Spryciarz z Londynu

2013-04-17
Data 1. wydania:
2012-01-01
Maciej Szymański

Okładka książki The Ankh-Morpork Archives: Volume One Stephen Briggs, Paul Kidby, Terry Pratchett
Ocena 8,0
The Ankh-Morpo... Stephen Briggs, Pau...
Okładka książki The Quite Nice and Fairly Accurate Good Omens Script Book Neil Gaiman, Terry Pratchett
Ocena 8,0
The Quite Nice... Neil Gaiman, Terry ...

Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Ocena 7,4
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Długa Ziemia Stephen Baxter, Terry Pratchett
Ocena 6,9
Długa Ziemia Stephen Baxter, Ter...
Okładka książki Długa wojna Stephen Baxter, Terry Pratchett
Ocena 6,4
Długa wojna Stephen Baxter, Ter...

Oficjalne recenzje i

Hołd dla Dickensa

Link do recenzji

1463 60 133

Taka luźna bez szalu ale mozna przeczytac :)

Taka luźna bez szalu ale mozna przeczytac :)

Dickensowski Pratchett z Dickensem w rolach głównych! Duże, pozytywne zaskoczenie i duża zmiana klimatu względem poprzednich książek. Ciekawe.

Parę ładnych lat minęło odkąd czytałem cokolwiek Terryego Pratchetta. Powrót do jego twórczości mogę uznać zatem jako spotkanie po latach ze starym, dobrym znajomym. I chociaż „Spryciarz z Londynu” nie jest częścią cyklu Świat Dysku a tłumaczeniem nie zajął się rewelacyjny Piotr Cholewa to i tak bawiłem się świetnie.

100% Pratchetta w Pratchetcie. Wartka i nieprzewidywalna fabuła, genialne poczucie humoru autora, czarne, groteskowe i absurdalne, do tego spora doza sarkazmu i ironii tak właściwych twórczości Pratchetta. Nieustannie zaskakuje mnie jego fantazja i wyobraźnia a przy tym niesamowita pogoda ducha, która zawsze udziela mi się podczas lektury jego powieści. A do tego autor bawi się z czytelnikiem i robi to bardzo inteligentnie. Jest też nieobliczalny w prowadzeniu fabuły. Świetna też jest sceneria akcji czyli wiktoriańska Anglia, konkretnie Londyn z wszelkiego jego ciemnymi zakamarki, szemranym towarzystwem i niepewnością co lub kto nagle wyskoczy ze studzienki kanalizacyjnej.

Bardzo udana powieść, żałuję ogromnie, że tak późno się za nią zabrałem. I tak myślę, że to już czas ponownie przeczytać cały Świat Dysku.

100% Pratchetta w Pratchetcie. Wartka i...

Przyznaję fajnie było dzięki autorowi znowu znaleźć się w wiktoriańskim Londynie,pospacerować {po raz pierwszy} jego kanałami,pojeździć dorożkami, poznać przeróżnych jego mieszkańców, a nawet... spotkać samego Dickensa. Jest to sympatyczna powieść przygodowa, przy której czytaniu można się często pośmiać, a czasem także odkryć głębszą myśl. Zdecydowanie polecam !

Książka lekka, przyjemna, umiarkowanie wciągająca, momentami zabawna, momentami mądra. Nie jest wybitna, ale nie jest też zła. Na pewno fani twórczości Pratchetta poczują niedosyt.

Całkiem przyzwoita i prosta historia łotrzykowska. Główny bohater pomaga damie w opesji i dokonuje imponującego skoku w górę i tym samym awansu społecznego. Historia jest sympatyczna, pojawiaja sie w niej znane postacie (niektore w zadzwiajacych "odsłonach"), ale czyta sie o nich bardzo przyjemnie. Autor pokazuje nam wiktoranski Londyn do tej najmniej pieknej strony, ale mimo to histroia nie przygnębia i kilka razy zdarzyło mi się zaśmiać podczas lektury. Styl opowieści jest bardzo współczesny, co wyszło bardzo naturlanie. Przyjemna lektura, z morałem: "bądź zawsze sobą, a w końcu zostaniesz doceniony".

Mam wrażenie, że ta powieść sama nie do końca wie, o czym chce być i bardzo często przez to rozpisuje się o mało istotnych detalach, zapominając o tym, że w toku był jakiś główny wątek. Styl przystępny, chociaż chwilami dość dziwaczny, zwłaszcza, jeśli chodzi o przypisy autora do treści które nie są często objaśnieniem, tylko na przykład dalszym ciągiem zdania, przy którym znajduje się gwiazdka. Nie sądzę, bym komuś ją kiedyś poleciłx. ;u;"

Troszkę słaba jak na Terrego (szczególnie końcówka) i taka inna, ale trafiłam na nią jak już przeczytałam wszystko ,chyba, możliwego co napisał i przyznam,że tęsknię za tym Jego stylem,nieoczywistymi bohaterami,
poczuciem humoru i za grosz nie mogę być obiektywa :-)
Sama historia ,tak mało pratchettowska , "inspirowana" powieścią Dickensa, całkiem fajnie się broni ,no oprócz tego trochę naciąganego zakończenia...

poczuciem humoru i za grosz nie mogę być obiektywa :-)

Niestety najsłabsza książka Pratchetta. 4 gwiazdy za Salomona, bo tylko on ratował tą niewątpliwą pomyłkę kariery Terryego. Książka z marną akcją, marnymi dialogami i jeszcze gorszymi odniesieniami do literatury angielskiej. Ogólnie: nie polecam, żeby nie zniechęcić się do twórczości autora.

Rewelacyjna książka! Czułam się tak, jakbym czytała Dickensa. Który, w nawiasie mówiąc, też tutaj występuje. Nie ma tutaj magii, za to dużo wędrowania po londyńskiej sieci kanałów.