Robot w ogrodzie

2015-06-08
2015-06-08
Zbigniew Zawadzki
Zbigniew Zawadzki

Takie słodkie pierdy, gdzie uczucia, choć mocno artykułowane, to napisane są bardzo płytko i nie wzbudzają emocji w czytelniku. Przygoda przygodą.

Dzisiaj opowiem Wam o książce "Robot w ogrodzie".

Historia zaczyna się w momencie, kiedy Ben znajduje w swoim ogrodzie małego, starego robota- Tanga.
Tang to uroczy robot o wrażliwości, której mógłby mu pozazdrościć niejeden przedstawiciel rasy ludzkiej. Jego przywiązanie do nowego właściciela budzi niemały podziw, a zdolności kulinarne przyprawiają o zdumienie. Wywraca on życie głównego bohatera do góry nogami, a brak pracy i beztroskie podejście do życia nasilają konflikt z żoną, która w rezultacie od niego odchodzi.
Wtedy Ben wyrusza w podróż życia by uratować życie swojego najlepszego przyjaciela- robota. Niespodziewanie misja znalezienia konstruktora Tanga staje się pierwszą od dawna rzeczą, w którą Ben angażuje się całym sobą. I tym razem nie ma zamiaru sobie odpuścić.
Jak skończy się tak urocza historia i czy uda się odnaleźć kogoś kto pomoże Tangowi? O tym przekonajcie się sami. Naprawdę warto!

Nieważne, że książka nie jest bestsellerem, że niewiele o niej mówią i nie piszą.
Najważniejsze jest jej przesłanie, które pokazuje to, co istotne w życiu. Każdy z nas żyje w nieustannym biegu, zapomina o rzeczach, które są najważniejsze w życiu. Wielu z nas przypomina sobie o nich w sytuacjach trudnych, kiedy to nie ma już czego ratować. Pisarka w prosty sposób ukazała to, jak powinniśmy dbać o relacje z innymi ludźmi. Nie wolno nam zapomnieć, że musimy dbać o tych, których kochamy. Bo kto ma to robić, jeśli nie my?

Dzisiaj opowiem Wam o książce "Robot w ogrodzie".

Uwielbiam sięgać po mało znane tytuły, próbować czegoś nowego, a przede wszystkim dzięki temu odkrywać książki, które naprawdę zasługują na uwagę. ,,Robot w ogrodzie" okazał się jedną z tych powieści, które chwytają za serce. Po jej przeczytaniu nie mam żadnych pytań i nie ukrywam, że jest mi przykro, że musiałam rozstać się z Benem i z Tangiem, ponieważ ich historia naprawdę mnie poruszyła.

Mogłoby się wydawać, że książka jest skierowana do młodszych czytelników, lecz nic bardziej mylnego! Śmiało mogę powiedzieć, że powieść autorstwa Deborah'a Install, powinien przeczytać każdy. Historia ma w sobie niejeden morał i mimo że przygody, które spotykają na swojej drodze, mogą wydawać się banalne, mogą wiele nauczyć.

Tak samo jak Ben uważam, że Tang jest wyjątkowy. Jest robotem, który potrafi odczuwać emocje, którego można traktować jak dziecko, które błądzi po omacku, szukając wsparcia dorosłych. Jak się okazało, to oni potrzebowali Tanga, a nie odwrotnie.

Zawsze zadziwia mnie, jak bardzo, historia zwykłego szarego człowieka może poruszyć. Książkę przeczytałam jednym tchem i z ogromną przyjemnością wrócę do niej za jakiś czas. Może fabuła nie jest zbyt skomplikowana, napisana prostym językiem, ale zdecydowanie miała coś w sobie. W tej powieści znajdziecie wszystko. Można się przy niej wzruszyć, przerazić, ale też przede wszystkim potrafi rozbawić do łez.

Fajne czytadło familijne.

Fajne czytadło familijne.

"Ben się nie zepsuł. Ben się naprawia" - tym hasłem mały robot skradł moje serce. Jest uroczą postacią, której nie mogłam nie polubić. Historia na pewno nie jest dla każdego, raczej dla osób lubiących coś, co mogłoby być współczesną baśnią.

Ciepła, wzruszająca, a także zabawna była to podróż wraz z Tangiem i Benem. Kiedy Ben odkrywa w swym ogrodzie małego robota Tanga żaden z nich nie podejrzewa jak spotkanie to odmieni ich życie. Nasz beztroski i bezrobotny bohater po opuszczeniu przez żonę postanawia wyruszyć w podróż swego życia, podróż która ma uratować zepsutego robota i na zawsze wpłynąć na życie obojga. Wspólne przygody i niezwykła przyjaźń jaka zawiązuje się między nimi pozwala Benowi inaczej spojrzeć na wiele spraw, a co za tym idzie w końcu udaje mu się dojrzeć i stawić czoła codziennym obowiązkom. Jak skończy się tak urocza historia i czy uda się odnaleźć kogoś kto pomoże Tangowi?,o tym przekonajcie się sami. Naprawdę warto!

Po około stu stronach odpadłam, bo nie lubię, kiedy autor książki traktuje mnie jak idiotkę. Relacja między małżonkami jest jak dla mnie bezsensowna i niezbyt wiarygodna, a jeszcze mniej wiarygodna jest relacja bohatera z tytułowym robotem, Tangiem, zachowanie tegoż Tanga (jest głupszy niż trzyletnie dziecko) oraz stosunek do Tanga ludzi, których bohater spotyka podczas Twojej podróży. Nie wspominając o tym, że sam fakt zaistnienia tej podróży jest czystym absurdem - mamy świat, w którym funkcjonują zaawansowane roboty i androidy, a bohaterowi nawet nie przyszło do głowy, że może skontaktować się (choćby mailowo) z firmą z Ameryki. Nie, on od razu wsiada w samolot i leci z Anglii do San Francisco. Świat przedstawiony ogólnie jest potwornie nieprzemyślany i niedopracowany, a bohaterowie durni. Nie polecam nikomu.

Okładka: 7,5/10
Treść: 7/10

Bardzo fajna książka. Z niezbyt skomplikowaną fabułą i napisana prostym językiem, a jednak miała coś w sobie.

Ben jest człowiekiem, który nie do końca potrafi ogarnąć życie wokół siebie. Jego brak odpowiedzialności i zaangażowania drażni jego zorganizowaną i robiącą karierę żonę. Któregoś dnia Ben znajduje w ogrodzie starego, zepsutego robota. Fascynuje go on do tego stopnia, że gdy okazuje się, iż robot jest zepsuty i potrzebuje szybkiej naprawy, Ben decyduje się pomóc mu za wszelką cenę. Wyrusza wraz z nim w daleką podróż, celem odszukania jego konstruktora. Niespodziewanie misja naprawy robota staje się pierwszą od bardzo długiego czasu rzeczą, w którą Ben angażuje się całym sobą. I tym razem nie ma zamiaru odpuszczać… Wspólna podróż z robotem, który wymaga jego troski i opieki, bardzo wiele go uczy. Ben zmienia się, i zaczyna rozumieć, że musi również zmienić swoje życie.

Przyjemnie się czytało.

Okładka: 7,5/10
Treść: 7/10

Uśmiałem się. Można zarzucić tej powieści banalność, ale taka ona ma być, taki jest jej urok. Nie znajdziemy tu technicznych nowinek o robotach i typowego sci-fi. Znajdziemy w niej dobrą dawkę humoru, ciekawą przygodę, a na koniec życiowy morał.

Książka łatwa do zrozumienia, takie proste "czytadło", a jednak daje dużo do myślenia i zachwyca takimi drobnostkami. Polecam dla tych, którzy chcą oderwać się od rzeczywistości, a jednak nie do końca. Mimo, że książka łatwa do pochłonięcia, to jednak dużo daje do myślenia o życiu, o społeczeństwie i przede wszystkim o emocjach.

• 2016
  • Obyczajowe
  • 2016
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Robot w ogrodzie