Mama kazała mi chorować

Julie Gregory Wydawnictwo: Amber Seria: Autobiografie, Skrzywdzone biografia, autobiografia, pamiętnik
Sickened. The memoir of a Munchausen by Proxy Childhood
biografia, autobiografia, pamiętnik
Karolina Bober
Autobiografie, Skrzywdzone
wspomnienia zespół Münchhausena

Czasem okazuje się, że matka, która powinna chronić i dbać o swoje dziecko skazuje je na cierpienie. Taki los zgotowała matka autorce i boharce książki. Dziewczynka była chuda, słaba. Ciągle chorowała, ciągle wraz z mamą szukała co z nią jest nie tak. Ale czy słusznie?
Książka opowiada o wyjątkowo okrutnym i ciężkim schorzeniu jakim jest zastępczy Munchausena. Polecam.

Podziwiam autorkę, że nie wyrosła na taką osobę jak jej matka i nie krzywdzi niewinnych, bezbronnych dzieci, że odnalazła siebie i zobaczyła w sobie wspaniałą kobietę. Interesuję się psychologią i czytając książkę czułam niewyobrażalny ból, że ojciec nie jest w stanie racjonalnie ocenić sytuacji i przeciwstawić się matce. To pokazuje, że oboje wymagali terapii. Oboje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krzywdzenie kogokolwiek jest moralnie naganne, lecz są przypadki szczególne, budzące mocne wewnętrzne przekonanie o konieczności zastosowania jakiejś szczególnie wyrafinowanej kary. Jednym z nich jest maltretowanie zwierzęcia, drugim - maltretowanie dziecka przez rodzica. Wprawdzie wyobraźnia podsuwa natychmiast wizję patologicznego domu, w którym alkohol i agresja splatają...

Miałam większe oczekiwania co do tej książki. Spodziewałam się bardziej szczegółowych opisów.

Przeniesiony zespół Munchhausena to jedna z najtrudniejszych do wykrycia form przemocy wobec dziecka. Czy troskliwa matka opisująca dokładnie dolegliwości swojej pociechy, może tak naprawdę jej szkodzić? Czy ta przejęta kobieta, która poświęca zwykle wszystko dla ukochanej córki może być naprawdę jedynym powodem jej cierpień?
Choć o tym zespole mówi się coraz więcej,...

Coz to nie jest zbyt wiarygodne studium przypadku zastepczego zespolu Munchhausena. Przede wszystkim to zapis patologii i zaburzen psychicznych przechodzacych z pokolenia na pokolenie. Historia jest troche infantylna a zlosc autorki wyplywa z kartek powodujac niesmak.

Książka warta uwagi. Dlaczego tak pisze? Opowiada o prawdziwym życiu pewnej małej dziewczynki której życie nie jest usłane różami. Gorąco polecam tą książkę! Jest warta poświęcenia.

Nie da się zrecenzować czyjegoś życia, nie ważny jest styl pisania tutaj liczy się tylko okrutna prawda.
Autorką książki jest jej bohaterka. To życie napisało tą historię a Julie chce się z nami nią podzielić. To wstrząsająca historia  o zastępczym zespole munhausena o którym istnieniu Julie dowiaduje się dopiero w wieku 24 lat, podczas studiów na jednym z wykładów. Do tej...

Czytałam tą książkę dawno temu i wtedy zrobiła na mnie wrażenie

Mam mocno mieszane uczucia względem tej książki.

Historia opisana przejmująco ale i interesująco. Jednocześnie mam pewne wątpliwości, co do prawdziwości wydarzeń, ponieważ zapoznałam się z obecnymi w sieci artykułami na temat autorki.

Tyle lat gehenny, która zaczęła się w latach, kiedy zastępczy zespół Münchhausena nie był nagłośnionym zaburzeniem.

Muszę zakładać, że...

Dyskusje