Znamy pierwszych gości Literackiego Sopotu

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.01.2017

Środek zimy, ale myślami możemy przenieść się na chwilę do sierpnia. To właśnie wtedy odbędzie się szósta edycja festiwalu Literacki Sopot. Jego motywem przewodnim będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

Znamy pierwszych gości Literackiego Sopotu

Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego, że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku - tłumaczy Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, kurator Literackiego Sopotu 2017. Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy. Powieść, opowiadanie, kryminał, sensacja, romans, proza obyczajowa, polityczna czy historyczna – tam jest wszystko. Tego naprawdę nie można przegapić. I właśnie Literacki Sopot 2017 posłużyć może jako przepustka do tego literackiego świata - dodaje Tomasz Pindel.

Pierwsi ogłoszeni goście festiwalu to Claudia Piñeiro i Javier Cercas. Argentynka i Katalończyk stanowią potwierdzenie różnorodności, jaką cechują się kraje hiszpańskojęzyczne.

Claudia Piñeiro (Argentyna, 1960) to jedna z najpoczytniejszych, a zarazem cieszących się uznaniem krytyki pisarek argentyńskich, specjalizująca się w powieściach łączących elementy thrillera czy kryminału z niezwykle wnikliwą obserwacją społeczną i psychologiczną. Zadebiutowała książkami dla dzieci, ale prawdziwe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść - Tuya (Twoja, 2005) – i nade wszystko bardzo głośne „Czwartkowe wdowy” (Las viudas del jueves, 2005): znakomita wiwisekcja zamożnej społeczności żyjącej w luksusowym i zamkniętym osiedlu pod Buenos Aires.

Javier Cercas (Hiszpania, 1962) jest zamieszkałym w Katalonii i piszącym po hiszpańsku pisarzem oraz dziennikarzem. Wielkie uznanie przyniosła mu wydana w 2001 r. powieść „Żołnierze spod Salaminy” (Soldados de Salamina, wyd. pol. 2005), znakomita literacko historia o meandrach losów ludzkich w czasach hiszpańskiej wojny domowej, która bardzo mocno wpisała się w budzącą się w Hiszpanii debatę o pamięci historycznej. Renomę tę ugruntowała kolejna powieść „Prędkość światła” (La velocidad de luz, 2005, pol. wyd. 2010), w której autor w charakterystyczny dla siebie sposób płynnie przekracza granicę między fikcją a faktami.

Kolejni autorzy będą sukcesywnie ogłaszani na stronie internetowej www.literackisopot.pl. Szósta edycja Literackiego Sopotu odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia. 


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.01.2017 10:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post