Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców

Okładka książki Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców Stephen James, David Thomas
Okładka książki Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców
Stephen JamesDavid Thomas Wydawnictwo: eSPe poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wild things
eSPe
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7482-417-0
Edyta Stępkowska
wychowanie chłopcy poradnik

Okładka książki Być świadomym rodzicem. Autopilot jest dla samolotów Sissy Goff, David Thomas, Melissa Trevathan
Być świadomym ... Sissy Goff, David T...

„... najlepsze, co mężczyzna może uczynić dla swoich dzieci, to kochać ich matkę” ...

Janusz Leon Wiśniewski

To już ostatnia z serii Wychowanie książka, którą miałam okazję przeczytać. Generalnie, ta recenzja mogłaby się zakończyć w jednym zdaniu wspaniała, ale warto napisać na temat pozycji Dzikie stwory sztuka wychowywania chłopców coś więcej.

Zawsze mi się wydawało, że mimo wszystko łatwiej, jest być rodzicem chłopca, niż dziewczynki. Myślę, że chłopcy są prostsi w obsłudze, mają sprecyzowane poglądy, nie mają humorów, oraz nie zmieniają co chwilę zdania. U nich z reguły czarne, to czarne, a białe, to białe, natomiast świat dziewcząt wymaga więcej rodzicielskiej ekspresji i cierpliwości.

Trzeba przyznać, ze wychowanie w XXI wieku w dobie Internetu, mediów społecznościowych i wszechobecnej nagonki na bycie najlepszym stwarza duże problemy w wychowaniu chłopca na silnego, dojrzałego mężczyznę. Książka Pana Stephena Jamesa oraz Pana Davida Thomasa, to tak samo, jak poprzednie poradnik typowo chrześcijański tym razem omawiające kwestie wychowawcze chłopców od drugiego do dwudziestego drugiego roku życia.

Muszę napisać, że ta publikacja, jest chyba jedną z najjaśniej napisanych książek o wychowaniu, jakie miałam okazję ostatnio czytać. Największym, jej atutem, jest moim zdaniem to, że jest niesamowicie drobiazgowa, co mi osobiście bardzo się podoba. Cała pozycja jest podzielona na części po kolei omawiające kwestie umysłowe, emocjonalne, relacje oraz wszelkie problemy związane z dorastaniem syna. Znajdziemy tutaj takie rozdziały, jak np. Umysł chłopca, Serce chłopca, Chłopiec i jego matka, Chłopiec i jego ojciec, a także Homoseksualizm, Chłopcy i pornografia, Masturbacja, czy Rozmowy i seksie. Książka całkowicie pozbawiona tabu, w tematach, o których zwykle się nie mówi i nie rozmawia, ale nie wulgarna.

Bezsprzecznie wyśmienita lektura, a część o matce kwoce bezbłędna😊. Świetnie czyta się tego typu publikacje, jeśli są napisane nie tylko przez doktorów etc. ale przede wszystkim przez rodziców. Gorzej, jak o wychowaniu dzieci porad udzielają ludzie, którzy nigdy nie mieli dzieci, jest to dość słabe. W tej serii ukazała się także książka Niesforne księżniczki sztuka wychowania dziewczynek, jeszcze nie czytałam, ale jestem pewna, że jest tak samo dobra, jak Dzikie stwory, choć zapewne porusza inne kwestie. Szeroko rozbudowany, chrześcijański poradnik, z którym warto się zapoznać, mając w domu małego, albo już dużego dzikiego stwora. Ogólnie polecam chrześcijańskie poradniki, ponieważ mają jakieś wartości poza tymi psychologicznymi, a to dla mnie, jest bardzo ważne. Myślę, że ten Wam się spodoba.

zaczytanizkawa.blogspot.com

Janusz Leon Wiśniewski

Zawsze mi się...

W książce poruszone są tematy postępowania, postaw chłopców, tj. odkrywcy, kochanka, indywidualisty, wędrowca, wojownika. Autorzy piszą także o mózgu, sercu chlopca, relacjach z matką i z ojcem.
Autorzy poruszają także tzw. gorące tematy np. klapsy i dyscyplina, czas reklamowy, rywalizacja, seks, masturbacja, nadużywanie substancji niedozwolonych, pornografia, homoseksualizm, ADD, ADHD.

Książka jest wspaniała. Będzie pomocna dla rodziców, ale także nauczycieli oraz wychowawców w placówkach. W książce znajdziemy wiele gotowych przykładów do podjęcia działań w różnych sferach życia, np. nauki przestrzennej, nauki przez doświadczenie. Książka jest pisana przez doświadczonych ojców i terapeutów, możemy więc śmiało korzystać z ich rad i przemycać do życia swojej rodziny.

Trudno mi się zgodzić ze wszystkim, co zostało w tej książce napisane. Być może dlatego, że jestem kobietą i nie w pełni rozumiem mężczyzn, być może dlatego, że jest na wskroś amerykańska i w niektórych momentach nijak nie pasuje do naszej polskiej rzeczywistości, być może dlatego, że w pewnych punktach moje poglądy na wychowanie różnią się od poglądów autorów. Nie można jednak zaprzeczyć, że wiele jest w niej cennych spostrzeżeń, czasem banalnych, oczywistych, czasem głębszych, zmuszających do zastanowienia. Zresztą o tych banałach również zdarza się w ferworze codzienności zapomnieć, warto czasem je odświeżyć. Autorzy w dość rzetelny i zazwyczaj wyczerpujący sposób starają się zgłębić serce, umysł, zachowanie i potrzeby chłopców w różnym wieku. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę. Myślę, że pod pewnymi względami będzie owocna.

Zdecydowanie polecam każdej matce chłopca, choć też nie tylko kobietom, a wszystkim, mającym na codzień do czynienia z chłopcami, wpływającym na ich wychowanie i rozwój. Książka otwiera oczy i poszerza znacznie horyzont zrozumienia dla tych małych wulkanów energii, daje świetną perspektywę. Czuję się lepiej przygotowana na tę podróż, jaką jest wychowanie syna na mężczyznę. Gorąco zachęcam do lektury!

2084

Z początku byłam zawiedziona, ale ostatecznie książka okazała się być wartościową pozycją. Jak zwykle brakowało mi większej ilości praktycznych wskazówek, jednak autorzy nie koncentrowali się wyłącznie na teorii i trochę praktyki jest również. Dzięki tej książce zrobiłam kolejny krok ku poznaniu i zrozumieniu potrzeb wychowawczych moich synów, więc z lektury jestem zadowolona.

Od chwili, kiedy przeczytałam tą książkę... zupełnie inaczej patrzę na "dzikie stwory", z którymi mam do czynienia w szkole:)

Jest to "Praktyczny poradnik pozwalający zrozumieć serce, umysł i zachowanie chłopca w wieku od lat 2 do 22."

Zwróćcie uwagę na dalszą część tytułu "Sztuka wychowania chłopców". Czyż nie jest to prawdą? wychowanie dziecka jest prawdziwą sztuką. Nie da się wychować naszych pociech według określonych formułek, potrzebna jest przy tym naprawdę spora doza kreatywności :) No ale do rzeczy... Na początek kilka słów o twórcach tej książki.
Autor Stephen James prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną i jest ojcem trzech synów (w tym bliźniaków) oraz córki. Drugi z autorów - Dawid Thomas - jest dyrektorem poradni dla mężczyzn i chłopców. Ma dwóch synów i jedną córkę. Także sami widzicie, że Ci panowie mają naprawdę spore doświadczenie, nie tylko zawodowe, ale również życiowe :)

Książka podzielona jest na trzy części:
- Część pierwsza - postępowanie chłopca
- Część druga - umysł chłopca
- Część trzecia - serce chłopca

W każdej z tych części znajdują się podrozdziały - ważne wskazówki, przypomnienia, opisy, wyjaśnienia oraz przykłady z życia, zarówno autorów jak i osób z którymi spotkali się w pracy...

Autorzy scharakteryzowali i podzielili chłopców według poszczególnych etapów rozwoju:
- Odkrywca (2-4 lata)
- Kochanek (5-8 lat)
- Indywidualista (9-12 lat)
- Wędrowiec (13-17 lat)
- Wojownik (18-22 lata)

Wszystkie te etapy opisane w pierwszej części. Wiek przypisany do nich jest tylko wskazówką. Nie każdy chłopiec musi przechodzić dany etap w takim samym wieku jak inni, Każde dziecko ma swoje tempo w którym się rozwija, wiec nie można już teraz stwierdzić jak to będzie w przypadku naszych synów.
Pod koniec książki znajdują się "gorące tematy". Znajdziemy w nich między innymi zdanie autorów na temat: klapsów, dyscypliny, oglądania przez dzieci telewizji, rozmów z dzieckiem o seksie, randek, pieniędzy, masturbacji, pornografii, depresji, samotnych matek i wielu innych zagadnień dotyczących "ciężkich" lub "delikatnych" tematów.

Poradnik ten został napisany nie tylko z myślą o mamach. Ojcowie również znajdą w nim wszystko co powinni wiedzieć o chłopcach. Bo to, że kiedyś sami nimi byli, wcale nie oznacza, że muszą ich rozumieć :)
Książka ta prawdę mówiąc daje również sporo do myślenia... Warto zastanowić się czy naprawdę dobrze znamy swoje dziecko. To jest bardzo ważne, aby wiedzieć jakie ono jest, co lubi, czego się boi, jaka jest jego ulubiona bajka, a której nie znosi, co najbardziej wyprowadza go z równowagi, a co sprawia, że jest szczęśliwy itp...Kiedy będziemy to wszystko wiedzieli, dopiero wtedy możemy zacząć pielęgnować w nim jego dobre ceny i spróbować zwalczyć te złe... Pomóc mu dążyć do spełnienia jego marzeń i pokierować na właściwą drogę jeśli zdarzy mu się z niej zejść. Jednak bardzo ważne jest to, aby nie przesadzić. Nie możemy ochronić swojego dziecka przed całym złem tego świata, nie możemy doprowadzić do tego, aby nie poczuło ono smaku przegranej, aby nigdy się nie rozczarowało... to również jest w życiu bardzo potrzebne i to również kształtuje charakter człowieka.

Nie obawiajcie się, nie będę Wam opisywała wszystkiego co zapadło mi w pamięci, recenzja byłaby wtedy zdecydowanie za długa :)

Wychowanie chłopca zapewne bardzo różni się od wychowania dziewczynki. Co prawda ciężko mi to ocenić, ponieważ nie mam porównania. Jednak autorzy sami określają, że "Dzikie stwory" to właśnie chłopcy. Często rozbrykani, uparci, pełni energii, bojowi, ale również kochani, mili, uczuciowi, kochający całym serduchem... Każda matka, która ma syna zapewne doskonale wie o czym mowa. Ja sama mam w domu małego chłopca, który miewa niesamowite humorki i zdarza się, ze prawdziwy z niego "dziki stwór" :)

Na zakończenie dodać muszę, że dzięki tej książce dowiedziałam się masy interesujących rzeczy. Przeczytałam o psychice, uczuciach i emocjach chłopców. Trafiłam na wiele bardzo przydatnych informacji. Dużo wskazówek do wykorzystania przez nas - rodziców - w naszym codziennym życiu. Dowiedziałam czym się kierować podczas wychowywania małego mężczyzny. Jednym słowem, zostałam zainspirowana :) Zainspirowana do tego by pomóc mojemu synkowi wyrosnąć na mądrego, dobrego i dojrzałego mężczyznę. Czy mi się to uda? Dam Wam znać za jakieś 20 lat :)

Więc jeśli również chcecie dowiedzieć się jak "okiełznać" swojego "Dzikiego stwora" to ta książka jest dla Was idealna. Co ja piszę... Ona jest idealna dla wszystkich którzy mają synów lub też mają do czynienia na co dzień z chłopcami... Polecam!

Jako samotna matka Syna pochłonęłam wprost. Książka świetna, mnóstwo praktycznych wskazówek, jak tez rozważania czysto teoretyczne. naprawdę każdy aspekt chyba poruszony jest. Dla mnie - jak zazwyczaj w tego typu książkach - rażące jest ciągłe przewijanie się nazw amerykańskich organizacji, stowarzyszeń i innych instytucji, które w polskich realiach nie występują i nie mają odpowiedników. Ale poza tym szczegółem - polecam wszystkim, nie tylko rodzicom czy wychowawcom, ale wszystkim, którzy mają w pracy lub rodzinie bliższej czy dalszej, do czynienia z Chłopcami w wieku 2-22 lata :-)

Książka dużo wniosła do mojego sposobu myślenia o wychowaniu. Myślę, że warto się z nią zapoznać, aby okiełznać "dzikiego stwora" w maluchu i w sobie!

Książka, którą czytałam, jako pomoc w mojej pracy pedagoga. Świetna !!! Każdej osobie pracującej z chłopcami w wieku 2 do 22 lat polecam !!!

• Poradniki
  • Wychowanie
  • Dziecko
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców