Bajki

baśń legenda mit bajka przypowieść
literatura dziecięca
1988-01-01
baśń legenda mit bajka przypowieść

Pierwsze było zdziwienie. To On pisał bajki. Potem okazało się, że Przyjaciele jest mi dobrze znana. A całość... są lepsze opowiastki.

Wszystkie bajki Adama Mickiewicza(również te przetłumaczone od francuskiego autora) to:
Dzwon i dzwonki ; Golono, strzyżono ; Koza, kózka i wilk ; Król chory i lisy ; Królewna Lala ; Lis i kozioł ; Osioł i pies ; Pan Baron ; Pchła i rabin ; Pies i wilk ; Popas w Upicie ; Przyjaciele ; Tchórz na wyborach ; Trójka koni ; Zając i żaba ; Żaby i ich króle oraz Žona...

Bajki okazały się być bardzo przyjemne do czytania. Chociaż czasami język bywał trudny, to jednak córce bardzo się podobały. Obawiałam się trochę jak zareaguje na wilka na okładce jednak odbiór był bardzo pozytywny :). Mojej córce bardzo spodobała się bajka pt. "Chłop i żmija". Powtarzałyśmy ją parokrotnie.

Tej pozycji nie powinno się musieć nikomu przedstawiać. O takim klasyku nie da się mówić źle! To bajki, które były mi czytane jako pierwsze. W każdym dziecku kształtują one postawy godne pozazdroszczenia i zachęcają do bycia wzorem do naśladowania.

Na półkach: , , , ,

Wspomnienie z dzieciństwa, wspaniałe wiersze naszego poety Adama Mickiewicza. Wiersze, które w dziecku wykształcają najlepsze wartości.

Moje dzieciństwo! Każdemu życzę, żeby wychowywał się na tych bajkach.

Jedne z moich ulubionych bajek z dzieciństwa. Przede wszystkim z powodu wspaniałych mądrości w nich zawartych.

Kto nie słyszał słynnego powiedzenia: "prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", zawartego w bajce "Przyjaciele"? Każdemu życzę takich właśnie przyjaźni.

Albo kto nie zna słów: "rozpaczać jest to zło przydawać do zła", zawartych w bajce "Lis i kozieł"?...

Bardzo mądre bajki z morałem. Jako dziecko chętnie do nich wracałam a niektóre fragmenty znałam nawet na pamięć.

Dostałem je w prezencie od mojej prababki,jeszcze przed pójściem do szkoły.Wtedy czytała mi mama,a ja niewiele z nich rozumiałem i dużo bardziej podobały mi się ilustracje,niż sama treść.Niedawno trafiłem na nie w trakcie przeprowadzki,odświeżyłem ich znajomość i jestem oczarowany.
To zupełnie inny Mickiewicz niż ten pompatyczny poeta,którego zapamiętałem z licealnych...

Dyskusje

• Dzieciństwo