Zakopane: Sezon na samobójców

Okładka książki Zakopane: Sezon na samobójców Jacek Rębacz
Okładka książki Zakopane: Sezon na samobójców
Jacek Rębacz Wydawnictwo: superNOWA kryminał, sensacja, thriller
superNOWA
2006-01-01
2006-01-01
literatura polska

Główny bohater Piotr Klucha jest zakopiańskim detektywem. Ten niepozorny człowiek o bardzo trudnym charakterze i pesymistycznym podejściu do życia, ma "przeszłość". I to nie byle jaką. W obliczu krucjaty nowej ekipy rządzącej, pan Klucha miał nieszczęście pracować w WSI i... z hukiem z niej wylecieć. Teraz jako detektyw, szpieguje niewiernych małżonków, szuka psów i pije wódkę z góralami.
Afera, w którą wmieszał się prywatny detektyw zaczęła się niewinnie. Do drzwi biura zapukali załamani rodzice nastolatka, który pożegnał się z życiem na szczycie Świnicy. Zdarzenie wyglądało na samobójstwo - według zeznań świadków chłopak rozłożył ręce i skoczył w przepaść. Nie zostawił żadnego listu pożegnalnego, nie miał powodów, żeby się zabić... Dlaczego to zrobił? A może ktoś mu "pomógł"?
Detektyw przyjmuje zlecenie i całkowicie przypadkowo trafia w wir wydarzeń, które z samobójstwem chłopaka mają niewiele wspólnego.
Jacek Rębacz pisząc ten kryminał dla odmiany akcję umieścił nie w Londynie, Nowym Jorku, ani choćby w Moskwie. Ale w Zakopanem... na naszej polskiej ziemi. Każdy z Was był w Zakopanem, prawda? Krupówki, Gubałówka. Kasprowy Wierch, skocznia narciarska, te sprawy... Miłe, turystyczne miasto... A tu nieprawda. Bo za fasadą turystycznego raju kryją się brudy, które lepiej zamiatać pod dywan. Mieszkający przez pewien czas w Zakopanem autor postanowił zrobić inaczej i wyciągnął brudy na światło dzienne. Dzięki temu poznacie ten zimowy kurort od strony, od której najmniej byście się spodziewali.
Lewe interesy, chciwi górale, ceny z kosmosu, chińskie wyroby udające "oryginalne pamiątki z gór", przekręty budowlane i polityczne. Ksiądz Dyrektor, z którym władze konsultują ważne decyzje, prywata, wyzysk pracownika, praca na czarno w pensjonatach, mafia, korupcja, równi i równiejsi... długo można wymieniać. Opowieść niby fikcyjna, ale jej tło niebezpiecznie przypomina faktyczne wydarzenia. W szerszej perspektywie stolica Tatr staje się wręcz zwierciadłem, w którym odbijają się chyba wszystkie problemy ówczesnej Polski.
Powieść napisana z werwą, lektura przyjemnie wciąga, fabuła pełna zwrotów akcji, wszystko okraszone sporą dawką czarnego humoru i celnych spostrzeżeń na temat niewesołej rzeczywistości. Do tego bohater, którego łatwo polubić.
Idealna na jeden deszczowy wieczór. Polecam!

Ciekawa zagadka, bohaterowie z krwi i kości, rzeczywiste sytuacje. Zakończenie trochę nierealne, ale nie będę się czepiać :) Dobre poczucie humoru! Świetne odniesienia do aktualnej sytuacji :) Polecam i zabieram się za kolejne części.

W poszukiwaniu ciekawej książki zdarza mi się sięgać po powieści nieznanych mi autorów . Tak było w przypadku cyklu "Zakopane" pana Rębacza . Od razu powiem , że akcja głównie rozgrywa się w mieście i miłośnicy Tatr będą zawiedzeni . Głównym bohaterem jest były pracownik Wojskowych Służb Informacyjnych , który po ich rozwiązaniu osiadł w Zakopanym i tam otworzył biuro detektywistyczne . Ma rodzinę i niewielki pensjonat , małolitrażowy samochód , a firma , którą prowadzi nie przynosi wielkich dochodów . Przyjaźni się z policjantem z zakopiańskiej komendy , ale bardziej na niwie towarzyskiej niż zawodowej , bo codzienność detektywa , to najczęściej zbieranie materiałów do spraw rozwodowych , poszukiwanie zaginionych i to nie zawsze ludzi . Sprawa którą mu właśnie powierzono dotyczy samobójczej śmierci studenta z Krakowa . Rodzice chcą wiedzieć ; czy było to samobójstwo , a jeżeli tak , to jakie były jego przyczyny . Ta sprawa wciąga nieoczekiwanie głównego bohatera w niebezpieczne i zupełnie nierutynowe śledztwo .
Nie znajdziecie tu opisów piękna Tatr o zachodzie słońca . Główne postaci nie posiadają super mocy , ale można się z nimi zaprzyjaźnić . Owszem koloryt góralszczyzny jest , ale nie taki jaki znamy z Krupówek . Styl pana Rębaka jest dość lapidarny , ale według mnie to raczej zaleta .
Zakończenie i rozwiązanie zagadki jest trochę dziwne , ale oceńcie je sami .
Powieść czytało się przyjemnie , więc sięgnę po następne tomy tej serii .

Książka ok. Co prawda na koniec akcja nagle przeskakuje i główny wątek wyjaśnia się zupełnie znienacka, ale czyta się przyjemnie.

Bardzo fajna. Lekka i konkretna nie skomplikowana a jednak ciekawa...

Bardzo fajna. Lekka i konkretna nie skomplikowana a jednak ciekawa...

Strasznie to kiepskie!

Strasznie to kiepskie!

W związku z tym że ostatnio przebywałem w Zakopanym postanowiłem sięgnąć po kryminał dziejący się w tej zimowej stolicy Polski. Okazało się również, iż główny bohater prywatny detektyw jest byłym oficerem WSI, co mi się spodobało gdyż ostatnio czytałem serię o WSI napisaną przez Kafira. Kryminał krótki, miły i przyjemny, chociaż końcówka mnie nie zachwyciła, ale bawiłem się dobrze. Pewnie sięgnę po kolejne części tego autora, gdyż bohatera polubiłem i miejsce akcji też mi odpowiada. Jak ktoś chce sięgnąć po krótki i miły polski kryminał to polecam.

Miejscami lepsza, miejscami gorsza, ale w ciekawej okolicy.

Miejscami lepsza, miejscami gorsza, ale w ciekawej okolicy.

Bardzo nieciekawa fabuła.

Bardzo nieciekawa fabuła.

• Kryminały
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Rębacz Jacek

Dodaj cytat z książki Zakopane: Sezon na samobójców