Posełki. Osiem pierwszych kobiet

Okładka książki Posełki. Osiem pierwszych kobiet
Olga Wiechnik Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2019-03-13
2019-03-13
prawa wyborcze Zofia Moraczewska feminizm emancypacja kobiet

Okładka książki Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey Dionisios Sturis, Ewa Winnicka
Ocena 6,7
Głosy. Co się ... Dionisios Sturis, E...
Okładka książki A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja
Ocena 6,6
A co wyście my... Agnieszka Pajączkow...

Oficjalne recenzje i

Brakująca połowa historii

Link do recenzji

399 24 16

Cenny reportaż, historia kobiet - pierwszych posełek, o której nie uczymy się w szkole. Pokazuje siłę kobiet, chęć walki o równość i wolność. Żywy i przystępny język sprawia, że czyta się tą książkę jak powieść a nie biografię.

Bardzo ciekawa książka opisująca życie ośmiu kobiet, które zostały pierwszymi w historii Polski posłankami na Sejm. Mimo uprzedzeń i różnego rodzaju przeszkód mocno angażowały się w życie społeczne i polityczne, a także brały aktywny udział w debacie publicznej. Starały się cały czas realizować swoje pomysły i pokonywać przeszkody, jakie spotykały na swojej drodze. Walczyły o swoje ideały i nigdy się nie poddawały. Udowadniały, że polityka to zajęcie nie tylko dla mężczyzn i że one same też mogą w niej wiele zdziałać.

Książka Olgi Wiechnik to obraz kobiet odważnych, wiernych swoim ideałom, gotowych realizować swoje marzenia i działających na rzecz dobra innych. Każda z tych historii jest fascynująca. Jest tu mnóstwo ciekawych informacji i odwołań do literatury oraz materiałów źródłowych. Sama książka zaś wciąg od pierwszej do ostatniej strony. Warto przeczytać.

"Najdroższe moje - porzućmy zdecydowanie i raz na zawsze to jakieś prawdziwe nasze czy udawane dla różnych celów utylitarnych poczucie 'kompleksu niższości'. Nie jesteśmy ani odrobinę mniej warte czy mądre od mężczyzn - jesteśmy tylko inne." - z testamentu Zofii Moraczewskiej.
W 1919 r. kobiety w Polsce dostały prawa wyborcze, nie tylko czynne, ale też bierne. To fakt, którego uczymy się z podręczników historii, niewiele wnikając w to, co to naprawdę oznaczało. A wśród wybranych wtedy przedstawicieli było osiem kobiet: Zofia Moraczewska, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Jadwiga Dziubińska, Anna Piasecka, Gabriela Balicka, Franciszka Wilczkowiakowa oraz Irena Kosmowska.
Autorka opisuje historię każdej z tych ośmiu posełek. Zapewne ze względu na różną liczbę dostępnych źródeł osią książki jest życiorys Zofii Moraczewskiej, każda z pozostałych pań opisana jest w osobnym rozdziale.
Świetna książka uzupełniająca historię Polski, która nie jest przecież tylko męska. Panie nie wzięły się też w sejmie znikąd. Były bardzo aktywnymi działaczkami społecznymi, robiły rzeczy niebezpieczne, na przekór większości, ale zawsze z pełną determinacją. Pracowite, ofiarne, inteligentne, skuteczne - warto pamiętać o ich wkładzie w budowę niepodległej Polski.
Co mnie zaskoczyło? Minęło sto lat, a w tematach ważnych wtedy dla kobiet nic się w zasadzie nie zmieniło: równa płaca, planowanie rodziny, brak żłobków i przedszkoli.

Bardzo interesujący i dość ciekawie opisany temat. Autorka pokazuje jak wiele kobiety w Polsce zyskały w ciągu nieco ponad 100 lat. Dla mnie bardzo wartościowe opisy codzienności głównych bohaterek w okresie przed wielką wojną i po niej.

„Wbrew logice faktów, jednym z zagadnień, które najmniej interesują świat kobiecy, jest właśnie kobieta”.

Posłanki to nazwa, która jest już powszechnie znana. Minęło sto lat, od kiedy pierwsze kobiety w Polsce zasiadły w sejmie, a problemy dalej są jakby te same. Dalej wielu uważa, że mężczyźni są lepsi w tej roli, że kobiety powinny bardziej dbać o dom i rodzinę niż angażować się politycznie i zawodowo.. Dalej muszą walczyć o równe prawa i szanse.
Ale to dzięki odwadze i determinacji pierwszych kobiet posłanek mamy prawo głosu, możemy studiować, być niezależne, zarządzać swoją karierą i finansami. To właśnie emancypantki otworzyły nam drzwi do niezależności. I choć dalej musimy domagać się równych praw i większej niezależności, to powinnyśmy pamiętać, jak wiele im zawdzięczamy. Pierwsze posłanki poniosły duże koszty osobiste aby walczyć o lepszy byt kobiet w Polsce.

Bardzo dobra pozycja. Poznałam wiele nowych faktów na temat Polski międzywojennej, polityki i sytuacji społecznej tamtych lat. Czyta się świetnie.

Bardzo ciekawie pokazane sylwetki pierwszych polskich posłanek oraz to, z czym musiały się wówczas mierzyć.

Bardzo ważna pozycja!
Zofia Moraczewska, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Jadwiga Dziubińska, Anna Piasecka, Gabriela Balicka, Irena Kosmowska, Franciszka Wilczkowiakowa, a trzeba Nas jeszcze więcej i teraz, też.....bo walka o prawa kobiet nic a nic się nie zmieniła.....a przecież minęło już ponad 100 lat od przedstawionych przez autorkę wydarzeń.

Proszę, przeczytajcie!

Oldze Wiechnik, bardzo dziękuję❤️
Wspaniale czytała; Kamila Kuboth-Schuchardt

Bardzo ważna pozycja!

Proszę,...

Jak niewiele się zmieniło w naszym kraju przez ostatnie stulecie... Odzyskanie niepodległości, sanacja, okupacja... wojna światowa, komuna, demokracja... postęp technologiczny na niespotykaną wcześniej skalę. A my jako naród, społeczeństwo mentalnie tkwimy - zdawać by się mogło - nadal w początkach XX wieku. Ta lektura uświadomiła mi ten smutny fakt jeszcze dobitniej...
"Wszędzie na Zachodzie zrozumiano, że nauka nie jest artykułem zbytkowym. Jeżeli nie zainwestujemy w rozwój nauki, staniemy się wkrótce prowincją Europy (...) Bez wiedzy nie da się mądrze rządzić państwem, nie nakarmi się jego obywateli, nie obroni przed atakiem, nie utrzyma pokoju." - przekonuje (proroczo?) jedna z pierwszych posełek, Zofia Moraczewska. Sto lat temu...! "Polacy za dużo zajmują się ideologią, za mało praktycznymi stronami życia." - stwierdza. Brzmi znajomo? O, tak.
Jadwiga Dziubińska jest kierowniczką szkoły. Pragnie wychowywać uczniów w poczuciu własnej wartości. "Nauczyć samodzielnego myślenia. Oduczyć całowania po rękach swoich wyzyskiwaczy. Wybić z głowy to, co przez wieki do niej wbijano: że władza pochodzi od Boga, który każdemu daje to, na co zasłużył."
Franciszka Wilczkowiakowa z kolei "pisze o czymś, co i dziś nie dla wszystkich jest oczywiste: że smog jest szkodliwy, a dzieci bić nie wolno."
A Irena Kosmowska twierdzi, że "wychowanie religijne, jako wdrażające do myślenia apodyktycznego, nierealnego, upośledzającego aktywność człowieka powinno być z instytucji kształcących nowe pokolenie całkowicie wyeliminowane."
Trudno to wprost komentować... bo to są bardzo mądre i prawdziwe słowa inteligentnych, myślących i światłych kobiet, które dopiero co wywalczyły sobie prawa wyborcze (!) Z trudem, ponieważ miały przeciwko sobie nie tylko zaborców (przed odzyskaniem niepodległości) i kościół, ale też rodaków. Utworzona w 1917 roku w Warszawie Tymczasowa Rada Stanu... "praw publicznych nie planuje kobietom przyznać. Obawia się >>obniżenia poziomu intelektualnego mas wyborczych<<." Naprawdę??
Ogrom pracy włożyła autorka w tę książkę. Zgłębiła dokładnie życiorysy ośmiu wspaniałych kobiet, o których się nie pamięta, o których się nie wie (a może - nie chce się pamiętać, nie chce się wiedzieć?). Bibliografia jest imponująca. Historie - niesamowite. Mnóstwo cytatów, do tego bardzo trafne komentarze, spostrzeżenia i konkluzje autorki. Ech, gdyby tak każdy przeczytał, przemyślał i wyciągnął wnioski...
Polecam. Bardzo.

Nigdy chyba nie napisałam recenzji na lubimyczytać, ale ta książka mnie do tego zmusiła. Bardzo wciągająca opowieść, która daje niesamowitą możliwość wglądu w życie zwykłej (pomijając niezwykłe osiągnięcia) kobiety na przełomie XIX i X wieku, z czym musiały się mierzyć, w jakim społeczeństwie żyły. Bardzo polecam, po lekturze mam wielką ochotę sięgnąć do źródeł i bibliografii, aby pozostać w tym klimacie jak najdłużej :)

Pozycja wybitna. Dobrze napisana, na mocnej podbudowie źródłowej.
A bohaterki? Bronią się same....całym swoim życiem i działalnością.

Pozycja wybitna. Dobrze napisana, na mocnej podbudowie źródłowej.
A bohaterki? Bronią się same....całym swoim życiem i działalnością.