Rakietowe Szlaki tom 5: Antologia klasycznej SF

Fritz LeiberGeorge R.R. Martin Wydawnictwo: Solaris Cykl: Rakietowe szlaki (tom 5) fantastyka, fantasy, science fiction
Solaris
Rakietowe szlaki (tom 5)
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-04-19

Nieco lepszy poziom niż w poprzednim tomie, jednak punkt więcej za "Pieśń dla Lyanny" Martina. Dawno któreś opowiadanie tak nie chwyciło mnie za serce. Podobnie jak w poprzednich tomach, niektóre z opowiadań bardzo się zestarzały i często są tylko i wyłącznie dla fanów sci-fi.

Piąty tom „Rakietowych szlaków” przyniósł 11 dobrych, bardzo dobrych i znakomitych tekstów oraz jedno tradycyjnie pasujące tu jak pięść do nosa polskie opowiadanie utrzymane w poetyce „chrześcijańskiego fantasy” (słaba „Opowieść wigilijna” Marka Oramusa, demonstrująca raczej wbrew intencjom selekcjonerów antologii prowincjonalizm naszej fantastyki, zapatrzonej w narodowy...

Chyba najlepszy do tej pory tom Rakietowych Szlaków.
Przede wszystkim mamy w nim 1 wybitne opowiadania i 2 bardzo dobre, a średniaków jest bardzo malutko.

Opowiadaniem wybitnym, które na pewno na długo pozostanie w pamięci (których chyba brakowało w tomie 3 i 4) jest "Pieśń dla Lyanny" Martina.
Mamy tu Boga, miłość, poświęcenie, sens życia w formie takiej, że targają nami...

• Fantastyka
  • Chcę mieć