Worek Judaszów

Okładka książki Worek Judaszów Zbigniew Nienacki
Okładka książki Worek Judaszów
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" kryminał, sensacja, thriller
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
2004-01-01
1964-01-01
83-85875-81-6

"Worek Judaszów" to przede wszystkim komunistyczna agitka. Ballada o dzielnych, szlachetnych i prawych funkcjonariuszach Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i krwiożerczych, bezwzględnych polskich faszystach z band leśnych, w westernowej konwencji. Ok, trochę może przesadziłem z tym nasyceniem kontrastów ale deklaracja ideowa jest tutaj jasna.

Wątek fabularny książki też mnie nie zachwycił. Obiecujące zawiązanie akcji, autor wprowadza sporo postaci, które później niewiele wnoszą do opisywanej historii. Wygląda to jak początek większej powieści, z której udało się sklecić ledwie rozbudowane opowiadanie. Do tego kompletnie od czapy dolepiony wątek Edwarda Kelleya i Johna Dee. Na szczęście nie jest to długa lektura. Pokryty grubą warstwą kurzu egzemplarz, wegetuje u mnie gdzieś na dolnej półce. Nie zamierzam go reanimować.

znienacka.com.pl

Wątek fabularny książki też...

to w '61wszym można było w ten niejednoznaczny sposób opisać postawy stron i cenzura to przepuściła?

Ciężko być obiektywnym pisząc o Nienackim...mojej osobie jest ciężko na taki obiektywizm- bo tego autora cenię sobie najbardziej ze wszystkich- głównie za "Ja Dago". Ale po lekturze "Worka.."... Powiem tak- dobrze, że nie spotkałem się z ta książką na początku mojej przygody z dziełami Nienackiego. Ja wiem, że on się tam sili na jakieś studium (tak po łepkach) psychologiczne, wgłębia się w strachy i cierpienia głównego bohatera... Ale to wszystko jakieś takie naciągane, niedojrzałe, męczące momentami naiwne... No ale jak się okazuje jest to powieść z 1961 roku- i ta data wiele może wyjaśnić- bo to początki pisania dla dorosłych...
Z drugiej strony- sama historia jest nieco frapująca, a główny bohater momentami bardzo ale to bardzo nie zidentyfikowany. być może ktoś kiedyś powie iż te trochę ponad sto stron przedstawia dramat tamtych czasów- może i tak właśnie jest. Nie zniechęcam- potraktujcie to jako przerywnik między długimi powieściami, a po skończeniu czytania nie zniechęcajcie się do Nienackiego- to wielki pisarz, niedoceniany i jak zauważam mało znany...

• AK susz
  • Audiobooki
  • 52 książki w 2020
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Worek Judaszów