Dziewczyny vlogują

2016-05-09
2016-05-09
Aleksandra Czyżewska-Felczak
przeprowadzka przyjaźń filmiki

Książka jest typowo młodzieżowa. Nie mój gust, oklepana historia opowiadająca o dziewczynie która zaczęła nagrywać na YouTube. Przyjaciółki ją wspierają i pojawia się chłopak w którym sie zakochuje. Gdybym czytała ją pare lat temu, może i bym bardziej ją polubiła, ale mając siedemnaście lat nie przypasowała mi.

Książka mi się nie podobała. Nic oryginalnego, czytając miałam wrażenie, że gdzieś już to czytałam..nieciekawa, oklepana historia. Bez szału..

Lucy to młoda dziewczyna z wielkim talentem. Jest zabawna, miła i koleżeńska. Jednak zawsze znajdzie się w naszym otoczeniu ktoś, kto zepsuje nam wizerunek.

Książka opowiada o dziewczynie, która przeprowadziła się do Anglii. Pierwszy dzień w jej nowej szkole był niezłą "wtopą". Nie dość, że bohaterka zaliczyła mokrą plame (dosłownie) to jeszcze znów zaczęła się jakąć. A wszystko uwieczniła Dakota - wredna koleżanka Lucy, która umieściła filmik na YouTube. Koleżanki bohaterki namawiały ją, żeby dziewczyna zaczęła vlogować - przecież i tak jeden filmik jest już w sieci przez Dakote, a dziewczyna nie raz występowała na kanale swojej przyjaciółki z poprzedniej szkoły. Po namowach dziewczyna się zgadza i zaczyna nagrywać, a we wszystkim pomagają jej przyjaciółki. Jak się rozwinie kanał Lucy? Czy zostanie sławna? Kim jest Sam i co go łączy z bohaterką?

Emma Moss kocha książki, koty i YouTube. W tej kolejności chociaż - jak twierdzi autorka - ciężko ją było ustalić.
Książka jest dla młodszych czytelników i nie za bardzo przypadła mi do gustu jednak posiada mądre rady dotyczące nagrywania filmików. Jak się zorganizować, wymyślić nazwe czy robić filmiki na swój kanał. Książka opowiada o problemach jakie są w każdej szkole. Wredna "królowa", która próbuje być najlepsza, pierwsze zauroczenie, przyjaźnie, problemy. Wszystko to co każdy z nas przeżywał.
Pamiętaj nie musisz mieć świetnego, profesjonalnego sprzętu by zostać gwiazdą. Wystarczy pewność siebie i ciekawy temat! Ten kto będzie miał najlepszy sprzęt, ale będzie czytał cały czas z kartki czy będzie mówił o czymś o czym nie ma pojęcia nie wybije się!

W oczy rzuciła mi się oczywiście ta piękna okładka. Aparat, kot, zdjecia z polaroida, koktajl, ogólnie takie tumblerowe. Tytuł również- dziewczyny vlogują. Musi to być zajebiste, youtube, nagrywanie, przygody.
Tak oczywiśice też nie było, gdy ją przeczytałam. Może spodoba się 9 czy 10 latce- ale powyżej 11 raczej nie.
Tak jak mówiłam, mimo że okładka cudowna, to książka zwykła.
Laska przeprowadza się do nowego miasta. Ciągle utrzyując kontakt ze swoją psiapsiółą, opowiada jej jak tam w szkole itp.
Pierwsze dni oczywiście są ciężkie, ale poznaje przyjaciółki z którymi nagrywa a pod koniec chłopaka i koniec.
Jest to totalne dno. Gorsze niż hania chumorek itp.
Nie polecam.

Tak jak mówiłam, mimo że okładka cudowna, to książka...

Bardzo fajna opowieść o dziewczynie,która ma problem z jąkaniem i to właśnie Youtube pomógł jej uporać się z tym.

Lekka młodzieżówka na jeden wieczór.
Przyjemna książka dla tych, którzy pragną przeczytać new adult z tematyką vlogowania w tle.
Lucy przeprowadza się z USA do GB. Nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a krępujący filmik wrzucony przez złośliwą Dakotę i jej jąkanie się na pewno nie pomagają. Na szczęście dziewczyna spotyka kilka miłych koleżanek i nie tylko, które dają jej razem z przyjaciółką zza oceanu inspirację do kręcenia vloga. A to przysporzy Lucy wiele radości, ale i kłopotów.
Książka nie wniesie nic do waszego życia i jest bardzo przewidywalna. Takie totalne guilty read, nie oczekujcie nic specjalnego. Gdyby ktoś się mnie zapytał, czy warto to przeczytać prawdopodobnie odpowiedziałabym "jeżeli chcesz coś lekkiego na odmużdżanie to pewnie, ale jeżeli czekają na ciebie inne książki, po które od dłuższego czasu chcesz sięgnąć to zostaw to i czytaj co innego".

Lekka młodzieżówka na jeden wieczór.

Bohaterowie: 8/10

Akcja: 8/10
Sposób pisania autorki: 8/10
Okładka: 8/10
Kreatywność: 7/10

Zacznijmy od tego, że zakup tej książki był dla mnie kompletnie spontaniczny. Była dostępna w pakiecie na pewnej internetowej księgarni, a jej cena wynosiła troszkę powyżej dziesięciu złotych - więc czemu by się nie skusić?

Okładka dziewczęca, słodka, kolorowa. Na niej zdjęcia inspirowane Tumblr i Pinterestem. Nic nowego, ale prezentuje się nieźle.

Teraz fabuła. Perspektywa nastolatki, do tego małe i duże kłopoty oraz zmartwienia plus paczka przyjaciółek, obiekt westchnień, szkolne rywalki. Kusząco.

Książki z fabułą poświęconą social mediom może i są nowością, ale szybko się mnożą. Popularna "Girl Online" napisana przez Zoellę, również zawiera elementy graficzne, poświęcone chociażby SMSom.
"Dziewczyny Vlogują" czyta się szybko i przyjemnie, a co ciekawe, można się wczuć w losy bohaterów.

Ja akurat miałam okazję czytać powieść Emmy Moss na plaży. Sprawdziła się idealnie! Przyjemnie było opalać się i zagłębiać w historię Lucy z każdą przeczytaną stroną.

Podsumowując, książka jest dobra. Z ochotą sięgnę po kolejne części serii, gdy tylko zostaną wydane w Polsce.

Teraz fabuła....

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta. A samo wydanie zachęca do czytania.

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta. A samo wydanie zachęca do czytania.

Książkę "Dziewczyny vlogują" przeczytałam w około półtorej godziny z krótkimi przerwami. To dlatego, że była tak krótka. A szkoda. Książka opowiada historię Lucy. Dziewczyna jest nieśmiała, wrażliwa i jąka się, kiedy się denerwuje. Bardzo się z nią identyfikują. No oprócz tej nieśmiałości. Lucy przeprowadza się ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii. Zostawia w Ameryce znajomych, szkołę i najlepszą przyjaciółkę Morgan, która kręci filmiki na YouTube. Pierwszego dnia szkoły Lucy zalicza ogromną wpadkę, a żeby jakoś poprawić sobie nastrój, zaczyna nagrywać filmiki. Coraz bardziej zaczyna jej się to podobać. Lucy musi pokonać wiele przeszkód, żeby móc dalej nagrywać. Do tego dochodzą jeszcze kłopoty sercowe i kłótnie z nowymi przyjaciółkami.

Okładka tej książki przyciąga wzrok. Jest bardzo podobna stylem do okładki "jak znaleźć faceta w wielkim mieście" (która też jest śliczna). Niebieskie tło i brokatowo-różowe litery rzucają się w oczy. Plus za piękną oprawę graficzną, nie tylko na zewnątrz, ale też w środku. Piękne zdjęcia i wstawki. Wszystko przemyślane i dokładne.

Myślę, że ta pozycja może się spodobać fanom książki "Girl Online" (recenzja). Jest to bardzo luźna książka, o życiu zwyczajnej nastolatki, która ma różne problemy, typowe dla dziewcząt w tym wieku. Nie jest to książka, którą trzeba koniecznie przeczytać, ale jest świetną formą rozrywki i zapychaczem czasu. Można na prawdę miło spędzić zimowy wieczór z kubkiem herbaty w jednej ręce i "Dziewczyny vlogują" w drugiej.

• Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Bez których nie umiem żyć
  • Przeczytane w 2017
  • Chcę kupić