Wielki Książę Konstanty i Joanna Grudzińska

Okładka książki Wielki Książę Konstanty i Joanna Grudzińska Władysław Bortnowski
Okładka książki Wielki Książę Konstanty i Joanna Grudzińska
Władysław Bortnowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Łódzkie
1981-01-01
1981-01-01
Joanna Grudzińska XIX wiek

Okładka książki Słowiańszczyzna i dzieje powszechne : studia ofiarowane Ludwikowi Bazylowowi w siedemdziesiątą rocznicę Jego urodzin Władysław Bortnowski, Hieronim Grala, Elżbieta Hornowa, Ireneusz Ihnatowicz, Leszek Jaśkiewicz, Genowefa Kurpisowa, Zbigniew Kwiecień, Marian Leczyk, Zofia Libiszowska, Zygmunt Łukawski, Jerzy Maternicki, Jerzy Ochmański, Jerzy Purc, Izabella Rusinowa, Władysław Andrzej Serczyk, Jerzy Skowronek, Andrzej Skrzypek, Jan Sobczak, Zofia Sokolewicz, Andrzej Szwarc, Mieczysław Tanty, Elżbieta Trela-Mazur, Liliana Trzebska, Jan Tyszkiewicz, Maria Wawrykowa, Paweł Wieczorkiewicz, Tomasz Wituch, Andrzej Zahorski, Mirosława Zakrzewska-Dubasowa
Słowiańszczyzn... Władysław Bortnowsk...
Okładka książki Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania. Władysław Bortnowski, Józef Dutkiewicz, Henryk Kocój, Genowefa Kurpisowa, Tadeusz Łepkowski, Jan Skarbek, Marek Tarczyński, Władysław Zajewski
Powstanie List... Władysław Bortnowsk...

Wielki Książę Konstanty..
Trudno ocenić tę postać. Być może był człowiekiem wybuchowym, znieważającym oficerów i żołnierzy. Charakteryzowała go małostkowość, gburowatość, nagłe wybuchy gniewu. Ale jednocześnie przejawiał odruchy szlachetne, jako przykład, opieka nad rannymi żołnierzami przeciwnika, i właśnie dzięki temu był pozytywnie postrzegany przez wojsko.
W książce nakreślone jest nastawienie Wielkiego Księcia do Polaków i ich dążeń. A był naczelnym wodzem armii Królestwa Polskiego, i mężem Polki, Joanny Grudzińskiej - więc związany z naszym Królestwem.
Życie Konstantego i działalność zostały przedstawione w książce na tle takich wydarzeń, jak zmiana monarchy w Rosji, powstanie dekabrystów, czy nasze powstanie listopadowe. Z pozycji p. Bortnowskiego dowiadujemy się, jak był postrzegany ten brat carów – przez Polaków, jak i jego rodaków, Rosjan.
Książkę polecam, należy przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie, co do tej postaci, która w pewien sposób jest związana z historią naszego kraju.

Wielki Książę Konstanty..
W książce...

Bardzo dobra !
Szkoda, że tytuł jest mylący, bo to książka o Konstantym. O związku z księżną łowicką niewiele. Znalazłem tam też super opis nocy listopadowej. Wreszcie wiem, jak bardzo podchorążowie byli nieprzygotowani do powstania i jak wiele zniszczyli. Zniszczyli wszystko, co z wielkim trudem budowano przez 15 lat Królestwa, zniszczyli dobre relacje z carem, a przede wszystkim zniszczyli dobrą pamięć o Konstantym, który tak bardzo związał się z Polską. Konstantego w świetle książki powinniśmy uczcić jakąś ulicą, czy pomnikiem. Chociażby w Konstantynowie Łódzkim. :-)

Bardzo dobra !

• Rosja