Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza

Okładka książki Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza Katarzyna Marciniak
Okładka książki Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza
Katarzyna Marciniak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Moja pierwsza mitologia (tom 1) Seria: Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Moja pierwsza mitologia (tom 1)
Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Nasza Księgarnia
2013-11-09
2013-11-09
mitologia legenda dla dzieci

Okładka książki Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru
Zaskórniaki i ... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi Joanne Ryder, Laurence Yep
Poradnik dla s... Joanne Ryder, Laure...
Okładka książki Kocie kłopoty Grzecznego psa Wojciech Cesarz, Joanna Rusinek, Katarzyna Terechowicz
Kocie kłopoty ... Wojciech Cesarz, Jo...
Okładka książki Na tropie skradzionego Kamienia Chaosu IC4DESIGN, Hiro Kamigaki, Chihiro Maruyama
Na tropie skra... IC4DESIGN, Hiro Kam...

1962

Genialna mitologia dla dzieci. W prosty, przystępny sposób, opowiada o wierzeniach starożytnych Greków i Rzymian. Tłumaczy też niektóre powiedzonka, które wywodzą się z mitów, a są używane współcześnie.

Dla dzieci idealna

Dla dzieci idealna

Dobrze napisana książka dla dzieci około 7-8 lat.
Podobały mi się wyjaśnienia przysłów związanych z Mitologią na podstawie różnych sytuacji w życiu. Piękne ilustracje narysowane przez Martę Kurczewską sprawiają, że czasem sięgam po tą książkę tylko po to żeby przyjrzeć się obrazkom.
GORĄCO POLECAM

Dobrze napisana książka dla dzieci około 7-8 lat.
GORĄCO POLECAM

Książka ciekawie opisana, często występujące tam zdarzenie opisaną są w fajny i śmieszny sposób, a do tego książka jest przydatna. ( Polski). Polecam wszystkim! Dzięki niej mitologia staję się wspaniałą zabawą :)

Polecam 7 letniemu synkowi się podobało a i ja odświeżyłam sobie pamięć. Piękna podróż po śladach starożytnych bogów, herosów, różnych stworzeń. Polecamy piękne ilustracje oraz historie "z dzisiaj" z wyrażeniami i zwrotami do dziś używanymi.

„Mitologia” Parandowskiego to zmora jednych uczniów, a miłość drugich (najczęściej to pierwsze…). Pamiętam swoje „pierwsze” spotkanie z greckimi opowieściami. Miałam mieszane uczucia. Teoretycznie – podobnie jak w Biblii – można znaleźć tu wszystko: romans, kryminał, obyczaj. Brzmi jak książka idealna? Nie do końca, zwłaszcza w momencie kiedy ogrom imion, wydarzeń i co najgorsze – wzajemnych powiązań – trzeba było recytować udając, że wszystko rozumiem i wcale nie wyuczyłam się tego na pamięć (gdzież bym śmiała!). Brutalna, ale smutna prawda. Z drugiej jednak strony, mitom greckim nie można odmówić swoistego czaru i przyciągającej, fascynującej, niezwykle wartkiej fabuły.

Mając w pamięci te wszystkie uwagi, z lekkim dystansem sięgałam po „Moją pierwszą mitologię”. Zrobiłam to z dwóch powodów. Po pierwsze spodobała mi się okładka i styl ilustracji, jaki – jak się później okazało – pojawia się w całej książce. Popełniłam wprawdzie bibliotekarskie faux pas – oceniłam książkę po okładce! Cóż, będę musiała z tym faktem żyć… Ale było warto! Nie ukrywam, że byłam również najzwyczajniej w świecie ciekawa, jak autorka poradzi sobie z przekładem mitologicznych historii na język przyjazny dzieciom. Bałam się, że Katarzyna Marciniak zamorduje starożytne historie, pełne brutalności, zdrad, poligamii i stworzy poprawną bajeczkę, w której ciężko będzie się doszukać oryginalnych opowieści. I tu muszę przyznać się do swojego błędu (choć nie ukrywam, że robię to z bólem serca i ujmą na honorze…). Autorka znalazła złoty środek, pisząc „Moją pierwszą mitologię” w sposób wciągający zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsi otrzymali książkę pełną fascynujących opowiadań, w których aż roi się od fantastycznych postaci i stworzeń. Zawiłe i skomplikowane historie są jednocześnie przedstawione w sposób prosty (nie mylić z prostackim!) i zrozumiały. Katarzyna Marciniak nie potraktowała jednak młodych odbiorców „z góry” i nie przyjmuje, że są głupsi niż ma to miejsce w rzeczywistości. Nie zrezygnowała z wszystkich „kont­rowe­rsyj­nych­” wątków, ujęła je tylko odrobinę delikatniej. Zeus nadal jest kobieciarzem, a relacje między postaciami można porównać do „Mody na Sukces” w czasach swojej największej popularności. Mimo to podczas czytania uderzyła mnie subtelność i gracja, z jaką autorka podjęła się poruszania tematów, które mogą wywołać niewygodne pytania wśród dzieci. Oczywiście, że niejeden bardziej wnikliwy i błyskotliwy mały czytelnik zaskoczy swoich rodziców pytaniem, czemu każdy bohater miał swój własny harem. Uwierzcie jednak, że wątki tego typu są tak umiejętnie wplecione między wersami, że wytłumaczenie ich swoim pociechom nie powinno być trudne.

„Moja pierwsza mitologia” ma też cechy edukacyjne. Pojawiają się w niej związki frazeologiczne stosowane również dziś, których korzenie wywodzą się ze starożytnej Grecji. Są zrozumiale wytłumaczone i mało tego! W każdym rozdziale znajduje się sekcja „dziś”, w której podany jest przykład użycia danego powiedzenia we współczesnym świecie. Dodam tylko, że wszystko to okraszono sporą dawką humoru tak, że również dorośli czytelnicy złapią się na parskaniu pod nosem przy co lepszych fragmentach.

Podsumowując! Jako bibliotekarz, mówię zdecydowanie tak. Moja pedagogiczna „strona” również głosuje za przeczytaniem. Prywatna ja? Tak, tak, tak! Minus? Językowi konserwatyści mogą być zawiedzeni dość luźnym stylem wypowiedzi, który moim zdaniem zachęci dzieci i pomaga uniknąć niepotrzebnego patosu.
Wołajcie swoje dzieci i do dzieła – dajcie się porwać mitologicznemu światu. A jeśli akurat nie macie obok siebie dzieci… Cóż, ja czytałam w pojedynkę i się nie wstydzę!

Polecam!

Mitologia ma w sobie coś niezwykłego, coś co sprawia, że tuż po jej odłożeniu mam ochotę sięgnąć po nią znowu. Przy kolejnych razach wydaje mi się, że znów umknęło mi coś ważnego. Marzę o tym, by wreszcie zapamiętać te wszystkie występujące między postaciami zależności oraz związane z nimi wydarzenia. Mitologię Parandowskiego czytałam co najmniej trzy razy, ale dalej czuję spory niedosyt. Między innymi dlatego wraz z Synkiem sięgnęliśmy po mitologię w nieco bardziej przystępnej odsłonie, która ma za zadanie zachęcić młodego czytelnika do zgłębiania najbardziej znanych mitów.

"Moja pierwsza mitologia" składa się z dwóch rewelacyjnie wydanych tomów, podzielonych na pięć głównych części: Dzieciństwo bogów i ludzi, Przygody herosów, Przemiany, Bestiariusz oraz W królestwie Hadesa. Na kolejnych stronach przybliżone zostały najbardziej znane opowieści z mitologii greckiej i rzymskiej, począwszy od wyłonienia się bogów z chaosu. Kolejne historie opowiedziane zostały w sposób prosty i zrozumiały dla młodego czytelnika - zarówno słownictwo, jak i formę opowieści dobrano do rzeczywistego wieku odbiorcy. Następujące po sobie mity zostały przedstawione w nieco żartobliwej, a przez to bardziej przystępnej postaci. Do lektury zachęcają także krótkie rozdziały oraz liczne i oddziałujące na wyobraźnię czytelnika ilustracje.

Rewelacyjnym rozwiązaniem okazało się zamieszczenie w publikacji podrozdziałów, wyjaśniających młodemu odbiorcy znaczenie najbardziej znanych związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii, np: strzała Amora, nić Ariadny, szata Dejaniry, czy marsowa mina. Czytelnik ma okazję nie tylko poznać znaczenie tych wyrażeń, ale także zapoznać się z przykładami ich zastosowania w codziennych sytuacjach.

Dwutomowa "Moja pierwsza mitologia" została zaopatrzona w twarde oprawy oraz ciekawe i rzucające się w oczy projekty okładek, co sprawia, że jest to kolejna wydawnicza perełka od Naszej Księgarni. Ilustracje autorstwa Marty Kurczewskiej są przeurocze i dopracowane w najmniejszych detalach, ale to już standard w wykonaniu tej niezwykle utalentowanej rysowniczki. Ilustratorka po raz kolejny zdecydowała się na jasne, pastelowe barwy, które w książkach dla dzieci lubię najbardziej. Bohaterowie mitologii zostali przedstawieni w sposób zabawny i po dziecinnemu piękny. Jestem prawdziwie zakochana nie tylko w tej publikacji, ale również w innych pracach tej rysowniczki, które od jakiegoś czasu konsekwentnie kompletujemy. Jeśli jeszcze nie kojarzycie Marty Kurczewskiej, to koniecznie rozejrzyjcie się za jej pracami.

"Moja pierwsza mitologia" przypadnie do gustu dzieciom w różnym wieku. Młodsze z pewnością zwrócą uwagę na zabawne i przyjemne dla oka ilustracje, z kolei starsze będą mogły samodzielnie śledzić przygody najbardziej znanych bohaterów świata starożytnego i zadziwiać dorosłych znajomością popularnych związków frazeologicznych. Mity zaprezentowane przez Katarzynę Marciniak nie odbiegają treścią od tych opowiedzianych przez Jana Parandowskiego, dlatego książka z powodzeniem może służyć także dzieciom w wieku szkolnym. Również rodzice dzięki regularnemu czytaniu swoim pociechom będą mieli okazję przypomnieć sobie omawianą przed laty lekturę, która mimo upływu lat nie traci na swej wartości. Historie znajdujące się na kartach mitologii z powodzeniem można odnieść do współczesnych sytuacji, co we wspomnianych wyżej podrozdziałach uczyniła również autorka książki.

"Moja pierwsza mitologia" to pod wieloma względami publikacja, którą warto mieć swoich domowych zbiorach. Zachwyca nie tylko zaprezentowana treść, ale również solidne i dopracowane wydanie. Zapewniam, że książkami warto obdarować jakieś łaknące wiedzy i lubiące czytać dziecko. Obcowanie z tą publikacją to prawdziwa przyjemność.

Od dziecka nie przepadałam za mitami, wolałam zdecydowanie bardziej swojskie klimaty; baśnie, legendy, podania. Świat Greków i Rzymian wydawał mi się tak odległy i mało interesujący, że zgrzytałam zębami ze złości zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum, że znów jestem zmuszana do ich czytania. Teraz widzę, że nie trafiłam na nikogo, kto ciekawie przedstawiłby mi ten świat, ani na takie opracowanie, które w jakiś sposób zachęciło by mnie do poznania mitycznych bohaterów. W tej chwili jest mnóstwo tak interesujących wydań, zarówno dla dzieci i dla dorosłych, że nie sposób je pominąć czy nie zauważyć. „Moja pierwsza mitologia” Katarzyny Marciniak jest jedną z takich pozycji na której nasze oko od razu się zatrzymuje. Barwna, wesoła okładka przyciąga wzrok, a ilustracje Marty Kurczewskiej jeszcze bez poznania treści intrygują i zmuszają do uśmiechu. Autorka głównymi bohaterami uczyniła zwierzęta i to one poprzez poznawanie różnorakich związków frazeologicznych np. nić Ariadny czy puszka Pandory, zapraszane są do świata mitów, gdzie znajdują ich rozwiązanie i sytuacje, które były powodem ich powstania. Przedstawione w zabawny sposób historie, absolutnie treścią nie odbiegają od swoich pierwowzorów, zdecydowanie tylko jest łatwiejszy język, jakim są napisane. Prosty, konkretny, bez wykorzystywania skomplikowanych określeń, pozwala dziecku bardzo szybko zanurzyć się w świat greckich herosów i bogów, poznać ich imiona (również rzymskie) jak i całą , często skomplikowaną genealogie. Dobrym rozwiązaniem są również umieszczone pod koniec każdego rodzaju krótkie notki, zawierające informacje, jak w tej chwili można poprawnie wykorzystywać pewne powiedzenia, biorące swój początek ze świata mitów. Przełożenie pewnych informacji na nasze realia to doskonały pomysł, dziecko dużo łatwiej wyłapuje pewne podobieństwa i szybko odkrywa jak ważną role pełnią one zarówno w naszej kulturze, jak i historii.
Warto zwrócić również uwagę na samo wydanie. Mocna twarda oprawa, szyte strony na pewno pozwolą na dłuższe użytkowanie tomów, a duża czcionka pomoże w samodzielnym czytaniu. Muszę przyznać, że pozycja ta cieszy się u mnie w domu ogromnym powodzeniem, zarówno syn na początku trochę sceptycznie nastawiony, jak i ja, chętnie do niej zerkamy. I choć oboje z różnych powodów, on ze względu na treść, ja z powodu prac Marty Kurczewskiej uważam, że jest to zdecydowanie jedna z najbardziej czytanych u mnie w domu książek, w ostatnim czasie. Jak widać mity są stale żywe, a ich przesłanie nie traci nic na aktualności. Zdecydowanie polecam!

Piękne wydanie. Historie/Mity napisane (a raczej zredagowane) przez autorkę pobudzają nie tylko dziecięcą wyobraźnię, ale też przenoszą dorosłych do czasów ich dzieciństwa. Przepiękne ilustracje, które maja swój niepowtarzalny styl. Dodatkowym plusem są tzw sekcje "Dziś". Znajdują się one zawsze na końcu każdego rozdziału i w doskonale prosty oraz przystępny sposób, tłumaczą młodemu czytelnikowi jak prawidłowo stosować związki frazeologiczne, które pochodzą ze świata mitów.
Osobiście polecam, każdemu kto ma w domu lub w gronie znajomych młodego mola książkowego.

Kochani polecam serdecznie ...
Książka jest świetna...
Tak wiele rzeczy sobie przypomniałam dzięki niej :)
Powstanie świata, bogowie, zwierzęta które są poświęcone dla bogów, potwory i herosi..
Kochani dzieciaczek z pewnością wiele wyniesie dzięki tej książce.

Kochani polecam serdecznie ...
Książka jest świetna...
Tak wiele rzeczy sobie przypomniałam dzięki niej :)
Kochani dzieciaczek z pewnością wiele wyniesie dzięki tej książce.

• Dziecięce
  • Dla dzieci