Leśne morze

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1487-2
las, morze
wojtek858

Jedna z najpiękniejszych książek autora „Wzgórza błękitnego snu” przenosi nas do Chin czasów II wojny. Ale samej wojny tu prawie nie ma. Od świata oddziela bohaterów tytułowe „leśne morze”: dzika i wspaniała mandżurska tajga, zwana „szu-hai”. Trudnej sztuki przetrwania uczą się tu zarówno zwierzęta jak i ludzie różnych narodowości. Jest wśród nich Wiktor Domaniewski, polski chłopiec, który nigdy nie widział ojczyzny i bardzo chce za nią walczyć... Refleksyjna historia dorastania, pierwszej miłości i tęsknoty za krajem z egzotycznymi Chinami w tle.

czytający | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Dla dostojnej mandżurskiej tajgi nie ma znaczenia czy ludzie realizujący swoje zamierzenia mają na uwadze szczytne ideały czy są jedynie pozbawionymi skrupułów kanaliami. Kiedy przychodzą burzliwe czasy, to jedynie zmieniające się pory roku świadczą o procesie przemijania tego ogromnego leśnego ekosystemu. Czas przemija a ludzkie losy łączą się z lasem na wąskich ścieżkach, wydeptanych przez dzikie zwierzęta. Zagmatwane przeznaczenie wskazuje na to, że każdy z bohaterów leśnej opowieści ma swoje fatum, które wisi nad nim i ciąży w upatrzoną wcześniej stronę. Jednak niektóre z tych ludzkich samotnych jednostek próbują za wszelką cenę wyrwać się z zaklętego kręgu i ułożyć swoje życie na przekór losowi. Tymczasem cena tej walki o niezależny i lepszy byt może być tak ogromna, że w pewnej chwili zdrowy rozsądek podpowiada, że nie warto było iść naprzód pod wiatr. Być może jednak leśne morze jest miejscem, gdzie można urodzić się na nowo i ponownie odkryć to, w co się wierzy.

Igor...

hanterkaa | 2016-03-13

"Leśne morze" to opowieść o losach garstki ludzi z różnych krajów,o odmiennych obyczajach i kulturze,których losy splatają się ze sobą.Wspaniałe w tej powieści jest to,że autor potrafił tak wiarygodnie opisać pochodzących z różnych krajów ludzi.Postacie są wyraziste, niepowtarzalne."Leśne morze",choć opowiada o ludziach o mentalności dziś już niespotykanej,o czasach i realiach nam obcych,jest powieścią,która nie powinna zostać zapomniana.

Agnieszek | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 22 listopada 2014

Kiedy zamknęłam tę książkę, pomyślałam, że tak właśnie autor powinien ją zakończyć. Bo chwila nie może trwać.

Znalazłam tu poziom i pion.
Poziom w szerokiej panoramie dającej i zabierającej wszystko puszczy, toni wód, samotności celi, żywiołowości zabaw i przyjęć, zwyczajach myśliwych, podstępów politycznych wreszcie.
Pion zaś w stawianych mimochodem pytaniach o wiarę, wierność ideom, więzy krwi, harmonię świata ludzi i natury.
Wcale nie nowa paralela losów człowieka i dzikiego zwierzęcia nie trąci sztucznością: w "Leśnym morzu" każdy bohater, nawet jeśli wydaje się przywołany z niebytu, ma coś do powiedzenia.

Treść treścią, narracja narracją, jednak język tej powieści absolutnie zniewala. Jest tak bogaty, plastyczny, potoczysty i precyzyjny, szczególnie w opisach, że syci zmysły. Newerly wirtuozerią słowa, jak sadzę, zachwyci jeszcze niejednego czytelnika.

Anna | 2011-05-07
Przeczytana: 07 maja 2011

Zamknęłam książkę i jestem wciąż wstrząśnięta jej treścią.I nie przychodzi mi nic innego do głowy tylko - ludzie ludziom zgotowali ten los.Tragiczne pomieszanie losów Polaków, Rosjan, Chińczyków w mandżurskiej tajdze w latach 39-44.Straszliwe działania Japończyków.Wszystko na tle cudownej przyrody,wspaniałych opisów z życia i ludzi i zwierząt.Chwilami magiczny świat,a chwilami straszliwy, bez nadziei na życie.Jest i miłość prawdziwa, dobra, lecząca.Nie mogę darować autorowi, że obszedł się z nią tak okrutnie, obrócił w niwecz.Powtórzę za autorem, że "Leśne Morze" jest straszliwą tragedią osamotnienia współczesnego człowieka w świecie.Cóż za straszne czasy.O ileż lepiej czułam się przed tą lekturą.To już nie na moje nerwy.Dobrze jest żyć tu i teraz.

Avalarte | 2012-08-14

Igor Newerly posiada ten niezwykły dar, że o rzeczach strasznych potrafi pisać w sposób piękny. Uwielbiam tego rodzaju prozę.

Przeczytałam strasznie dawno, chyba jeszcze w podstawówce (to jedyna książka Neverlego jaką czytałam, nie licząc fragmentów "Pamiątki z celulozy" w podręczniku) i do dziś ją pamiętam. Niektóre fragmenty nadal stoją mi przed oczami - pamiętam, że zła suka głównego bohatera wabiła się Jaga, a szczeniak po niej to Bąk, pamiętam śmierć Bąka i wychudłego doktora Cjen-go w obozie oraz jedną nogę jego dziewczyny ciągle obutą w łyżwę do jazdy figurowej. Po dziś dzień wiem, że "leśne morze" to "szu-hai", pamiętam pojedyncze słowa, opisy, zdarzenia, scenę wyrywania zębów. Nie pamiętam tylko zakończenia, ale to chyba dobrze, pewnie było smutne, dlatego nie chciałam go pamiętać.
Piękna rzecz, polecam tym, którzy lubią smakować literaturę. Jeśli przeczytam ponownie, podzielę się wrażeniami po latach :)

Dariusz Karbowiak | 2011-05-04

Książka utkwiła mi w pamięci z powodu głównego bohatera, który raz w roku schodził do miasta i kupował książkę. Starannie ją wybierał bo wiedział że to książka na cały następny rok. W odróżnieniu od niego mam możliwość kupowania dużej ilości książek, może nawet za dużej. No i jeszcze miłość jakże inna w tamtejszym regionie świata od naszej europejskiej.

Kuro Neko | 2016-11-21

Cóż za zachwycająca książka!
Pozornie - powieść przygodowa, jednak nie sposób zignorować wielu aspektów, których dotyka: tożsamości narodowej (kim rzeczywiście jest osoba, która urodziła się na obczyźnie?), miłości (czy możliwa jest miłość do dwóch kobiet?), światopoglądu, wiary, a wreszcie horroru wojny (tym razem II Wojna Światowa przeżywana w tajdze Mandżurii; dla nas nieco egzotyczna, ale nie mniej tragiczna i niszczycielska) - a wszystko to zgrabnie zawarte w cudownie wciągającej fabule. Dodam jeszcze, że w pierwszym momencie narracja mnie zaskoczyła, jednak po kilku stronach nie mogłam nie poddać się magnetycznemu, niemal poetyckiemu stylowi autora.
Jak dla mnie - prawdziwa perełka.

Piotr | 2014-12-18
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam

Podobno jest to jedna z najpiękniejszych książek autora. Mnie jednak nie porwała. Książka przenosi nas Chin czasów II wojny światowej, ale wojny prawie nie da się tutaj zauważyć.
Warto jednak przeczytać i dowiedzieć się jak nasi rodacy w tamtych czasach tam się znaleźli i co tam robili.

książek: 1991
Renax | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Powieść czytałam z przyjemnością, głównie ze względu na opisy życia w tajdze i detale z życia zamieszkałych na tym terenie Polaków, Rosjan i Chińczyków. Za zaletę uważam sposób przedstawienia problemów ideologicznych i politycznych - poprzez świadomość i losy przeciętnych ludzi. Dzięki temu, moim zdaniem, uważam, że książkę można czytać dziś jako powieść o życiu ówczesnych ludzi.