Zagadki medycyny. Niezwykłe choroby, które szokują lekarzy

Okładka książki Zagadki medycyny. Niezwykłe choroby, które szokują lekarzy Ann Reynolds, Kenneth Wapner
Okładka książki Zagadki medycyny. Niezwykłe choroby, które szokują lekarzy
Ann ReynoldsKenneth Wapner Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Medical Mysteries: From the Bizarre to the Deadly. The Cases That Have Baffled Doctors
Prószyński i S-ka
2012-08-07
2012-08-07
978-83-7839-265-1
Katarzyna Dzięcioł

Uwielbiam medyczną literaturę z zakresu ciekawych i wyjątkowych przypadków medycznych dlatego sporo oczekiwałem od tej lektury. Podstawą książki był dokumentalny serial emitowany w telewizji ABC, w którego tworzeniu brała udział sama autorka. W książce jest relatywnie sporo przypadków medycznych ale brak jej "tego czegoś" co sprawia, że chce się ją czytać. Mimo że jest nawet dobra i ciekawa to jednocześnie jest trochę tendencyjna. Literatura na raz. "Szukając diagnozy" jest zdecydowanie lepsza.

Książka przedstawia wiele ciekawych faktów z dziedziny medycyny. Dla mnie wadą jest niezbyt obszerna terminologia oraz niezagłębianie się w medyczne czeluście szczegółów i mechanizmów patologii chorobowej. Pozycja ta jest bardziej 'dziennikarska', co nie dziwi, ponieważ książka jest oparta na wyprodukowanym wcześniej serialu.

Dlatego też często autorzy skupiają się nadmiernie nad historią pacjentów, co czyni z tej pozycji raczej popularno-naukowy reportaż. Tak samo styl pisarski jest zbyt 'scenariuszowy'.

Zatem choć można wyłowić wiele interesujących faktów, książka ta nie jest aż tak fascynująca, jak mogłaby być.

Dlatego też często autorzy skupiają się...

Dla mnie, jako dla osoby ogólnie zainteresowanej medycyną ciekawa i warta przeczytania. Jednak co mnie trochę rozśmieszyło, to połowę tych przypadków już znam. A skąd? Z amerykańskich serialów medycznych. Tyle, że tutaj zdarzają się one raz na kilka milionów istnień, a w serialach wszystkie osoby chore na te przypadłości trafiają do jednego szpitala. A potem jest taka opinia, że zawód lekarza, to praktycznie to samo co detektyw, tylko więcej adrenaliny i mniej rutyny. Nie muszę chyba mówić, że nie do końca to chyba jest prawdą.
Ale książkę polecam! Naprawdę ciekawa i faktycznie czasem szokująca.

Ludzie mają na ogół tendencje do marudzenia i narzekania na prowadzone przez siebie życie, a w szczególności na swoje zdrowie. Tak bardzo koncentrują się na swoim bólu, że nie mają świadomości, że inni mogą mieć gorzej. W napisanej, na podstawie programu, książce pt. „Zagadki medycyny” potencjalni czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z bardzo nietypowym i rzadkimi dolegliwościami, bo czy słyszeliście kiedyś o chorobie, która sprawia, że chory wydala zapach zgniłej ryby? A może o przypadku przeistaczania się w coś w rodzaju drzewa? Albo widzenia jednej wielkiej plamy zamiast twarzy otaczających ludzi? Nie? Ja też nie słyszałam o wszystkich opisanych tu dolegliwościach, jednak to się zmieniło, kiedy rozpoczęłam lekturę tej stosunkowo cienkiej pozycji.

Ann Reynolds wychowała się w rodzinie, w której prawie każdy z jej krewnych jest lekarzem. Tylko ona okazała się być czarną owcą, która postanowiła podążyć inną drogą. Wybrała dziennikarstwo i dzięki temu była w stanie współtworzyć tę książkę. Prowadzony przez nią program ABC pomógł sporej rzeszy ludzi, która dotychczas uważała się za dziwadła, potwory, które nie mają prawa być szczęśliwe. Nietypowe choroby, które ich dopadły zniszczyły ich pewność siebie oraz całe życie. Prowadzony przez autorkę program pomógł im odnaleźć nadzieję, przede wszystkim pewność siebie. W końcu świadomość, że nie jest się odosobnionym przypadkiem jest bardzo pokrzepiająca.

Rozpoczynając lekturę „Zagadek medycyny” spodziewałam się typowego naukowego i trudnego do zrozumienia języka, jednak niczego takiego nie sprezentowali dla odbiorcy autorzy. Zastosowany przez nich język jest lekki, popularnonaukowy, dzięki czemu książkę pochłania się zadziwiająco szybko. Opisane przez nich choroby niejednokrotnie wzbudziły we mnie zdziwienie, ale czego można było się innego spodziewać? Na niektóre dolegliwości cierpi jedynie kilka set ludzi na całym świecie i właśnie ten fakt uniemożliwia odnalezienie na nie leku.

Cała książka napisana jest przy użyciu tego samego schematu. Czytelnik poznaje przykład osoby, która cierpi na daną przypadłość oraz wpływ choroby na jej życie. Następnie rozpoczyna się naukowe wyjaśnienie, poznanie przyczyny tego zjawiska. Nie wszystkie osoby mają jednak szansę na wyleczenie i właśnie to jest dla mnie najgorsze. Pomimo tego, że w „Zagadkach medycyny” zostały zamieszczone historie prawdziwych ludzi, jej lektura nie wzbudza niczego innego prócz zdziwienia. Zastosowany język jest taki… bezuczuciowy i właśnie to uniemożliwia solidaryzowanie się z opisanymi osobami.

Książka pt. „Zagadki medycyny” jest bardzo interesującą pozycją, która z pewnością zadowoli każdą osobę, która interesuje się różnymi chorobami. Wybranie oraz opis tych najdziwniejszych przypadłości był strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że lektura tego tytułu umożliwia poszerzenie wiedzy, to również może okazać się złotym środkiem ku odzyskaniu spokoju ducha dla osoby, która również cierpi na podobną lub taką samą chorobę. Polecam ją wszystkim zainteresowanym tym zagadnieniem, chociaż niekoniecznie hipochondrykom, którzy mogą sobie wmówić daną przypadłość. A jak wiemy – siła myślenia jest w stanie zdziałać cuda, i to nie zawsze te pozytywne.

"Zagadki medycyny" to nie jest kolejna powieść. Jest to książka, która powstała na podstawie dokumentalnego serialu telewizyjnego ABC o tym samym tytule, co książka. Książka mnie zachwyciła, gdyż poznałem jednostki chorobowe, o których nie miałem pojęcia. Autorzy przedstawiają nam dwadzieścia trzy historie, osoby które cierpią na rzadkie choroby, które nie pozwalają im na normalne funkcjonowanie w środowisku. Poznajemy je, słuchamy tego, co mają do powiedzenia. Niezgłębiona kopalnia wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się medycyną.

Książka jest wyjątkowa sama w sobie, gdyż ukazuje ogrom cierpień, które nie są wymyślone. Postacie są autentyczne i prawdziwe, a my wchodzimy w intymność ich chorób, utożsamiamy się z ich cierpieniem. Książka sama w sobie jest ciekawa. Dodatkowo uczy nas czegoś nowego, poznajemy nieznane nam fakty.

"Zagadki medycyny" czyta się jak dobrą detektywistyczną powieść. Książka została napisana prostym, przystępnym językiem. Trudno jest pisać o takich historiach jak ta, w których nic nie jest fikcją. Tutaj nie ma miejsca na banały, tutaj jest miejsce na współczucie i odrobinę refleksji.ja życzę sobie więcej takich książek. Dzięki nim schodzę na ziemię i rozumiem, że jestem szczęściarzem, będąc zdrowym.

Czy podejrzewalibyście, że istnieje zaburzenie, które objawia się niemożnością rozpoznawania ludzkich twarzy? Albo choroba sprawiająca, że nasze ciało wydala niezwykle trudny do zamaskowania, paskudny, rybi zapach? Albo że napady padaczkowe mogą zostać wywołane przez… piosenkę? Jeśli jesteście ciekawi tych i wielu innych chorób, które niejednokrotnie spędzały sen z powiek wielu lekarzom, powinniście sięgnąć po tę książkę.

Jako prawdopodobnie największy hipochondryk w moim otoczeniu, do książki tej podchodziłam trochę jak pies do jeża. Jak się okazało, nie było się czego bać, bo książka Ann Reynolds i Kennetha Wapnera traktuje o chorobach na tyle niespotykanych, że zdarzają się niezwykle rzadko – raz na milion? Raz na sto milionów? Na niektóre z nich cierpi zaledwie kilkaset osób na świecie, a w porównaniu z coraz częściej występującymi nowotworami, są to liczby wręcz mikre.

Przypadki zebrane przez autorów tej książki są po pierwsze niezwykle interesujące, a po drugie absolutnie zdumiewające. Kto by podejrzewał, że połączenie intensywnego treningu, alkoholu i wysokowęglowodanowej pizzy może spowodować paraliż? Albo że zespół uporczywego podniecenia seksualnego jest, wbrew swojej nazwie, niezwykle męczącą chorobą, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie? Wiele przypadków o których mowa w tej książce, może sprawić, że z niedowierzania szerzej otworzymy oczy. Choć nie wszystkie rozdziały są równie ciekawe i zdarzają się wśród nich mniej lub bardziej interesujące, łączy je jedno – bez wątpienia są mogą szokować.

Niektóre z historii przytoczonych w "Zagadkach medycyny" mogliście widzieć już w programach telewizyjnych, gdyż książka ta powstała na podstawie serialu dokumentalnego telewizji ABC. Bywają tak niespotykane, że wielu z nas nie ma nawet pojęcia o ich istnieniu. Podejrzewam, że "Zagadki medycyny" najbardziej mogą przypaść do gustu tym, którzy zainteresowani są funkcjonowaniem ludzkiego ciała i procesami w nim zachodzącymi. Ale nawet „zwykły” czytelnik może być zdumiony przypadkami opisanymi przez autorów tej książki – interesująca lektura gwarantowana.

Można się z niej dowiedzieć dużo fajnych ciekawostek. Polecam.

Można się z niej dowiedzieć dużo fajnych ciekawostek. Polecam.

Książka zawiera niezwykłe historie osób chorych na rzadko spotykane przypadłości i ich codzienną walkę z nimi. Polecam!

• Medycyna
  • Przeczytane 2012
  • Antropologia medyczna/ medycyna
  • Medycyna pod innym kątem

Dodaj cytat z książki Zagadki medycyny. Niezwykłe choroby, które szokują lekarzy