkich. Bardzo specyficzny sposób narracji, główna bohaterka, którą nie sposób polubić, mroczne zabarwienie i dużo negatywnych emocji kłębiących się w głowach. Około czterdziestoletnia Erika Kohut mieszka w Wiedniu z apodyktyczną matką, która układa ją na własną modłę od małego. Nie pozwala na odważniejsze stroje, przestrzega przed kontaktem z mężczyznami, szantażuje, kontroluje i pilnuje jak swojej ofiary. Córka uczy gry na fortepianie, sama jest niespełnioną artystką, nigdy nie wyszła z odgrywania utworów znanych kompozytorów. Główna bohaterka cierpi na ewidentne zaburzenia psychiczne, mówiąc wprost ma bardzo nierówno pod sufitem. Gdy jeden z uczniów się w niej zakochuje ujawnia ona swoje skłonności sado-masochistyczne. Muszę przyznać, że lubię takie pokręcone historie i opowieści o świrach. Natomiast w takiej tematyce nietrudno polec, uciec w banał. Jednak pisarka bardzo dobrze się w tym odnalazła, jej narracja przyciąga i intryguje. Zamiast dialogów są tylko ich opisy. Do tego wyłapałem sporo czarnego humoru. Przyznaję, że przerażają mnie zboczenia, a ból jako źródło podniecenia? O rany to jest strasznie chore, ludzie z takimi skłonnościami powinni być zamykani w pokojach bez klamek. Polecane wytrawnym miłośnikom dobrej literatury.

Proza skrajnie ekstremalna, w której nie ma nic poza dokumentnie złymi emocjami, nienawiścią, pogardą do siebie, swojego ciała i innych ludzi, chorym narcyzmem i samouwielbieniem, autodestrukcją, przemocą, i w gruncie rzeczy drastyczną patologią. Na szczęście całe to zło jest niesamowicie umiejętnie przetrawione przez Jelinek artystycznie, językowo i intelektualnie sproblematyzowane, dzięki czemu dzieło nie zatrzymuje się na poziomie zwykłego szokowania, mającego tylko samo siebie na celu.

Trudny temat toksycznej relacji między kontrolującą matką i jej córką. Podany w ciężkostrawny sposób (chociaż nie wiem czy taki temat można podać "na lekko").
Wymęczyłam ją. Szczególnie w pierwszej połowie książki było dużo czegoś w stylu strumieni myśli, co wytrącało z rytmu i powodowało gubienie wątku.

O poważnych problemach z własną seksualnością i tego społecznymi następstwami. Daje do myślenia. Uwaga! - pełno tu wulgaryzmów.

Na półkach: , , , ,

Mocna proza w doskonałej formie autorstwa noblistki. Toksyczna relacja uzdolnionej muzycznie Eriki i jej matki. Nietypowe fantazje i upodobania Eriki prowadzą do dramatu. Kobieta nie potrafi okazywać w normalny sposób uczuć. Ma zaburzone postrzeganie świata.
W szkole muzycznej staje się obiektem uczuć młodego studenta Waltera, którego wciąga w wir swojej chorej psychiki. Młody mężczyzna ulega przemianie. Do tego chora relacja z matką, która pragnie kontrolować każdy krok córki.
Mocna lektura o meandrach zwichrowanej psychiki. Bardzo polecam.

opowieść jak matka, osoba, która powinna chcieć dobra swojego dziecka i je wspierać, rujnuje mu życie.
tragiczny upadek dorosłej kobiety terroryzowanej i ciągle kontrolowanej przez własną matkę, która ułożyła swojej córce życie. Erika nigdy nie zaznała miłości jako uczucia i szuka jej w seksie. nie jest w stanie mówić o tym, co naprawdę czuje, przez co nie umie zbudować żadnej relacji z drugim człowiekiem. opisy fantazji seksualnych oraz aktów były dla mnie momentami za mocne, przez co długo czytałam książkę. powieść wywarła na mnie wielkie wrażenie, obrzydziła mnie. bardzo przeżywałam akcje wraz z Eriką, próbowałam popatrzeć na sytuacje z jej perspektywy. jest to zdecydowanie pozycja dla ludzi z mocnymi nerwami. myślę, że wrócę do niej za parę lat.

Jestem porażony tym:
1. co autorka ma w głowie,
2. skąd to się tam musiało wziąć (sic!),
3. jak sprytnie, mimo całkowitego beztalencia, podrzuca kukułcze jajo,
4. gdzie jest świat, że promuje to noblem.

Jestem porażony tym:
1. co autorka ma w głowie,
2. skąd to się tam musiało wziąć (sic!),
3. jak sprytnie, mimo całkowitego beztalencia, podrzuca kukułcze jajo,
4. gdzie jest świat, że promuje to noblem.