Niebezpieczne związki

Pierre Choderlos de Laclos Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Powieści klasyka
Les liaisons dangereuses
837255255X
Tadeusz Boy-Żeleński
Klasyka Powieści
literatura francuska klasyka rewolucja francuska romans intryga zemsta

Rewelacyjnie pokazane metody manipulacji. Jedynie końcowa decyzja markizy jest mało wiarygodna. I tylko pozazdrościć, że w XVIII listy tak szybko dochodziły do adresatów.

Czytana trzy raz, za pierwszym razem jeszcze w szkole jako lektura dodatkowa. Wtedy nie zrobiła na mnie wrażenia, bo drażniło mnie poznawanie historii za pośrednictwem listów wymienieniach przez głównych bohaterów. "Niebezpieczne związki" doceniłam z czasem. To powieść do której trzeba dorosnąć.

I tak oto lekturą tego literackiego brylantu sprałam plamę na moim wymiętym mundurku romanistki („honor” jednak zbyt górnolotny). Czy dzięki niej stanę się lepszą korespondentką – bardzo wątpliwe. Z wciąż niezdefiniowanych powodów działalność epistolarna dalej będzie mi ciążyć i uwierać. Nie mam za to wątpliwości, że przy okazji wzmocniłam moje talenta do czytania między...

Na półkach: , , , , ,

WIELKOBUKOWE BINGO wyzwanie 2020: KLASYKA LITERATURY ŚWIATOWEJ

Nie czuję się dobrze w klasycznych klimatach, jestem raczej prostym czytelnikiem. A jednak od czasu do czasu, tym razem przyciśnięta wyzwaniem od Wielkiego Buka, skuszę się na coś co od lat zna i czyta cały świat.

Niebezpieczny był pan de Laclos, nie dziwne, że książki drukować zakazano. Obnaża on w swojej...

"Niebezpiecznie związki" Laclosa to historia żądnej zemsty markizy de Merteuil, wicehrabiego de Valmonta pragnącego rozkochać w sobie prezydentową de Tourvel oraz perypetie młodej Cecylii, która wkracza w świat miłości, intryg i romansów.
💜 Najsilniejszym atutem tej książki jest mistrzowska kreacja bohaterów. Znajdziecie tutaj jednostki nieprzeciętne, o świetnie...

W sieci kłamstw i matactw.

Jak często zdarza nam się powtarzać - kiedyś to były czasy, lepsze czasy. A dzisiaj? Szkoda gadać człowiek człowiekowi wilkiem. Dla wszystkich, którzy tak myślą, "Niebezpieczne związki" będą doskonałą odtrutką, bo
czasy jak się okazuje, zawsze są takie same. Świat przedrewolucyjnej Francji zamieszkują owce i wilki. Te pierwsze liczniejsze, a...

Ciekawy pomysł, złożona intryga i piękny przykład sztuki wywieranie wpływu popularnie zwanej manipulacją. Książka składa się z samych listów wymienianych pomiędzy bohaterami, co na dłuższą metę może być nieco nużące. Z książką zapoznałem się w formie audiobooka i niestety tym razem lektor - Pan Roman Felczyński, nie okazał się mocną stroną tego wydania.

Nie dziwię się, że w XVIII wieku zakazano tej książki, jak na tamte czasy jest bardzo odważna. Nawet teraz, po tylu latach jest to ciekawa opowieść, pięknie uknute intrygi i wartka akcja.
Czytanie jednak uprzykrza nader kwiecisty język i formy listów. Można się jednak przyzwyczaić.

Muszę wyznać, że nieco się rozczarowałam. Spodziewałam się czegoś innego, chociaż sama nie do końca potrafię sprecyzować, czego. Wydaje mi się, że nie spodziewałam się przede wszystkim formy epistolarnej. Niezbyt za nią przepadam. Poza tym, gdyby nie mój upór i niechęć do porzucania czytanych lektur w trakcie, najpewniej jeszcze przed zakończeniem pierwszej części...

Fabuła w gruncie rzeczy obrzydliwa, ale trudno nie docenić kunsztu autora.

Dyskusje

4 069