Jezioro cierni

2013-05-06
2013-05-06
9788363742041
dramat psychologia tajemnica przeszłość

Przez tę książkę przeleciałam jak burza. Bardzo dobrze mi się ją czytało, jednak dało się ją trochę skrócić. Momentami stawała się przydługa.

"Zgadza się, była gnidą, ale był ktoś jeszcze gorszy, jeszcze nędzniejszy od niej, ktoś, kto to wszystko zapoczątkował. Wiedziała, gdzie go szukać. To właśnie była sprawa, którą miała do załatwienia. Nadszedł czas wyrównania rachunków.”

Kate a właściwie Katarzyna Wojciechowska przed laty uciekła z Polski za granicę i tam ułożyła sobie życie. Zrobiła wszystko by zapomnieć o nastoletnich latach. Synowi nigdy nie opowiadała o swojej rodzinie. Mury chroniące tajemnice przeszłości, które budowała od momentu wyjazdu do Silver Spring zostają naruszone, kiedy jej syn Peter postanawia poznać swoje korzenie i odnaleźć krewnych w Polsce.

Peter przyjeżdża do Polski znając jedynie dane dziadka. Odnajduje go z pomocą Agnieszki, jednak dziadek – podobnie jak matka - niewiele mówi o przeszłości. Zdenerwowana Kate by zapobiec rozpadowi rodziny jedzie za synem. Co takiego wydarzyło się w życiu głównej bohaterki?

W tym dramacie psychologicznym autorka stopniowo buduje napięcie. Dobrze przeplata ze sobą wątek tajemnicy rodzinnej z miłosnym. Czytało się szybko i przyjemnie.

Niedopowiedzenia i kłamstwa potrafią popsuć błahe sprawy, a co dopiero gdy chodzi o istotne relacje. Jak bardzo można sobie zamieszać i swoim najbliższym, powodując jeszcze większe szkody. Tak więc ponownie prawda jest jedna i naga i dobrze ją znać choć często boli, ale inaczej niż kłamstwo, które wychodzi po jakimś czasie. Książkę wchłonąłem błyskawicznie. Bardzo mi się podobała.

Nawet pomysłowa historia. Niestety oprócz pomysłu na fabułę trzeba jeszcze być niezłym gawędziarzem, by powstała z tego interesująca książka. Tu jest właśnie taka sytuacja, że autorce zabrakło tych umiejętności. Zakończenie, choć przewidywalne jest dość zręczne, więc za to gwiazdka więcej.

2099

Po przeczytaniu "Willi", którą bardzo dobrze mi się czytało i która mocno mnie wciągnęła, poszłam za ciosem i wpadłam po uszy w równie zaskakujące swoją tajemniczą i zawiłą fabułą "Jezioro cierni". Książkę czyta się naprawdę bardzo szybko, trudno się od niej oderwać, co rusz wchodząc na nowe ścieżki tajemniczej przeszłości, która odcisnęła się ogromnym piętnem na losach rodziny Wojciechowskich i Robertsonów. Tu każda odkryta tajemnica, każda prawda sprzed lat wbija się w serce jak cierń.

Kiedy 19-letni Peter informuje rodziców, że zamierza odwiedzić rodzinny kraj matki - Polskę, na Kate (Katarzynę) pada blady strach i nie dlatego, że może on odkryć skrywaną prawdę, ale że ta prawda zniszczy całe dotychczasowe życie rodziny, bowiem to, co Kate powiedziała Stephenowi przed ich ślubem i ucieczką do Stanów, było wierutnym kłamstwem. Nie mogła wyznać znanej jej prawdy, bo była ona - i nadal jest - zbyt bolesna, traumatyczna, dlatego uciekła się do wymyślenia własnej wersji zdarzeń. W tym samym mniej więcej czasie zostaje zamordowany narzeczony jej siostry, o czym Kate dowie się dużo później. Przez wszystkie lata w USA nie używała ojczystego języka, nie uczyła też syna mówić po polsku, w ogóle nie wspominała własnego kraju. Obawiając się nieprzewidzianych konsekwencji pobytu Petera w Polsce, postanawia polecieć do ojczyzny, bowiem mimo krzywdy, jakiej tam doznała, tęskniła za starszą siostrą Moniką, również za znienawidzonym ojcem, który dla niej był potworem.

Nie napiszę więcej na temat fabuły, tajemnic i intryg, jakie z każdą stroną wychodzą na światło dzienne. Dzięki determinacji i wręcz obsesyjnym dążeniom Petera do poznania sekretów i ukrywanych przez matkę prawd sprzed lat, a także rozmowy zdesperowanej i wściekłej Kate z ojcem, leżącym w szpitalu, wreszcie wszystkie elementy tych życiowych puzzli wskakują na swoje miejsce. Ujawnię tylko, że to przed czym uciekła Kate, jej subiektywny odbiór i ocena tego zdarzenia sprzed lat, wyglądało zupełnie inaczej, a "zbrodnia" popełniona przez ojca dotyczyła innej osoby.

To dobrze napisana i bardzo wciągająca powieść, pokazująca jak nasze domysły, kłamstwa i skrywane sekrety mogą destrukcyjnie wpływać na nasze relacje z najbliższymi, jak tajemnice sprzed lat i brak szczerości czy przemilczanie pewnych spraw mogą przez lata zatruwać nasze dusze, serca, wywoływać panikę, że prawda wyjdzie na jaw. Fabuła stworzona przez Magdalenę Zimniak trzyma się logicznej całości, jej bohaterowie budzą sympatię, zwłaszcza Peter i Agnieszka, akcja budzi nieustającą ciekawość i intryguje, zakończenie zaś zaskakuje. Słowem - polecam!

Na półkach: , , , , , , , ,

Kolejna książka #magdalenazimniak i po raz kolejny się nie zawiodłam . Kate mieszka z mężem i z synem w Stanach .Syn postanawia jechać do Polski i poznać rodzinę i miasto w którym mieszkała jego matka. Katarzyna nigdy nie rozmawiała z synem po polsku, jakby się wstydziła swojego pochodzenia. Jakie kłamstwa ukrywa Kasia i czy słusznie ma żal do ojca ?
Polecam bo naprawdę warto 👌.

Polecam bo naprawdę...

póki co najsłabsza, ale wciąż niezła, pozycja wśród dzieł autorki

póki co najsłabsza, ale wciąż niezła, pozycja wśród dzieł autorki

Czy pozornie normalna rodzina może skrywać swoje tajemnice? Czy źle wyciągnięte wnioski mogą ją zniszczyć? A może niektóre tajemnice nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego? Czy można całkowicie odciąć się od swojej przeszłości?
Książka Magdaleny Zimniak „Jezioro Cierni” od pierwszej strony wciąga czytelnika w rodzinną tajemnicę; sprawia, że czytelnik chce się dowiedzieć co się stało w pozornie normalnej rodzinie, że główna bohaterka postanowiła uciec, aż na drugi kontynent i zapomnieć o wszystkim co zostawiła w Polsce. Jest to lektura niezwykle wciągająca, przez co nie ma możliwości żeby od niej oderwać się chociażby na chwilę. Porusza bardzo trudne tematy, niekiedy zaskakujące, a nawet powodujące zniesmaczenie u czytelnika. Bohaterowie budzą pozytywne uczucia, nie ma takiego typowego „czarnego charakteru”, raczej zakłada się, że każdy ma w sobie „mroczną” nutkę. Jednakże są oni zbyt wyrozumiali, spokojni, brakuje im jakiegoś… „pazura”. Szczęśliwie zakończenie rozwiązuje wszelkie zagadki, które narastały w lekturze, przynajmniej dla mnie było zdecydowanie zaskakujące. Pozwoliło mi zrozumieć motywy działania bohaterów i szczerze mówiąc ciężko się z nimi nie zgodzić... ale i tak napisałam za dużo co to za tajemnice i jakie jest ich zakończenie… każdy musi sprawdzić sam.
Ogólnie książkę oceniam 8/10, nie była idealna, ale spokojnie mogę ją ocenić jako ponadprzeciętnie dobrą. Polecam ją jako lekturę, dla osób które chcą się zatracić w świecie rodzinnych tajemnic.

Mogę stwierdzić jedno- bardzo żałuję,że dopiero sięgnęłam po książki tej autorki. Jak dla mnie są rewelacyjne.
Ta pozycja bardzo wciągająca, skrywająca do końca wiele tajemnic. Wnioski nasuwają się natychmiastowo- nie budujmy życia na kłamstwach, gdyż one mogą zrujnować nasze życie. Kłamstwa, niedomówienia niestety zawsze wyjdą więc lepiej od nich jak najdalej.

Książka wciągająca. Najlepiej przeczytać ją od razu, bo odłożona na moment traci na tajemniczości. Myślę, że najlepszym podsumowaniem tej książki jest "każdy ma swoją prawdę" i że warto ze sobą rozmawiać bo to jest klucz do wyjaśnienia sobie wszystkich problemów i sytuacji spornych. Brak rozmowy zaś doprowadza często do niepotrzebnych problemów.

• Magdalena Zimniak
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Jezioro cierni