Wciąż o tobie śnię

Okładka książki Wciąż o tobie śnię Fannie Flagg
Okładka książki Wciąż o tobie śnię
Fannie Flagg Wydawnictwo: Nowa Proza literatura piękna
I Still Dream About You
Nowa Proza
2010-10-10
2010-10-10
Wojciech Szypuła
Fannie Flagg

Fannie Flagg znowu mnie nie zawiodła. Postacie książki są prawdziwe, a fabuła nie pozwala odłożyć książki na półkę przed dotarciem do ostatniej strony. Podoba mi się to, że wszystkie wątki zostały zakończone, autorka nie zostawia czytelnika z niedopowiedzeniami. Dobro zostaję nagrodzone, a zło ukarane - tak samo chciałoby się, żeby było w prawdziwym życiu. Po przeczytaniu książki czuję się lekko, otrzymałam dużo rozrywki oraz wiele przemyśleń, więc powieść spełniła swoje zadanie. Polecam!

Fannie Flagg to stara szkoła - dobra na wszystko. Uwielbiam!!!

Fannie Flagg to stara szkoła - dobra na wszystko. Uwielbiam!!!

Ojejku, jaka fajna, nieco zakręcona ale urocza, chcę do Birmingham w Alabamie)))

Fannie Flagg jak zwykle rozbraja czytelnika swoim błyskotliwym dowcipem, wzrusza do łez, przedstawia amerykańskie społeczeństwo i daje lekcję historii na temat Alabamy - miejsca naznaczonego burzliwą historią segregacji rasowej.
Zdecydowanie polecam!

Zdecydowanie polecam!

Dobrze sie czyta. Polecam. Obraz zmieniajacego sie Birmingham w stanie Alabama dodaje uroku codziennym zmaganiom glownej bohaterki

Landrynkowa powieść o spełnieniu amerykańskiego snu .Główna bohaterka , marzycielka,miłośniczka technikoloru i Doris Day, zatrzymała się również mentalnie w latach 60-tych.Nie ogląda współczesnych filmów, przerasta ją obsługa współczesnych urządzeń czy też korzystanie z internetu. O dziwo, mimo licznych braków w wykształceniu i niskiej lotności umysłu, odnosi sukcesy jako pośrednik sprzedaży domów.Wystarczyła uroda, wdzięk i poczucie smaku. Na koniec spełniają się wszystkie marzenia oraz żyje długo i szczęśliwie. Fabuła słodka i mdła jak wata cukrowa. Książka nie wzbudza żadnych emocji. Nie dla mnie.

Hmmm. No na pewno jest gorsza od Smażonych zielonych pomidorów, trochę przeszkadza mi takie will-she-won't-she w kwestii samobójstwa, przeszkadza mi rozwiązanie tego, że nagle przechodzi jej wszystko, od jednego koszmaru.
To nie jest zła książka, czyta się w miarę, fragmenty o starym szkockim rodzie (którego nazwy już nie pamiętam) są naprawdę spoko, ale dobra to też nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fannie Flagg to ikona amerykańskiej powieści obyczajowej. Jeżeli nazwisko wydaje się wam obce to szepnę o pewnych smażonych pomidorach, może coś zaświta. Pisarka wyróżnia się tym, że nawet o trudnych tematach potrafi pisać z lekkością, humorem, a nawet szczyptą ironii, a przy tym traktuje je z szacunkiem. Tym razem opowiem o jej (trochę) mniej znanej książce pt. „Wciąż o tobie śnię”.

Jej bohaterką jest Maggie, która zdobyła tytuł Miss Alabamy. Jest to osoba piękna i pełna wdzięku. Z wdziękiem przyjmowała to co zaoferowało jej życie. Z wdziękiem rozpamiętuje swoje dobre i złe decyzje. Postanawia również z wdziękiem odejść. Dlaczego kobieta sukcesu zdecydowała się na taki krok?

Powieść „Wciąż o tobie śnię” możemy podzielić na dwie części. Najpierw poznajemy najważniejsze postacie i obserwujemy przygotowania Maggie do „dnia zero”, potem na scenę wkracza wątek kryminalny. Spotkałam się z opiniami, że początek książki jest nudny i dopiero sprawa tajemniczego domu ją ożywia. Podobne sądy słyszałam o „Bastionie” Stephena Kinga – mój kolega powiedział coś w stylu: „Tego nie da się czytać. Tam każdy ma swój profil psychologiczny”. Fannie Flagg nie przedstawia swoich postaci z takim rozmachem jak słynny autor horrorów, ale i tak możemy je „prześwietlić”. Rozpamiętując przeszłość, ale też patrząc na ich obecne rozterki poznajemy – poza Maggie – maleńką przedsiębiorczą Hazel, ciągle niezadowoloną Ethel, walczącą z nadwagą Brendą i bezwzględną w interesach Babs. Mamy wrażenie, że autorka opisuje je z przymrużeniem oka, a nawet – jak karykaturzysta – wyolbrzymia ich cechy. Dzięki temu stają się wyraziste i wyjątkowe.

Wrócę jeszcze na chwilę do Maggie. Piękna, podziwiania, a jednak nieszczęśliwa. Wygrana w konkursie piękności nie okazała się furtką do spełnienia marzeń. Perfekcyjna Miss, tak samo jak przeciętny człowiek, musiała zmierzyć się z codziennością, a ta po zaznaniu blasku chwały może być przytłaczająca. Poczucie ”przegrania” swojego życia pcha w kierunku „ostateczności”. Meggie chce popełnić samobójstwo, ale kiedy patrzę na jej przygotowania zastanawiam się, czy na pewno. Czy nie potrzebuje pretekstu, który da jej kopa do pozytywnego działania? Myślę, że każdy może poczuć więź z taką postacią, bo każdy z nas bywa zrezygnowany. Ma wrażenie, że podjął złe decyzje i brak mu energii na ich naprawianie. Czuje się samotny pomimo grona bliskich.

Dziwne uczucie, kiedy smutna książka daje zastrzyk pozytywnej energii. Takie jest „Wciąż o tobie śnię”. Taka jest proza Fannie Flagg. Autorka oddała w nasze łapki mądrą, dojrzałą powieść. Książkę-słoneczko, bo słoneczko dobrze nastraja, poprawia humor i... po prostu jest miło jako świeci, a mi bardzo miło czytało się tę historię.

Autor: Fannie Flagg
Tytuł: Wciąż o tobie śnię
Wydawnictwo: Literackie

Była to książka, która od samego początku sprawiała wrażenie dobrej. Na początku nie chciałam jej nawet odkładać, jednak musiałam. Historia zainteresowała mnie i chciałam poznać ją od razu całą.

Chciałam dowiedzieć się jakie przygody będą mieli bohaterowie. Z chęcią czytałam to co się działo, jednak czułam trochę niepokój, że może być coś nie tak. Bohaterka miał świetną karierę za sobą, co mogłoby wydawać się dobrym startem, lecz nie do końca tak było.

Kiedy zaczęła się w niej zagłębia, a strony leciały, to zaczynałam odczuwać dziwne uczucia. W pewnym momencie zauważyłam, że nie rozumiem co się w niej zaczęło dziać.
Miałam wrażenie jakby zaczynała ona być inna.
Mimo tego czytałam ją dalej, by dać jej jeszcze szansę. Niestety poddałam się z czytaniem i odłożyłam.
Jest mi z tego powodu przykro, jednak nie podołałam jej skończeniu. Mam nadzieje, że kiedyś jeszcze będę chciała do niej podejść.

Ocena 5/10

Autor: Fannie Flagg