Okładka książki Cel snajpera. Opowieść najbardziej niebezpiecznego snajpera w dziejach amerykańskiej armii
Jim DeFeliceChris Kyle Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History
Znak
2012-07-23
2012-07-23
Michał Romanek
wojna Chris Kyle GROM jednostki specjalne navy seals foki

Okładka książki Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej Jim DeFelice, Chris Kyle, Scott McEwen
Ocena 7,1
Snajper. Histo... Jim DeFelice, Chris...
Okładka książki American Gun. A History of the U.S. in Ten Firearms William Doyle, Chris Kyle
Ocena 0,0
American Gun. ... William Doyle, Chri...

Okładka książki Komandos Richard Marcinko, John Weisman
Ocena 7,2
Komandos Richard Marcinko, J...
Okładka książki Czerwony krąg. Historia snajpera Navy SEALs i trenera najskuteczniejszych strzelców amerykańskich sił zbrojnych John David Mann, Brandon Webb
Ocena 7,7
Czerwony krąg.... John David Mann, Br...
Okładka książki Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six Stephen Templin, Howard E. Wasdin
Ocena 7,2
Snajper. Opowi... Stephen Templin, Ho...

Oficjalne recenzje i

Wyznania snajpera

Link do recenzji

1463 60 133

Amerykańskie podejście do wojny, flaga, hymn, patriotyzm. Dobrze się czyta przy piwku w fotelu. Bez piwka sceptycyzm i rozum jakby nieco brały górę.

Jest to autobiografia Chrisa Kyle'a - najlepszego snajpera amerykańskiej armii. Snajpera i operatora Seals.
Jest to niezwykle ciekawa i ujmująca opowieść.
Jest opowiedziana prostym, codziennym językiem, bez żadnego napuszenia - przez to znakomicie się to czyta, ponieważ odbiera się to jakby słuchało się opowiadania kolegi.
Książka ta podbiła moje serce już kilka lat temu i to od niej zaczęła się moja fascynacja wspomnieniami/biografiami/autobiografiami żołnierzy.
Po jej rereadzie, po kilku latach, po tym jak już przeczytałam wiele innych tytułów o tej tematyce, stwierdzam, że jest to świetna książka, dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z książkami o tej tematyce, ponieważ Chris Kyle pisze w niej o swoim życiu jako żołnierza, tak bardzo przekrojowo.
Mam na myśli to, że znajdują się tu wszystkie ważne aspekty życia wojskowego.
Od powodów dlaczego zdecydował się na wojsko, przez opis szkolenia (w tym BUD/s i Hell Week), służbę w wojsku, misje (opisuje również jego misje z polskim GROM-em) i powroty z misji do domu, aż po to jak wyglądało jego życie po odejściu z wojska. Książka jest też pełna ciekawostek i anegdot
Autor przedstawia historię tak, że z tej książki można się dowiedzieć wszystkiego. Od podstaw wyjaśnia wszystkie specjalistyczne określenia i przybliża terminy wojskowe. Mianowicie wyjaśnia jakie szkolenie przechodzą Sealsi, jak wyglądają misje itd., sprawia że nawet osoby które, nie orientują się w tym temacie, na spokojnie dowiedzą się z niej całego słownictwa, określeń i faktów. Polecam ją każdemu!
Może Was też zainteresuje tą tematyką😊
10/10
Ig @sailing_among_books

Jest to niezwykle ciekawa i ujmująca opowieść.
Książka ta podbiła moje serce już kilka lat...

Jest to książka z gatunku autobiograficznych, napisana przez amerykańskiego żołnierza jednostki specjalnej US Navy SEALs, snajpera, który bierze udział w misjach w Iraku. Książka napisana jest lekkim językiem, w dużej części czyta się niczym wciągającą powieść akcji, chociaż opowiada o faktach. Fascynuje opisami rzeczywistości wojny w Iraku, widzianej oczami jej czynnego uczestnika, poprzez celownik karabinu. Granaty, bomby i świstające pociski kojarzą się nam raczej z historią, z drugą wojną światową, nie myślimy na co dzień o tym, że gdzieś na świecie jest to bieżąca, rzeczywista codzienność. Ta książka o tym dobitnie przypomina. O współczesnych wojnach na Bliskim Wschodzie pewnie dałoby się napisać wiele całkiem odmiennych opowieści – inna byłaby opowieść o przywódcach narodów, ropie, petrodolarach i producentach broni, inna byłaby ta o kobietach i dzieciach zamieszkujących tereny objęte działaniami wojennymi, jeszcze inna byłaby opowieść o młodych muzułmańskich chłopcach, którzy zostają rebeliantami i terrorystami. Ta opowieść jest akurat o amerykańskich żołnierzach, którzy wierzą w to, co robią – bronią swojej ojczyzny przed szaleńcami, przed atakami takimi, jak 11 września 2001. Jej zaletą jest to, że napisał ją żołnierz, a nie dziennikarz. Autor nie snuje zbyt wielu refleksji politycznych, pojmuje wojnę w sposób prosty i jest całkowicie oddany temu, co robi. Trudno nie odczuć pewnej sympatii dla jego postawy.
Obejrzałam także ekranizację w reżyserii Clinta Eastwooda. Film dość nieźle oddaje książkę, ale jak to zwykle i oczywiście bywa z ekranizacjami – jest jej wielkim skrótem. Brakuje w nim narracji autora, tak w zasadzie to nie wiem, czy gdybym wcześniej tego nie czytała, to czy tak samo zrozumiałabym, o co w tym wszystkim dokładnie chodzi. Brakuje wielu ciekawych scen, jak np. ta ze „snajperskim zrzutem bomby”. Jeśli chodzi o obejrzenie ot tak, jak filmu akcji, to OK. Jeśli jednak ktoś interesuje się w szczególności tą tematyką, to zdecydowanie polecam przede wszystkim książkę, która jest o wiele bogatsza w informacje i szczegóły, a film - niekoniecznie.
PS. Na okładce książki widzimy na czerwono obietnicę opisów wspólnych akcji z polskim GROM-em i przyznam, że spodziewałam się po tym nieco więcej, niż otrzymałam – Kyle wspomina, jak raz brał udział w akcji wspólnie z GROM-owcami, ale w charakterze nawigatora, nie snajpera, w związku z czym siedział wtedy w pojeździe nieco na uboczu; ponadto miło wspomina polską Żubrówkę, którą pił razem z Polakami w okolicach Bagdadu i w zasadzie to by było z grubsza na tyle, jeśli chodzi o temat Polaków w tej książce

Napewno nie jest to książka dla każdego ale dla miłośników tematu w sam raz

Napewno nie jest to książka dla każdego ale dla miłośników tematu w sam raz

Lubię książki o tematyce militarnej i wojennej. Ta napisana jest bardzo lekkim i przystępnym językiem. Autor ujawnia nie tylko same akcje, w których brał udział ale odsłania też kuchnię, szczegóły wyposażenia. Zarówno przydziałowego jak i prywatnego. Dla miłośników gatunku pozycja obowiązkowa.

Bardzo wielowymiarowa opowieść.
Wojna. Bóg. Rodzina. Ojczyzna. Kiedy który element staje sie najważniejszy?
Wojna. Różnica kultur, wierzeń, wychowania. Zabijanie. Rodzaj pracy.
Wojna. W momencie najważniejszym dla akcji stres nie istnieje. Pojawiają się wyuczone odruchy. Zadanie do wykonania.
Wojna. Zawód żołnierz.
Polecam.

Bardzo wielowymiarowa opowieść.
Wojna. Bóg. Rodzina. Ojczyzna. Kiedy który element staje sie najważniejszy?
Wojna. Różnica kultur, wierzeń, wychowania. Zabijanie. Rodzaj pracy.
Wojna. Zawód...

Książka niewątpliwie ważna. Przedstawia Stany Zjednoczone bez zaowalowania i obłudy, takimi jakimi są, czyli krajem barbarzyńskim i dwulicowym, nie różniącym się niczym od np. Rosjii. Pokazuje system i mechanizm wychowywania nacjonalistów (nie mylić z patriotami) i kretynów. Gdyby ją napisał jakiś demokrata to można by się czepiać, że przesadza. To jest jednak zdecydowanie szczera i wiarygodna wypowiedz (spowiedz) nacjonalisty i kretyna, 100% produktu systemu.

Po książkę sięgnąłem pod wpływem filmu „Snajper” w reżyserii Clinta Eastwooda. Chciałem jeszcze bardziej dogłębnie poznać historię Chrisa Kyle'a. Czy jednak było to właściwym ruchem?

W skrócie książkę „Cel snajpera” mógłbym opisać w zasadzie jednym stwierdzeniem: bardzo dużo patosu i bardzo mało szacunku dla wroga jakim byli Irakijczycy. Terroryści, rebelianci, dzikusy, brudas to tylko kilka określeń przeciwników Kyle'a. Momentami miałem wrażenie, że czytam broszurę propagandową amerykańskiej armii.

Książkę czytało mi się dobrze jedynie wtedy kiedy autor wspominał jakieś konkretne wydarzenia lub akcje i skupiał się na aspekcie technicznym. W momencie kiedy Chris zaczyna swoje dygresje na tematy światopoglądowe lektura staje się wręcz niestrawna. Rozumiem, że kultura amerykańska jest zbudowana na poczuciu wyższości i słuszności „amerykańskiej racji stanu”. Rozumiem, że Amerykanie czują się gwarantem „pokoju” na świecie. Jednak nie spodziewałem się po tej książce aż takiej bufonady. Chociaż przed lekturą miałem neutrale podejście do II Wojny w Zatoce Perskiej to już po przeczytaniu wspomnień Chrisa Kyle'a trudno neutralność zachować. Mega rozczarowanie.

Książkę czytało mi się naprawdę dobrze. Raczej mało ciekawiły mnie opisy życia rodzinnego autora. Zdecydowanie najważniejsze i najciekawsze elementy dotyczyły szkolenia (chociaż nie było ich aż tak dużo) i przede wszystkim udziału w wojnie w Iraku. Jak wyglądały typowe działania, jakiego sprzętu i broni używano oraz jak wyglądały procedury i sposoby walki. Co ciekawe czytając wspomnienia autora częściej na myśl przychodził mi film "Hurt Locker" niż "American Sniper", który na wspomnieniach Chrisa Kyla bazuje.

ka przeczytana drugi raz, ocena finalna zmniejszona z 10/10, wachałem się między 8 a 9. Świetnie się ją czyta bardzo polecam.

Chris Kyle Cel snajpera. Opowieść najbardziej niebezpiecznego snajpera w dziejach amerykańskiej armii Zobacz więcej