万延元年のフットボール / Man'en gannen no futtobōru
literatura piękna
kashka

„Futbol ery Manen” porusza tak częsty w twórczości Ōe problem odpowiedzialności i godności ludzkiej. Główny bohater, wyobcowany, przeżywający tyranię świata, upokorzenie i beznadziejność, w końcu odnajduje wątłą nić prowadzącą ku potwierdzeniu własnej tożsamości, ku określeniu własnego miejsca i roli w świecie. Wbrew przeciwnościom losu nie rezygnuje z walki o przeżycie, ale nie czyni tego za wszelką cenę. Odnajduje swoją szansę w zgodzie z innymi ludźmi i odpowiedzialności za własne działanie o losy najbliższych.

źródło opisu: PIW, 1979

źródło okładki: PIW, 1979

Ola | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 marca 2014

Oe Kenzaburo pisze w swojej prozie w sposób niezwykle japoński, obrazowy, metaforyczny. Rzeczy ważne, a może najważniejsze, często okrutne i trudne opisuje tak, aby mocno dotknęły czytelnika, a jednocześnie jego proza pozwala przez nie "przepłynąć" w taki sposób, abyśmy mogli je "przetrawić". Dosadnie, ale z wyczuciem. Warto, do rozmyślań.

| 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia

Przewija się przez tę powieść wyraźny wątek autobiograficzny, bowiem Kenzaburō osobiście doświadczył problemów związanych z wychowywaniem cierpiącego na wadę mózgu syna.
Cień upośledzonego dziecka dostrzegamy na każdym kroku - ma wpływ na podejmowane wybory, zachowania. Autor stawia mnóstwo pytań, konfrontuje bohaterów "Futbolu..." z przeszłością, czasami bardzo odległą, z której więzów nie potrafią się wyrwać - choroba, bunt chłopski, wydarzenia z dzieciństwa.

To, czy polubimy prozę Kenzaburō, zależy od naszych osobistych preferencji. Tematyka, którą podejmuje, bywa depresyjna, trudna w odbiorze, pozostawia posmak niechęci, odrazy. Dużo tu symboliki, analizy psychologicznej, atmosfery upadku, wątpliwości, degeneracji. Jednak czytać go warto. Nie ma w jego powieściach nic sztucznego - pomimo niektórych dziwnych przecież sytuacji, wierzymy mu od pierwszej do ostatniej strony. Takie książki pamięta się długo.

truskawkowe_pole | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ponoć nic tak nie ożywia akcji jak trup. Ta przyjemność zostaje nam zaserwowana już na niemal pierwszej stronie, a na dokładkę trudno o bardziej absurdalny i groteskowy sposób śmierci. Nie często czyta się o wisielcu z twarzą w barwach cynobru z ogórkiem wepchniętym w odbytnicę, prawda? 4 miesiące 24 dni i 5 godzin - tyle czasu zajęło mi przeczytanie i przetrawienie. Oczywiście z wielkimi przerwami, po których zaczynałam lekturę od początku. Kilka razy książkę zamykałam z hukiem, z wyrazem zniesmaczenia na twarzy i zamiarem porzucenia tej "przyjemności" na rzecz czegoś lżejszego. W każdym razie myślałam, że będzie to trwało w nieskończoność. Tematyka powieści jest raczej typowa dla pana Kenzaburo, traktująca o tym, o czym człowiek czyta raczej niechętnie. Tutaj nikogo raczej niespodzianka nie spotka. Natomiast sam sposób w jaki historia zostaje przedstawiona jest o niebo bardziej przytłaczający niż we wszystkich jego powieściach razem wziętych. Po przeczytaniu zaledwie...

Noemi | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2013, Nobliści

Wyjątkowo męcząca i wymagająca książka. Z jednej strony prawie wszystko w tej powieści odpycha, z drugiej - niesamowity, przedziwny magnetyzm nie pozwala zapomnieć o bohaterach i oderwać się od wykreowanego świata, choć to zainteresowanie rozbudzane jest nie bez wstrętu ze strony odbiorcy.
Podoba mi się plastyczność obrazów Ōe, makabryczne zacięcie - opisy wielokrotnie budzą niesmak, ale i w przewrotny, nieco masochistyczny sposób czytelnik się nimi zachwyca - albo przynajmniej poświęca chwilę na głębszą analizę.
Wartościowa lektura, mimo że ciężka i przygnębiająca, początkowo miałam wręcz wrażenie, że jest to najbardziej przesiąknięte pesymizmem i rezygnacją dzieło, z jakim się zetknęłam. Wymaga dzielenia na kawałki, przeczytane w ciągu jednego dnia zanadto przytłoczyłoby i znużyło.

DeathAwaits | 2013-08-04

historia spowita gęstą mgłą ponurego, ciężkiego klimatu. jeszcze bardziej depresyjna, beznadziejna i przytłaczająca niż "Zerwać pąki, zabić dzieci", jeszcze bardziej tajemnicza. wydaje mi się, że w "Futbolu ery Manen" Kenzaburou dotknął samej Tajemnicy Istnienia, delikatnie, nie podnosząc zasłony, żeby oszczędzić to jedyne, marne, ludzkie życie. w zasadzie historia dość prosta, oto Mitsuzaburo wraca do swej rodzinnej wsi, aby skonfrontować się z historią rodziny i z własnym obciążeniem genetycznym i psychicznym. opowieść o całkowitym bezsensie egzystencji jako takiej, brodzeniu w nicości i bólu, który nie pozwala żyć i wielkim, skrywanym pragnieniu poznania samego siebie. jednak poznanie siebie jest ostatnią prawdą, po której odkryciu czeka tylko zbrodnia, szaleństwo albo śmierć. książka epatuje niepodważalnym urokiem martwego ciała, które gnijąc, staje się pożywką dla larw i czerwi.

stannirvany | 2014-01-03
Przeczytana: 06 stycznia 2014

万延元年のフットボール Man'en Gannen no Futtoboru, The Silent Cry (1967)
przeł. Mikołaj Melanowicz

- Narrator poszukuje po omacku drogi do nadziei i godności osobistej w świecie zła. (...) Z miejskiej perspektywy wioska ta wydaje się idealną wspólnotą, zarówno dla jego młodszego brata, jak i dla ciągle wątpiącego narratora Mitsusaboro. Nadzieje te stają się jednak zwodnicze, a po kilku dramatycznych doświadczeniach narratorowi pozostaje tylko heroiczna cierpliwość. Zaczyna wierzyć, że jest to jedyna droga przybliżająca do odzyskania godności ludzkiej. - prof. Melanowicz

"Budząc się w mroku przed świtem, błądzę po omacku w świadomości pośród resztek gorzkiego snu w poszukiwaniu gorącego wrażenia „oczekiwania". Wciąż na próżno poszukuję z niespokojną nadzieją gorącego „oczekiwania", ożywającego w najgłębszych zakamarkach mojego ciała - jak obecność połykanej whisky rozpalającej wnętrzności. Zaciskam palce, które utraciły siłę. I wszędzie, w każdej cząstce ciała odczuwam odrębnie ciężar mięsa...

Novik | 2015-06-09
Przeczytana: 30 maja 2015

Początek: przyjaciel głównego bohatera maluje sobie facjatę cynobrem, pakuje ogórka w odbyt i co stanowi w sumie logiczną konsekwencję poprzednich czynności popełnia samobójstwo przez powieszenie. I tak dalej. I tak dalej. Bełkot. Raczej słaby przystanek w pasjonującej wycieczce przez japońskie czytadła.

Rysica | 2014-02-28

Na początku wydała mi się nudna. Naprawdę, ciężko przeszłam przez pierwsze 3/4 książki, jednak później wszystkie wydarzenia, wszystkie wątki i elementy ułożyły się w logiczną całość i nagle stało się jasno, dlaczego jest to jego najlepsza książka.

Koszmarne. W ogóle nie lubię Kenzaburo, nie rozumiem, za co dostał Nobla (poza tym, że za socjalistyczne wzmianki w powieściach), ale to mnie wykończyło. Typowe dla Kenzaburo odrealnienie, epatowanie brzydotą i wiecznymi niepowodzeniami, brakiem bezpieczeństwa - nie warto.

Litera-Tour | 2011-08-30

Nie doczytałam, nie dałam rady, choć coś w powieści było, co mogło przykuć uwagę - jakiś taki marazm i wrażenie całkowitego rozpadu; niektórych to pociąga, fascynuje. Zdaje się, że to nie był czas na Ōe, wrócę do tego pana innym razem.