Rakietowe Szlaki tom 5: Antologia klasycznej SF

Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 5: Antologia klasycznej SF
Barrington John BayleyHarlan Ellison Wydawnictwo: Solaris Cykl: Rakietowe szlaki (tom 5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Rakietowe szlaki (tom 5)
Solaris
2012-04-19
2012-04-19

więcej Więcej

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że w środku same nagrodzone arcydzieła gatunku, plus przepiękne wydanie, to masz ewenement w skali światowej. 10/10 bezapelacyjnie.

Nieco lepszy poziom niż w poprzednim tomie, jednak punkt więcej za "Pieśń dla Lyanny" Martina. Dawno któreś opowiadanie tak nie chwyciło mnie za serce. Podobnie jak w poprzednich tomach, niektóre z opowiadań bardzo się zestarzały i często są tylko i wyłącznie dla fanów sci-fi.

Piąty tom „Rakietowych szlaków” przyniósł 11 dobrych, bardzo dobrych i znakomitych tekstów oraz jedno tradycyjnie pasujące tu jak pięść do nosa polskie opowiadanie utrzymane w poetyce „chrześcijańskiego fantasy” (słaba „Opowieść wigilijna” Marka Oramusa, demonstrująca raczej wbrew intencjom selekcjonerów antologii prowincjonalizm naszej fantastyki, zapatrzonej w narodowy...

Na półkach: , , , ,

Chyba najlepszy do tej pory tom Rakietowych Szlaków.
Przede wszystkim mamy w nim 1 wybitne opowiadania i 2 bardzo dobre, a średniaków jest bardzo malutko.

Opowiadaniem wybitnym, które na pewno na długo pozostanie w pamięci (których chyba brakowało w tomie 3 i 4) jest "Pieśń dla Lyanny" Martina.
Mamy tu Boga, miłość, poświęcenie, sens życia w formie takiej, że targają nami...

• Fantastyka
  • Science Fiction