Słodka morska bryza

Sweet Salt Air
Świat Książki
2015-06-17
2015-06-17

Czy zdrada przyjaciółki może być przekuta ma dobro? czy to tylko pobożne życzenia? a może chęć rozgrzeszenia dawnych grzechów i win?...
Są sekrety, dawne grzechy, skomplikowana przyjaźń.
Do połowy książki fabuła ciągnie się monotonnie, po połowie rusza z kopyta i sprawia, że książkę wreszcie chce się czytać. A nie można tak było od początku ?

Są sekrety, dawne grzechy, skomplikowana przyjaźń.

Nie wiem czy będąc na miejscu Nikoli wybaczyłabym Charlotte, niemniej jednak książka ma dla mnie bardzo pozytywny wydźwięk.

Książka pełna zapachów, smaków, uczuć i emocji.
Wciąga...polecam...

Książka pełna zapachów, smaków, uczuć i emocji.
Wciąga...polecam...

O trudnej przyjaźni i konsekwencjach własnych decyzji

O trudnej przyjaźni i konsekwencjach własnych decyzji

"Słodka morska bryza" nie do końca okazuje się taka słodka. Dwie przyjaciółki, o różnych charakterach, których przed laty rozeszły się drogi: wiodąca spokojne życie u boku lekarza blogerka kulinarna Nicole i będąca ciągle w drodze dziennikarka Charlotte. Ich losy łączą się ponownie, gdy Nicole otrzymuje propozycję napisania książki na temat lokalnej kuchni wyspy Quinnipeague i postanawia poprosić o pomoc Charlotte. Nie zdaje sobie jednak sprawy, ze skrywanej przez Charlotte tajemnicy, której ujawnienie wpłynie na ich dalsze losy. Konsekwencje dawnych czynów i ujawnienie tajemnicy będzie miało wpływ nie tylko na główne bohaterki powieści, ale również na pojawiające się inne postacie, które były lub stają się bliskie bohaterkom.
Bardzo spodobała mi się ta książka. Na początku wydawało mi się, że będzie to typowy lekki romans osadzony w idyllicznej scenerii, jednak szybko okazało się, że jest to książka pełna emocji i skrywanych przez bohaterów tajemnic. "Słodka morska bryza" to powieść o słabościach a zarazem o sile charakteru, o wybaczeniu, o zaufaniu i zdradzie oraz o odnajdywaniu siebie.
Książkę czytało mi się lekko i bardzo szybko, z uwagi na przyjemny język i dużo opisów kulinarnych, dzięki którym wręcz czułam smak dań.

Bardzo przyjemna, wciągająca książka. Dawno nie czytałam, czegoś, co by mnie tak wciągnęło. Mimo, że nie do końca odpowiada mi styl pisarski autorki, to fabuła książki ciekawa, sceneria też przyjemna. Lekka książka, idealna na pierwsze powiewy wiosny :)

Dzieło napisane jest tak, że nie nudzi, a zaciekawia. Mogłoby mieć mniej stron. Zadowoleni będą fani dobrych powieści obyczajowych.

Pierwszą książkę Barbary Delinsky przeczytałam chyba w 2013 roku albo jeszcze wcześniej. Wiem, że gdzieś tam leży w moich stosach. W sumie nie pamiętam już, o czym była. Wiem, że tylko, że przeczytałam w wigilijny wieczór. Dlatego sięgając po jej nową powieść chciałam wyrobić sobie jakieś zdanie o jej twórczości, bo poprzednia książka liczyła może najwięcej sto pięćdziesiąt stron, lub po prostu mieć jakikolwiek ogląd, co do jej stylu pisania.
Dwie przyjaciółki: Charlotte i Nicole po dziesięciu latach spotykają się na jednej wyspie Quinnipeague. Charlotte, która jest dziennikarką i wolnym strzelcem w swoim zawodzie ma pomagać Nicole w napisaniu książki kucharskiej z przepisami z wyspy. Druga z przyjaciółek prowadzi bloga kulinarnego, który zdobył ogromną sławę oraz jest również żoną Juliana, słynnego neurochirurga specjalizującego się w operacji płodów. Dlaczego tak bliskie przyjaciółki nie wiedziały się przez dziesięć lat, a ich kontakt był niewielki? I dlaczego dla Nicole blog jest odskocznią od codzienności? Na te pytania bardzo szybko uzyskacie odpowiedzi, bo ja już w ciągu stu pierwszych stron je dostałam. A w co domyślniejszy czytelnik wyczuje pismo nosem już po prologu lub pierwszym rozdziale tak jak ja.
Każda z przyjaciółek ma swoje problemy z mężczyznami. Nicole ze swoim mężem Julianem, który odsuwa się od nie i odtrąca ją w trudnym dla niego momencie. Z kolei Charlotte ma problem ze znalezieniem tego jedynego, a gdy los splata jej ścieżki na wyspie z samotnikiem Leo jej życie całkowicie się zmienia. Polubiłam tego gościa, który początkowo był gburem i prostakiem, ale potem poznajemy go od innej strony, którą zdecydowanie da się lubić.
Wraz z upływem kolejnych stron dowiedziałam się trochę więcej o przeszłości Charlotte, ale nie powiem, żeby to jakoś wpłynęło na mój osąd. Charlotte nie była dobrą przyjaciółką, a co dopiero idealną. To, co zrobiła jest dla mnie okropna i w moim osądzie przyjaźni skreśliłabym ją z tej listy od razu. Charlotte po wyznaniu prawdy sądziła, że przyjaciółka od razu jej wybaczy. Powinna się cieszyć, że w ogóle Nicole dalej z nią rozmawiała. Nie wiem, czemu, ale miałam wrażenie, że jej skrucha nie była do końca szczera. Brakowało w tym wszystkim autentyczności, a przeważały głupie tłumaczenie. Z jednej strony lubiłam Charlotte, a z drugiej gardziłam nią z powodu tego, co zrobiła.
Książka jest pełna przepisów, a co za tym idzie smaków. Ciężko się ją czyta z pustym żołądkiem, więc zaopatrzcie się w coś do jedzenia, bo inaczej będziecie cierpieć katusze. Co do stylu autorki to momentami był toporny, a czasami płynny, by za chwilę być znowu szorstkim i trochę trudnym. Nie do końca umiem go określić, ale w ogólnym rozrachunku uważam, że jest poprawny.
Od połowy książka bardzo mnie wciągnęła i koniecznie chciałam ją czytać. Trochę szkoda, że dopiero od połowy, bo przez to ocena jest trochę niższa. Ogólnie dobrze mi się czytało. W większości przewidywalna, ale na reset po ciężkiej lekturze będzie idealna.

"Każdy człowiek pragnie miłości, jeśli zdoła pokonać strach przed obnażeniem." ~ Barbara Delinsky, Słodka morska bryza, Warszawa 2015, s. 34.

Opowieść o dwóch najlepszych przyjaciółkach Charlotte i Nicole, które uwielbiają spędzać wakacje na idyllicznej wysepce Quinnipeague.
Jednak przez szereg kłamstw i sekretów skutecznie je rozdzielił, nie chciały się kontaktować ze sobą, były pogniewane na siebie.
Charlotte to energiczna dziennikarka i podróżniczka,a Nicole to blogerka kulinarna wiodąca spokojne życie w Filadelfii u boku swojego męża neurochirurga Juliana.
Gdy Nicole otrzymuje propozycję napisania książki, która będzie poświęcona wyspiarskiej kuchni, dołącza do niej Charlotte,spędzają obie wspólne wakacje, licząc na pomoc i w zbieraniu interesujących o tym materiałów.
Wstydliwa tajemnica, sekrety rodzinne, bardzo dobra fabuła książki..zaskakująca, akcja świetna.
"Słodka morska bryza" to powieść ciekawie napisana,urzekła mnie chwyta za serce, wzruszająca i wspaniała książka.
Jestem bardzo zachwycona, przyjemnie się czytało, autorka zaskoczyła mnie niebywale piękną historią dwóch przyjaciółek, łączącej je mocną więzią przyjacielską mimo, tajemnicy jaka ich dzieliła to przetrwała ich przyjaźń, wybaczyła swojej przyjaciółce zdradę męża, podziwiam Nicole za wielkoduszność,za dobre serce.
Barbary Delinskiej trafiła do mnie jej książka wzruszyłam się do łez, gdy ją czytałam na poprawienie nastroju to idealna powieść dla kobiet!!
Po prostu cudowna!!!

Łatwa i przyjemna na niedzielne popołudnie.

Łatwa i przyjemna na niedzielne popołudnie.

• W bibliotece
  • Prawdziwe Historie