Tajemnica lorda Listerdale'a

Okładka książki Tajemnica lorda Listerdale'a
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
The Listerdale Mystery
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-12-31
1997-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Adela Drakowska

Wole krymniały tej autorki, ale i te opowiadania przyjemnie mi się czytało. Niektóre są zabawne, w każdej jest jakaś tajemnica, mroczny sekret. I jak zawsze autorka zwodzi i bawi się oczekiwaniami czytelnika, oferując mu świetną zabawę.

Zbiór wczesnych opowiadań królowej kryminału. Z bólem serca muszę zaznaczyć – bardzo słabych opowiadań. Na dwanaście, zaledwie dwa były ciekawe, przy reszcie niemal zmuszałam się do czytania. Rozrywka kiepska, czas wręcz zmarnowany. Jedyną ciekawostką, było pojawienie się Jamesa Bonda, jako bohatera jednego z opowiadań, na długo zanim te miano zyskał najpopularniejszy szpieg świata. Nie polecam.

Zbiór krótkich opowiadań, który przyjemnie się czyta. Niektóre utwory są nawet zaskakujące. Szczególnie podobały mi się: "Domek pod słowikami" i "Wypadek".

Zbiór opowiadań.

Zbiór opowiadań.

Urocze opowiadania. Autorka ewidentnie darzyła postaci szczerą sympatią. Nikomu nie dzieje się wielka krzywda (no prawie nikomu), parę nosów zostaje utartych, a kilka marzeń spełnionych (i to w zawrotnym tempie, wszak to opowiadania i nie ma co się rozwlekać). Małżeństwa są spontaniczne, maniery nienaganne, a samochody nie wymagają prawa jazdy.

Przyjemna lektura.

Przyjemna lektura.

Bardzo miło się czytało. Jak to w zbiorach opowiadań bywa - jedne opowiadania były lepsze innej słabsze. "Domek Pod Słowikami" ciekawie nawiązuje do postaci Sinobrodego. Prócz tego, moimi osobistymi ulubieńcami z tego tomu są jeszcze "Wypadek" i "Szmaragd radży."

Jeżeli szukacie czegoś krótkiego albo po prostu jakiejś odskoczni od dłuższych czy bardziej wymagających książek - jak najbardziej polecam.

Jest to zbiór opowiadań o zwykłych ludziach, których los stawia w różnych sytuacjach i różnych rolach. Wydaje się, że wynajem domu to nic specjalnego, ale co jeśli jego właściciel zginął w tajemniczych okolicznościach? Dlaczego ktoś szuka kogoś do pracy nie z odpowiednimi umiejętnościami a z konkretnym wyglądem? Co kryje zwykły koszyk z owocami, jaki cel może mieć mąż okłamując sąsiadów? Takie pytania zadajemy sobie podczas czytania tych historii, a postaci i ich metody są zaskakujące. Zakończenia wydają się być oczywiste, ale jak to bywa z Agathą Christie, nic do końca oczywiste nigdy nie jest.

Brakuje tu jednak detektywa z prawdziwego zdarzenia, który rozwiązuje zagadkę. Opowiadania są za krótkie i czasami szybko przychodzi rozwiązanie. Pewne jest jednak to, że autorka ma talent do tworzenia niezwykłych wątków. Postacie są niczego sobie, jednak nie da się bardzo zagłębić w ich osobowość.

Agatha Christie to klasa sama w sobie.
Bez względu na to czy bohaterem jej powieści jest ekscentryczny Hercules Poirot czy spostrzegawcza panna Marple czy może oryginalni Tommy i Tuppence czytam historie przez nią wykreowane z najwyższą przyjemnością.
Nawet jeśli, tak jak w tym przypadku są to opowiadania. Bowiem również w tej krótkiej formie była Christie mistrzynią.
Dzięki doskonałej znajomości natury ludzkiej stworzyła historie wiarygodne, a dzięki niesamowitej wyobraźni również zaskakujące i pełne niespodzianek.
Opowiadania są różnorodne, każde jest inne. Łączy je jednak klimat, pomysłowość i nieunikniony element zaskoczenia.
Polecam serdecznie, nie tylko wielbicielom Pani Christie :)

Agatha Christie to klasa sama w sobie.

Tajemnica lorda Listerdale'a to zbiór dwunastu opowiadań. Dotyczą najprzeróżniejszych wątków, jednak łączy je styl pani Agathy. Nie będę się rozpisywać na temat każdego opowiadania osobno, napomknę tylko najważniejsze motywy. Czego my tu nie mamy: "nawrócenie" pewnego lorda, wygraną na loterii, konsekwencje szybkiego małżeństwa, zaginiony szmaragd, złodziejską szajkę, zemstę pięknej Włoszki czy zabawę w zamianę osobowości :)

Niektóre z opowiadań były nieco słabsze, inne podobały mi się bardziej. Przygody, które spotykają naszych zwykłych obywateli są dość nieprawdopodobne :) Najlepszym przykładem jest opowiadanie Szmaragd radży i kwestia zamiany spodni :) Sytuacje, w których zostają postawieni, poprzez swoją nietypowość, zmuszą ich do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Niektórzy będą się musieć wykazać nie lada odwagą i rozumem. Większość kończy się dobrze, choć nie wszystkie. Dużo miejsca autorka poświęciła kwestii miłości i małżeństwa. Nie przestaje mnie zadziwiać, jak szybko w tamtych czasach podejmowano decyzje o wspólnym życiu :)

Opowiadania są utrzymane w lekkim stylu i szybko się je czyta. Intrygi nie są wybitnie rozbudowane, ze względu na krótką formę. Mimo to książkę czyta się bardzo przyjemnie. Najbardziej podobało mi się ostatnie opowiadanie, czyli Łabędzi śpiew. Na kilkunastu stronach autorka zawarła tragiczną historię miłości i zemsty.

Tajemnica lorda Listerdale'a to nie jest Agatha Christie w swej najlepszej formie, ale nie można jej odmówić pomysłowości i klasy. Opowiadania są nieco staroświeckie, ale właśnie dzięki temu urocze - jeśli można je tak nazwać. Dla fanów autorki to pozycja obowiązkowa. Myślę, że innym też może się spodobać, byle tylko nie nastawiać się na skomplikowane intrygi z mnóstwem rozbudowanych wątków :)

1907

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Polecam na zabiegany czas, gdy nie ma się na nic ochoty ponieważ doba jest za krótka :)

Agatha Christie Tajemnica lorda Listerdale'a Zobacz więcej