Wciąż o tobie śnię

I Still Dream About You
978-83-7534-029-7
Fannie Flagg
Ag2S

Ukończyła szkołę wdzięku z najlepszym wynikiem, umie złożyć ozdobną serwetkę na ponad czterdzieści osiem sposobów, potrafi też z wdziękiem wejść do pokoju i z gracją z niego wyjść, ale całe to wyrafinowanie nie na wiele jej się zda w obecnej sytuacji. Od pięciu lat, od czasu śmierci legendarnej Hazel Whisenknott, założycielki i motoru napędowego Red Mountain Realty, interesy kuleją coraz bardziej, a przyszłość wcale nie wygląda różowo. Kiedy sytuacja wydaje się naprawdę beznadziejna, Maggie wpada na znakomity pomysł, jak temu zaradzić.
Kiedy zaczyna ten plan realizować, poznajemy otaczające ją barwne postacie. Zdaniem Brendy Peoples, jej najlepszej przyjaciółki i współpracowniczki, Maggie prowadzi beztroskie życie: jest szczupła, nie musi się martwić o figurę ani przejmować tym, że opiekun z programu odchudzającego przyłapie ją w ciastkarni. Ethel Clipp, wiekowa, gderliwa i fioletowowłosa sekretarka Red Mountain Realty, wysoko ceni Maggie, natomiast szczerze nie znosi niejakiej Babs Bingington, zwanej „Bestią z Birmingham” – pozbawionej skrupułów właścicielki konkurencyjnej agencji, która wprost nienawidzi Maggie i za wszelką cenę chciałaby ją wygryźć z branży. Przeszłość Miss Alabamy skrywa rozdzierające serce tajemnice, ale dziwnym zbiegiem okoliczności Maggie odkrywa, że praktycznie każdy wokół niej, żywy czy martwy, ma swoje sekrety.
„Wciąż o tobie śnię” to cudowna książka, na którą składają się – w równych proporcjach – urok amerykańskiego Południa, opowieść kryminalna i to charakterystyczne połączenie komizmu i staroświeckiej mądrości, jakiego oczekujemy po jedynej i niepowtarzalnej Fannie Flagg.

Pogodna i zabawna historia ,która pomaga przetrwać zły dzień.
Lubię ten styl pisania i zawsze lżej mi na duszy po przeczytaniu książki pani F.Flagg

Aneczka | 2016-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Co tu zrobić, jeśli postanowiłaś rozstać się z tym światem? Jak wszystko zorganizować, jak się ubrać i zatrzeć za sobą ślady? Na te pytania odpowiada sobie bohaterka tej książki Maggie, która po drodze do upragnionego celu napotka niespodziewane przeszkody. Czy je przezwycięży i popełni upragnione samobójstwo? O tym trzeba przekonać się samemu.
Fannie Flagg jak zwykle z lekkością i pogodą ducha pisze o sprawach ważnych i mniej ważnych, przypomina, że warto być przyzwoitym człowiekiem i warto zawsze szukać pozytywnych aspektów życia.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: marzec 2011

Powieść nieco inna od poprzednich książek F. Flagg - mniej humoru, więcej refleksji... Ale i tak pogodna, zabawna, optymistyczna i energetyczna. Poprawia humor i świetnie ładuje psychiczne akumulatory:)

Przeczytana: 13 grudnia 2010

Książka dość niezwykła, ale jak się zaczyna czytać z tak pozytywnym nastawieniem, to wszystko się człowiekowi spodoba. Fannie Flagg jest już tak znana i lubiana, że do przeczytania jej kolejnej książki zapewne nie trzeba nikogo zachęcać. Jest pisarką nierówną, ale akurat ta powieść bardzo mi się spodobała.
Otóż była Miss Alabamy postanawia zakończyć swój beznadziejny żywot. Tak, właściwie to nie ma po co żyć. Co z tego, że jest piękna? Co z tego, że wszyscy mężczyźni się za nią oglądają?

Jest samotna i nie ma nawet z kim spędzić świąt. Przez całą powieść tylko przesuwa datę ostateczną, a my obserwujemy jej przygotowania do rozstania z tym światem.
Plejada jej znajomych i przyjaciółek zasługuje uwagę. Skłonna jestem nawet przyznać, że dużo ciekawszą postacią jest Brenda, otyła czarnoskóra kobieta, która nie może przestać jeść, a co za tym idzie - schudnąć. Nie pomagają programy i terapie - Brenda nie chudnie. Jej optymizm i radość bycia mimo wszystko pozwala jakoś funkcjonować...

adorable | 2012-05-17
Przeczytana: 17 maja 2012

Czy często rozmyślasz nad swoim życiem? O tym co osiągnąłeś, a czego nie udało Ci się nigdy zrealizować? Często wspominasz dawne czasy i tęsknisz do starych znajomych, z którymi urwał Ci się kontakt? Ogarnia Cię smutek kiedy myślisz o wielu niewykorzystanych szansach? Stawiasz sobie czasami pytanie: czy jestem szczęśliwym człowiekiem? Takie myśli pojawiają się u Maggie – głównej bohaterki książki „Wciąż o tobie śnię” autorstwa Fanny Flagg. Jednak jej bilans życiowych zysków oraz strat nie zadowala jej zupełnie..

Maggie to 60-letnia była miss Alabamy, zatrudniona na stanowisku agentki nieruchomości w Red Mountain Realty. Kobieta jest piękna, miła, pomocna, wręcz idealna. Jednak przez całe swoje życie trwa w kłamstwie – nie potrafi nikogo skrytykować, wytknąć mu błędów, przeciwstawić się. Robi wszystko tak, aby inni byli z niej zadowoleni, bez względu na to czy sama dobrze na tym wyjdzie. Bardzo liczy się ze...

kolmanka | 2012-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2012

O Fannie Flagg czytałam wiele pochlebnych opinii. Nigdy jednak nie dane mi było przeczytać jakiejkolwiek z jej książek. Owszem oglądałam "Smażone, zielone pomidory", ale skończyło się tylko na tej jednej ekranizacji. Jako, że jestem jeszcze przed moim ostatnim egzaminem, potrzebowałam lektury łatwej, lekkiej i przyjemnej. Właśnie tego mi było trzeba.

Bohaterką powieści jest Maggie. Dziś dojrzała i gorzko doświadczona przez los kobieta, a kiedyś młoda Miss Alabamy, o niespotykanej urodzie i charakterze anioła. Kobieta postanawia pożegnać się ze światem i sama zadecydować o sposobie swojej śmierci. Bo cóż jej pozostało? Samotne wieczory spędzone w pustym mieszkaniu przy akompaniamencie telewizora, który jakby na złość, zewsząd bombarduje ją tragicznymi newsami ze świata. Jeden niewybaczalny błąd z przeszłości całkowicie zaważył na jej losie. Po śmierci swojej mentorki, szefowej i przyjaciółki - Hazel - Maggie nie widzi powodu, dla którego życie na ziemi miałoby jeszcze...

Lena | 2015-02-16
Na półkach: Fannie Flag, Przeczytane

Najsłabsza (moim zdaniem) z tych, które dotychczas przeczytałam. Może dlatego, że dawka humoru jest o wiele mniejsza, a może z powodu pierwszych 200 stron (około), które były dla mnie drogą naprawdę trudną. Mogę jednak z czystym sumieniem powiedzieć, że warto przebrnąć przez nudny początek, aby od pewnego momentu cieszyć się naprawdę dobrą powieścią! Crestview i jego tajemnica naprawdę wciągają, więc o ile pierwszą połowę czytałam bardzo wolno, to kolejne strony pochłonęłam niemalże na raz!

enga | 2010-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2010

Maggie Fortenberry wiele lat temu została Miss Alabamy, o mały włos zostałaby Miss Stanów Zjednoczonych. Był to pierwszy krok na drodze do spełnienia jej marzeń – kupna domu "na wzgórzu", udanego małżeństwa, cudnych dzieci. Oraz oczywiście godnego reprezentowania jej stanu. Wygląda na to, że jej marzenia są na dobrej drodze do ich realizacji. Jednakże jedna decyzja podjęta przez Maggie wpływa na całe jej życie.

Maggie poznajemy w momencie, kiedy powoli zaczyna wkraczać w starość i dochodzi do wniosku, że życie nie ma jej nic pozytywnego do zaoferowania, a ona też nic od życia nie chce. Dochodzi do wniosku, że dyskretne "zniknięcie" pozwoli jej uniknąć wielu przyszłych problemów i nieprzyjemności, a państwo zaoszczędzi masę pieniędzy na starości, która nigdy jej się nie przydarzy.

Tworzy więc plan "zniknięcia" i staranie go realizuje, punkt po punkcie. Sprząta, oddaje rzeczy, rozdaje pieniądze, zamyka konta, wycofuje usługi itd. Jednakże w ostatnim momencie przytrafia się jej...

virginia1982 | 2010-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2010

Historię Maggie, byłej Miss Alabamy poznajemy w momencie, gdy jej wydaje się, że życie nie ma już dla niej nic do zaoferowania, w związku z czym decyduje się je zakończyć. Układa więc i skrupulatnie realizuje punkt po punkcie szczegółowy plan swojego odejścia: pisze list pożegnalny, likwiduje konta w bankach, oddaje pieniądze instytucjom charytatywnym a stroje do teatru, odłącza telefon... Realizacja planu jednak kilkakrotnie zostaje przesunięta, min. dlatego, że na rynku nieruchomości (w którym pracuje Maggie razem z przyjaciółkami Brendą i Ethel - kierują firmą nieżyjącej już a serdecznej ich przyjaciółki, Hazel) pojawia się Crestview, wspaniała, elegancka posiadłość, która od zawsze była niedoścignionym marzeniem Maggie. W międzyczasie nasza bohaterka angażuje się w swoje prywatne dochodzenie, które zapoczątkował znaleziony na strychu domu szkielet.
Maggie to niezwykła osoba, która przejmuje się najdrobniejszą choćby z jej strony nieuczciwością, każdy najdrobniejszy błąd z jej...

Jula | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Na tę najnowszą książkę Fannie Flagg czekałam kilka tygodni w bibliotecznej kolejce. Nie czytałam do tej pory żadnej powieści tej autorki, choć wiedziałam, że spod jej pióra wyszły słynne "Smażone, zielone pomidory". Do lektury przystąpiłam z dużym zaciekawieniem i bardzo pozytywnym nastawieniem. Tego entuzjazmu starczyło mi na około 100 stron, czyli 1/4 objętości i... poddałam się. Powieść nie wciągnęła mnie, nie bawił ten rodzaj humoru, denerwowały postaci i ich sposób myślenia - wszystko w niej dla mnie jest za bardzo amerykańskie. Doszłam więc do wniosku, że nie będę się do niej zmuszała, gdy tyle innych książek czeka na mojej przyłóżkowej półce na swoją kolej.
Czytając opinie innych osób stwierdziłam, że w swojej ocenie jestem odosobniona, trudno, taka jest prawda.