Ten słynny kostium

2015-06-02
2015-06-02
Nina Dzierżawska
Nina Dzierżawska

Uwielbiam opowieści o przedmiotach, chyba bardziej niż o ludziach. Wybitny pisarz potrafi zakląć w niepozornym przedmiocie całą głębię ludzkich uczuć i przeżyć - dlatego chyba każdemu ze znienawidzonych lektur szkolnych tak zapada w pamięć "Kamizelka", że mimo natłoku obszerniejszych dzieł, treść tej nowelki można bez trudu przywołać po latach.
W przypadku "Tego słynnego kostiumu" niestety potencjał jest trochę zmarnowany miałką opowieścią o różnicach klasowych i banalnym romansem.

W przypadku "Tego słynnego...

Książka opowiada o losach krawcowej Kate, która ma za zadanie uszyć różowy kostium Jacqueline Kennedy.

Krawcowa ma wręcz obsesję na punkcie tego ubioru, do tego aspiruje do "wyższych sfer", ale rzeczywistość trzyma ją od nich z daleka. Kobieta marzy o awansie, o bywaniu na salonach, o pięknych strojach, przyjęciach i balach. Marzy również o wspaniałej miłości, związku z cudownym dżentelmenem. Życie niestety zamiast tego zsyła na jej drogę zakochanego rzeźnika o konserwatywnym światopoglądzie. I jak tu zaznać romantycznej miłośc?

Książka jest napisana lekkim, przyjemnym językiem, jest to powieść idealna na lato, wakacje lekka, kobieca, niemeczaca.

Nie zabraknie w niej pasji, miłości, ambicji, plotek,dazenia do osobistego szczęścia, a wszystko to w cieniu losów nieznanej krawcowej Kate i sławnej Jacqueline Kennedy.

Tak jak napisałam, książka jest lekka i przyjemna, jedyne co może nudzić to obsesyjne zachowanie Kate i długie opisy obróbki materiałów.

2030

Zbeletryzowana historia słynnego różowego kostiumu Jacqueline Kennedy, w którym podrozówała do Dallas gdy zginął jej mąż-prezydent.
Jej losy, liczne obowiązki jako Żony ukazane są przez pryzmat zmagań niejakiej Katie pracownicy domu mody która miałą za zadanie uszyć strój taki sam jak Chanel. Coco Chanel odmówiła sygnowania projektu swoim nazwiskiem, a właścicielki Chez Ninon uprawiały naganny proceder wizytacji salonów francuskich czy innych modnych i szykownych projektantów by kopiować ich kreacje.
To Katie była odpowiedzialna za wykonanie serii modelów, zdobycie odpowiednych materiałów. W razie niepowodzenia czy też wykrycia przez Żonę fałszerstwa to ona stałaby się kozłem ofiarnym, ale podjęła się tego wyzwania.
Nacisk położony jest na ukazanie dylematów i trudności, z jakimi mierzyła się bohaterka. Katie ma specyficzną sytuację, aspiruje do eleganckiego towarzystwa, choć jej mąż to prosty rzeźnik i to zderzenie dwóch światów z czasem przytłacza kobietę. Z jednej strony pracownia krawiecka jest jej przepustką do lepszego świata i spełnieniaaspiracji, z drugiej chciałaby też realizować się jako małżonka. Postać Żony, jej zachowanie i niektóre bulwersujące wypowiedzi, dziwactwa i zwyczaje ukazana jest tylko w migawkach, wyrywkowo.
Ogólnie dość prawdopodobna wersja stworzenia tego słynnego ubioru. Jako ciekawostka godna polecenia, z tym że napisana dość prostym niewyszukanym językiem. Możecie uznać za nużące opisy skręcania wełny, techniki wytworzenia tego kostiumu, wymagającego nakładu sił i innych szczegółów technicznych.

Jackie Kennedy - kobieta nieskazitelna, Pierwsza Dama, Żona, ikona mody lat 60. i 70. - zawsze w centrum uwagi, w świetle reflektorów. To jednak nie żona JFK została główną bohaterką książki. Jest nią bowiem jedna z szwaczek pracowni krawieckiej Chez Ninon - Kate.

Kate przybyła do Stanów z Irlandii, w której pozostawiła dom rodzinny i ukochanego ojca. Szycie jest całym jej życiem, a szycie dla tak wyjątkowej osoby jaką jest żona prezydenta Kennedy'ego to dodatkowy zaszczyt. Całe życie Kate skupia się wokół pracy, która jest nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim ukochaną pasją.

Historia Kate i Jackie Kennedy splata się wraz z zamówieniem Białego Domu, na szczególny kostium dla pani prezydentowej - bowiem na idealną, różową kopię zestawu Chanel. Ten "piękny kostium" - jak mówił o nim agent Secret Service, który własnym ciałem osłaniał Jackie w czasie zamachu w listopadzie 1963, towarzyszy nam przez cały utwór. Szczególnie ulubiony kostium Żony, na którym później zastygły krople krwi prezydenta.

Ten słynny kostium - to książka, którą czyta się jednym tchem, która pozwala się zamyślić i rozmarzyć. Historia opowiedziana przez panią Nicole Mary Kelby to fikcja literacka, oparta jednak na faktach i z niewymuszoną elegancją ukazująca kulisy "wielkiego świata".

Polecam ją wszystkim miłośniczkom rodziny Kennedych, słynnych domów mody, tym które zaczytują się w literaturze kobiecej i tej opisującej życie słynnych kobiet na przestrzeni wieków, a także wszystkim, którzy liczą na lekturę przyjemną, momentami rozczulającą z odrobiną klasy i elegancji.

Bluzka miała zostać wykonana ze szczególnego rodzaju jedwabnej szarmezy. Tkanina była niezrównanie miękka, toteż trzeba było zszyć ją za pomocą czarów i nadziei. Kostium był niewiarygodnie delikatny i dekadencki. Wszystko w nim było luksusowe i zmysłowe- i na tym polegała jego tajemnica.

Kopia czy nie, uszycie czegoś takiego było niewyobrażalne. Cudownie niewyobrażalne.

Kate wiedziała, jakie zachwyty wzbudzi ten piękny strój, kiedy włoży go Jackie Kennedy. Pierwsza dama była ikoną stylu, każda kobieta chciała wyglądać tak jak ona.
Kate znała jej ubrania na pamięć. Każda pliska, każdy szew, każda haftka przechodziły przez jej ręce.
To ona uszyła legendarny różowy kostium a'la Chanel.

N.M. kelby wyrafinowanym literackim ściegiem zszywa ze sobą losy dwóch kobiet- jednej stojącej w świetle reflektorów, drugiej wiecznie ukrytej za kulisami. Ukazuje od podszewki świat tworzącej się amerykańskiej mody, opisując zmagania nowojorskiego butiku Chez Ninon z europejską królową mody- Coco Chanel. Efektem jest powieść niczym kreacja haute couture- olśniewająca, elegancka, ponadczasowa.

Słynny kostium o jakim nowa w powieści to różowy kostium, który po raz ostatni miała na sobie Jackie Kennedy w dniu tragicznej śmierci męża. Od czasu śmierci Kennedy'ego kostium znajduje się w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie. Leży obok innych rzeczy związanych z tym tragicznym dniem. Są tam między innymi: biały sznurowany gorset ortopedyczny prezydenta, zadraśnięty kulą krawat i rozcięta przez sanitariuszy koszula.

Czytając tą książkę należy pamiętać, że niniejsza książka jest historyczną fikcją literacką opartą na faktach.

Kopia czy nie, uszycie czegoś takiego było niewyobrażalne. Cudownie...

To powieść o uzdolnionej i pełnej pasji dziewczyny z zaplecza, której przyszło zmagać się z domem mody Chanel, walczyć i kombinować tak, aby coś wyszło, aby ostatecznie miało wspaniały kształt. Książka o tym jak stworzyć kopię ale pomimo to oryginalną. Jest to możliwe dzięki pasji, dzięki wczuciu się w emocje i oczekiwania osoby, która kostium będzie nosiła. Każdy ubiór szyty był z myślą o osobie, o chwili, o odczuciach, o sytuacji. Dlatego każda kopia była jak oryginał. Dzięki oddaniu się swojej pracy, Kate była bardzo cenioną krawcową butiku Chez Ninon. Ciekawa opowieść zdradzająca cząstkę z życia Jacqueline Kennedy, choć oprócz paru faktów nie wiemy dokładnie co jest prawdą, a co fikcją literacką. Jednak moim zdaniem dzięki temu powieść owiana jest pewną dozą tajemniczości. Nie wiemy też ile prawdy jest w wydarzeniach z życia Kate. Ale od głównej postaci możemy nauczyć się samozaparcia, zatracenia w pasji, podejmowania przemyślanych decyzji, nie słuchania głosów innych, a nawet religijności, podejścia do wiary i łączenia zdrowego rozsądku z głosem serca.

2029

Jacqueline Kennedy - znana, jako Jackie, żona 35 prezydenta Stanów Zjednoczonych.Nie pozostawała w cieniu małżonka, tylko czynnie uczestniczyła w życiu publicznym, jednak starała się zachować prywatność swoich dzieci.
Słynny różowy kostium stał się symbolem zabójstwa jej męża w 1963, oraz ikoną lat 60 XX wieku.

O tym właśnie jest ta opowieść.
Przedstawiono tu cały proces tworzenia ubrań dla Pierwszej Żony, która nie mogła przecież chodzić w byle czym, a jednocześnie, nie zawsze były to stroje z renomowanych domów mody, sprawiały tylko takie wrażenie.Przynajmniej w tej książce, jest to tak przedstawione.
Cały sztab ludzi głowił się nad tym, co może zaoferować Pierwszej Damie.Nie zostawali jednak z pustymi rękami, Jackie, często przysyłała projekty strojów, które, uważała, będą ją godnie reprezentować, ale i całe państwo.
Cała historia, przedstawiona jest tutaj, z punktu widzenia paru osób i każda z nich, ma inne spojrzenie na swoją pracę, czy zabójstwo w Dallas.

Widzę, że pozycja ta, ma bardzo niskie oceny, nie rozumiem jednak, dla czego.
Mnie cała ta gawęda wciągnęła i przeczytałem z zainteresowaniem.
Polecam.

O tym właśnie jest ta opowieść.
Przedstawiono tu cały proces...

Kate jest młodą, sympatyczną dziewczyną, która opuszcza dom rodziny, aby rozwinąć skrzydła w wielkim świecie nowojorskiego salonu mody. Wydaje się, że dziewczyna pracuje w dość zwyczajnym miejscu – szyje, dokonuje ostatnich poprawek przy strojach, skrupulatnie i sumiennie doszywa guziki, poprawia pagony, kołnierzyki i wbija swą kobiecą ręką igły w manekiny. Pewnego razu otrzymuje zadanie, jakie przekracza najśmielsze ludzkie oczekiwania. Cały salon amerykańskiej mody, Chez Ninon jest pod wrażeniem, pełen ekscytacji. Ranga tego zadania jest wysoka. Pracownicy zakasłają ręce, nie mogą się doczekać przymiarek, odcinania materiału. Właścicielki salonu od dawna inspirujące się modą wprost z francuskich wybiegów, kupiły projekt znakomitej i niezastąpionej projektantki – Coco Chanel. Kostium jest zachwycający – o prostym kroju, uroczy, niesamowicie delikatny, ale też niezwykle luksusowy jak przystało na Jackie Kennedy, kobietę, do której ma trafić ukończone dzieło. Kate, której wykonanie jej właśnie przypadło, jest wniebowzięta, a zarazem zaszczycona faktem, że to uszycie zostało złożone na jej dłonie. Niestety, w trakcie przymiarek, pierwszych cięć materiału dochodzi do wielu drobnych, nieprzyjemnych wypadków. Praca Kate nad kostiumem wymyka się spod kontroli, dziewczyna dostaje obsesji na jego punkcie, postanawia przyszykować własną wersję kostiumu. W tle owych wydarzeń w której na pierwszym planie zdecydowanie dominuje historia wykonania różowego kostiumu dla Pierwszej Damy, ikony stylu – przeplatają się losy tej drobnej, zwyczajnej Kate, która wbrew obawom, strachu postanawia związać się z prostym, o dość specyficznym stylu bycia rzeźnikiem.

„Każda kobieta chciała wyglądać jak Jackie Kennedy. To Kate znała jej ubrania na pamięć. Każda pliska, każdy szew, każda haftka przechodziły jej przez ręce. To ona uszyła legendarny różowy kostium a'la Chanel.”

Autorka lekkim piórem opowiada historie dwóch kobiet, jednej stojącej w świecie reflektorów, drugiej wieczniej ukrytej za kulisami.
Ta krótka powieść ukazuje od podszewki świat tworzącej się amerykańskiej mody, inspirując się francuską, opisując zmagania szwaczek z europejską królową mody – Coco Chanel.

Olśniewająca, elegancka, ponadczasowa na jeden wieczór powieść – dedykowana szczególnie znawcom mody, ale nie tylko, polecam również blogerom, przyszłym studentom artystycznym, osobom podejmującyn się nauki związanej z modą, dla kostiumografów, charakteryzatorów ale przede wszystkim ta powieść powstała z przesłaniem dla miłośników Coco Chanel, Jackie Kennedy oraz pasjonatów mody na przestrzeni wieków.
W tej książce Czytelnik subtelnym krokiem wejdzie w świat tysiąca pojęć, których znawcom mody, jej pasjonatom na pewno nie będą obce ;)

agraaafka (Sztukater.pl),moja ocena

Ten słynny kostium to historia pewnego kostiumu, a ściślej rzecz ujmując – jego krawcowej, która zafascynowana jest osobą która ów kostium będzie nosić. Jackie Kennedy – bo o niej mowa – to niekwestionowana ikona stylu, ubierana przez najlepszych francuskich projektantów. Lecz paryskie kreacje – tudzież ich zawrotne ceny – budzą narastające niezadowolenie amerykańskich obywateli... W sukurs prezydentowej przychodzi nowojorski butik Chez Ninon, prowadzony przez dwie leciwe panie. Właścicielki od dawna inspirujące się modą z paryskich wybiegów, kupiły projekt znakomitej Coco Chanel. Kostium jest zachwycający – wdzięcznie różowy, niesamowicie delikatny, niebywale luksusowy. Jego wykonanie przypadło w udziale irlandzkiej imigrantce – zręcznej Kate. Dziewczyna jest prawdziwie zafascynowana Jakie Kennedy – jednak jej uwielbienie dla Pierwszej Damy wymyka się spod kontroli, budząc niewybredne komentarze i salwy śmiechu w sąsiedztwie. Książka demaskuje reguły rządzące światem mody – podkradanie projektów, szycie podróbek, intratne interesy właścicieli domów mody, żmudną pracę szeregowych szwaczek. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o dziewczynie, która ze świata fantazji wpada wprost w ramiona mężczyzny z... zupełnie innego świata.

Zamach na Johna Kennedy’ego był chyba jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Stanów Zjednoczonych, ale zapisał się w pamięci nie tylko tego narodu. Większość ludzi kojarzy charakterystyczne sceny z tego wydarzenia, w tym – żonę prezydenta w pewnym niezwykle szykownym kostiumie.
Jackie Kennedy była ikoną stylu, jednak swój wygląd zawdzięczała przede wszystkim zwyczajnym dziewczynom, szwaczkom z domów mody. Jedną z takich szwaczek jest Kate, młoda, lecz niezwykle utalentowana dziewczyna pracująca dla ChezNinon. To ona dostaje zadanie stworzenia kostiumu, który będzie idealną kopią modelu Chanel.
Nie jestem wielką fanką haute couture, nie oglądam pokazów mody (zresztą, może to i dobrze),ale są takie projekty, które kojarzę. Jednym z nich jest słynny kostium Chanel, który nieodmiennie kojarzył mi się właśnie z osobą Jacqueline Kennedy. Tym większe było moje zdziwienie, kiedy przeczytałam, że tak naprawdę nie było to oryginalne Chanel. Nie ma bowiem co ukrywać – to nie Jackie Kennedy ani Kate są głównym elementem tej książki. Jest nim po prostu kostium: z pozoru niewiele znaczące, zszyte z sobą kawałki materiału.
Okazuje się jednak, że kostium ma wielką moc: tak wielką, że na zawsze zmienia losy Kate, zwyczajnej szarej dziewczyny. Znacie to? Szara mysz zaczyna nagle marzyć o wielkim świecie, o blichtrze, sławie, ale w zamian może pozwolić sobie jedynie na jego namiastkę i wiele wyobrażeń. Muszę przyznać, że Kate nie do końca przypadła mi do gustu: momentami niezmiernie mocno irytowało mnie jej marzycielstwo i nieprzystające do jej statusu wyobrażenia. Żałuję, że w pewnym momencie okazało się, że ta miła w gruncie rzeczy dziewczyna zachowuje się wręcz nielogicznie i nieodpowiedzialnie. Żałuję też, że w tak niewielkim stopniu pokazano, jak kostium związał z sobą losy ubogiej szwaczki i pani prezydent, bardzo niewiele miejsca poświęcono bowiem właśnie Jackie Kennedy, pojawia się ona w książce zaledwie epizodycznie, a i wtedy zwykle jest prezentowana oczami innych bohaterów.
Za to za niezwykle udaną uważam kreację właścicielek ChezNion, dwóch starszych pań, które ekscentrycznym podejściem do mody próbują zamanifestować swoją pozycję na rynku mody, a przy tym są tak wyraziste, że naprawdę trudno uwierzyć, że znamy je tylko z kart powieści. Kolorowe, ekscentryczne, pewne swojego zdania – czy nie tak wyobrażamy sobie właśnie kreatorów mody?
Książkę czyta się przyjemnie i szybko dzięki zastosowanym opisom, choć momentami dla osób niezainteresowanych specjalnie modą szczegóły niektórych zabiegów krawieckich mogą być nużące i niepotrzebne. Autorka posługuje się jednak językiem sprawnie, z dużym wyczuciem i generalnie nie można jej stylowi nic zarzucić (a niemała w tym pewnie zasługa także polskiej tłumaczki).
„Ten słynny kostium” spodoba się głównie paniom zainteresowanym modą, a także tym, które w dzieciństwie lubiły czytać bajkę o Kopciuszku, choć tutaj zakończenie nie jest aż tak zjawiskowe. Idealna książka na lato, lekka i przyjemna, na wakacyjne wojaże i leniwe wieczory.

• Moda
  • 2016
  • Wygrane w konkursach
  • Wyzwanie książkowe 2018
  • Modne treści

Dodaj cytat z książki Ten słynny kostium